jak-napisac-cv

Jak Napisać CV – efektywne pisanie CV.

Właściciele w mniejszych firmach i specjaliści od kadr w tych poważniejszych zamieszczają w internecie ogłoszenia. Poszukują pracowników i każdy anons to jedna osoba, która znajdzie zatrudnienie. Zanim jednak pracodawca i pracownik podpiszą umowę odbywa się proces rekrutacji. Jeśli odpadasz już na jego pierwszym etapie, przyczyną może być CV przygotowane w nieodpowiedni sposób.

Szukasz pracy, ale masz wrażenie, że firmy omijają Cię szerokim łukiem.

Czy winne może być coś tak nieistotnego jak kartka papieru?


 

Twoja Personalna Wizytówka, czyli Czym jest CV

Łacińskie słowa Curriculum Vitae oznaczają „bieg życia”, a więc historię danej osoby. Może to być o tyle mylące, że w swoim CV raczej nie umieścisz najciekawszych faktów ze swojego życia. Wybierzesz te, które mogą być atutem w kontekście zawodowym i zadecydować o zawarciu umowy z przyszłym pracodawcą.

Dzisiejsze CV jest przede wszystkim autoreklamą zbudowaną ze ściśle określonych elementów, ułożonych zgodnie z standardami obowiązującymi w kadrach. Tak też je traktuj. Jako szyld, ogłoszenie, wizytówkę, ale na pewno nie uniżoną prośbę o przyjęcie od pracy. Musisz mieć pewność swoich kompetencji ponieważ nikt nie ma obowiązku cenić Cię bardziej niż Ty siebie.

Podstawowe Elementy w CV – Zapoznaj się, aby Dowiedzieć się Jak Napisać CV Profesjonalnie

Podstawowe-Elementy-w-CV-Zapoznaj-się-aby-Dowiedzieć-się-Jak-Napisać-CV-Profesjonalnie

Zanim zaczniesz głowić się nad pytaniem jak napisać CV, musisz wiedzieć co powinno się w nim znaleźć. Będą to między innymi:

Zdjęcie

Kolorowe, dobrze zrobione zdjęcie twojej twarzy bardzo poprawia odbiór CV. Jednocześnie pamiętaj, że obowiązują tu pewne standardy związane z przeznaczeniem CV. Jeśli zdjęcie pokazuje Cię z głupią miną, zabawnymi rekwizytami, wielkim dekoltem lub siedzącym Ci na ramieniu kotem – wyglądasz może i interesująco, ale na pewno nie profesjonalnie. Wystarczy zdjęcie twarzy na neutralnym tle. Umieść je w lewym, górnym rogu CV.


Dane kontaktowe

Twoim celem jest nawiązanie kontaktu z przyszłym pracodawcą. Ułatw mu odezwanie się do Ciebie, podając aktualny telefon komórkowy, adres email, ewentualnie komunikator internetowy. Jeśli masz stronę www, która zawiera twoje portfolio, koniecznie zamieść jej adres w CV. Swoje imię i nazwisko umieść na czele strony.

Curriculum Vitae

Wcześniej bardzo popularne było umieszczanie słów „curriculum vitae” na czele strony, ponad nazwiskiem i zdjęciem. Aktualnie raczej rezygnuje się z tego elementu, nie jest on jednak błędem. Po prostu zbyteczną informacją.

Klauzula

Proces rekrutacji może wymagać przetwarzania danych. Musisz na to pozwolić pracodawcy, umieszczając na końcu CV słowa
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)”
Bez tego zapisu pracodawca nie będzie chciał ryzykować i skasuje twoje CV.

Doświadczenie zawodowe

Ta część najbardziej ze wszystkich interesuje pracodawcę. Możesz tu umieścić kolejne zajmowane stanowiska. Zarówno te potwierdzone umową o pracę, jak umowami cywilnoprawnymi. Pamiętaj, że przyszły pracodawca ma prawo sprawdzić historię twojego zatrudnienia i zdecydowanie unikaj zamieszczania fałszywych danych.

Wykształcenie

Wypada umieścić w CV informacje na temat ukończonej szkoły średniej i studiów. W tym samym miejscu możesz pochwalić się ukończonymi kursami, które dają się połączyć tematycznie ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. Jeśli masz bogatą kolekcję certyfikatów, możesz poświęcić im odrębny fragment CV.

Znane języki obce

Są one częścią twojego wykształcenia, ale warto je wyszczególnić – zwłaszcza jeśli znasz mniej popularne języki. Komunikatywna znajomość języka angielskiego jest dziś raczej standardem niż atutem, ale już na przykład hiszpański czy rosyjski mogą być twoją kartą przetargową, a chiński czy koreański przepustką do dobrze opłacanego stanowiska.

Coś więcej

Ty zaczynasz pracować w firmie, a więc instytucji. Pracodawca natomiast zatrudnia Ciebie – osobę, z którą musi w jakiś sposób porozumieć się, dogadać i umieścić w zespole. Zewnętrzne firmy rekrutacyjne nie zwrócą na to uwagi, ale wysyłając CV do mniejszych przedsiębiorstw napisz coś o sobie. Wymień hobby, jakieś dokonania, z powodu których czujesz dumę. Zaznacz dominujące cechy charakteru. To ułatwi nawiązanie porozumienia.

 

Jak Napisać CV? Czy Sztywny Układ Jest Skuteczny?

Jak Napisać CV Czy Sztywny Układ Jest Skuteczny
Nie ma jednej sztywnej zasady jak napisać CV. Jest natomiast kilka standardowych układów graficznych, z których możesz korzystać by wyeksponować swoje zalety. Bez względu na to co wybierzesz, na początku CV umieść swoje zdjęcie, dane kontaktowe i jeśli chcesz, słowa „Curriculum Vitae” (w USA „Resume”). Koniec zarezerwuj dla klauzuli pozwalającej przetworzyć twoje dane dla potrzeb rekrutacji.

Najbardziej popularny jest układ chronologiczny, w którym na początku umieszczasz wykształcenie, poniżej doświadczenie zawodowe. Zarówno ukończone szkoły jak zajmowane stanowiska umieść w odwróconym porządku chronologicznym. Czyli twoja ostatnia praca znajdzie się powyżej poprzednich stanowisk, a studia przed szkołą średnią. Następne po doświadczeniu zawodowym będą dodatkowe kursy i szkolenia, wreszcie dokonania, a na końcu dodatkowe atuty i kilka słów o sobie. Ten układ świetnie sprawdza się kiedy:

  • Możesz pochwalić się dobrą uczelnią i właściwym dla stanowiska, na które aplikujesz, kierunkiem studiów.
  • Szukasz pracy na podobnym stanowisku jak poprzednie zajmowane.
  • Możesz pochwalić się chociażby względną ciągłością zatrudnienia od zakończenia edukacji.

Forma ta doskonale sprawdzi się jeśli jesteś absolwentem, lub konsekwentnie kierujesz swoją karierą w jednym kierunku. Korzystaj z niej także wówczas gdy potrzebujesz uniwersalnego CV, które możesz wysyłać w odpowiedzi na różne oferty. Nie zawsze tak będzie i dlatego nie wahaj się wykorzystać inne układy CV gdy zajdzie taka potrzeba.
Układ celowy stosuje się chcąc otrzymać konkretne (i żadne inne) stanowisko. Pomija się w nim wszelkie informacje nie związane bezpośrednio z daną pracą. Bardzo skraca to CV, ale jest zasadne jeśli masz bogate doświadczenie połączone ze ściśle określonym celem zawodowym. Wówczas pracodawca otrzymuje nieco suche, ale precyzyjne informacje. Zakłada, że jeśli nie wpisujesz wykształcenia to pewnie masz jakieś, ale nie związane z tematem. Prawdopodobnie zapyta Cię o kilka rzeczy podczas samej rozmowy kwalifikacyjne, ale jeśli w ogóle Cię na nią zaprosił to CV spełniło swoje zadanie. Trudność z układem celowym jest taka, ze musisz mieć się czym pochwalić.
Wreszcie możesz też wykorzystać układ funkcjonalny. Na pierwszym miejscu będą w nim twoje atuty, kompetencje i osiągnięcia, dopiero dalej zaś wykształcenie i zatrudnienie. W tym układzie nie wpisujesz konkretnych dat zatrudnienia czy roku skończenia studiów. Można powiedzieć, że jest to postawienie wszystkiego na jedną kartę – pokazujesz, że potrafisz robić to, czego pracodawca wymaga na danym stanowisku i skoro to umiesz to chyba nie znaczenia co robiłeś (robiłaś) wcześnie, prawda? Faktycznie ten układ służy często zamaskowaniu niekorzystnie wyglądających przerw w zatrudnieniu, braków wykształcenia czy też doświadczenia zdobytego w zupełnie innym zawodzie. Pracodawcy wiedzą o tym, niekoniecznie jednak robi to na nich złe wrażenie. Raczej jest odbierane jako aplikacja kogoś pełnego zapału i gotowego zaangażować się w działalność firmy.Jeśli chcesz stworzyć profesjonalne CV, polecam dodatkowo lekturę o popularnym i docenianym – Microsoft Wordzie

 

Popularny Kompleks Supermena

Popularny Kompleks Supermena

Zdarza się, ze kandydat w swoim CV zawyża swoje kompetencje. Warto oczywiście przedstawić je z dobrej strony, nie ma też nic złego w chwaleniu się osiągnięciami. Ale tylko tymi prawdziwymi. Pracodawca, który faktycznie wymaga dobrej znajomości języka portugalskiego, prawdopodobnie sprawdzi twoje kompetencje językowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Gorsza wersja jest taka, że tego nie zrobi. Zatrudni Cię, a potem święcie wierząc w „perfekcyjny portugalski” poleci prowadzenie korespondencji z kontrahentem z Brazylii. Z zadania nie uda Ci się wywiązać, bo niby jak? Będzie to (oszustwo) dobrym powodem do zwolnienia Cię.

Po co ryzykować?
Powtarzany w kadrach żart mówi, że żyjemy wśród samych supermanów, którzy w dodatku starają się o posadę za 2000 zł brutto.

Skoro wymagasz uczciwości od pracodawcy, odwdzięcz mu się tym samym i nie umieszczaj w CV nieprawdziwych informacji.

 

Szczegóły, Zawsze Liczą Się Szczegóły

Szczegóły, Zawsze Liczą Się Szczegóły
Zastanawiasz się pewnie również nad tym czy drobiazgi mogą wpłynąć na odbiór twojego CV. Czy pani w kadrach lubi zielony kolor? Czy rekruter ma poczucie humoru? Jak napisać CV tak by zwróciło uwagę właściciela firmy X?
Nie przejmuj się tym. Piszesz CV by zawrzeć umowę i zarabiać pieniądze. Po drugiej stronie również jest ktoś, kto szuka w Tobie przede wszystkim profesjonalizmu. Chce zobaczyć czytelne CV, z którego jasno będzie wynikało czy potrafisz to czego zamierza od Ciebie wymagać.

Oprócz zdjęcia stosuj czarny (lub ciemno szary) tekst na białym tle. Możesz ze względów estetycznych dodać jeden kolor – na przykład ramek czy tytułów kolejnych elementów CV. Wybierz stonowany, kojarzący się z biznesem kolor: niebieski, zielony, bordowy. Bardzo prawdopodobne, że osoba zajmując się rekrutacją i tak wydrukuje CV na czarno-białej drukarce.

Staraj się nie przekraczać objętości 2 stron A4. Jeśli masz więcej doświadczenia i atutów, wykorzystaj układ celowy i odrzuć wszystko co nie wiąże się z pracą o jaką się ubiegasz.
Pisząc CV stosuj interlinie, akapity, wyróżnienia tekstu (bold, italic), a jednocześnie unikaj dużych zwartych bloków tekstu.

 

Powody odrzucania CV

Powody odrzucania CV

Proces rekrutacji, jest trudny dla obu stron. Często nawet bardziej dla pracodawcy, czy specjalisty od rekrutacji, który musi wybrać optymalnego kandydata spośród setek nadesłanych ofert.

Prawda jest taka, że wiele osób szukających pracy wysyła 100 i więcej CV dziennie, nawet nie czytając zbyt dokładnie ogłoszeń, na które odpowiadają. Z drugiej strony same ogłoszenia bywają napisane nieprofesjonalnie, bez określenia tak istotnych elementów jak przyszłe wynagrodzenie i rodzaj umowy. W efekcie do rekrutacji trafia ogromna ilość CV, często od osób, które wcale nie chcą tam pracować lub nie mają nawet cienia kompetencji do tego wymaganych.
Osoba przeglądająca nadesłane CV robi więc wstępną selekcję, to znaczy szacuje ile CV jest w stanie dokładnie przeczytać i kasuje resztę. Czasami mimo kompetencji po prostu nie ma się szczęścia i dopóki nie zmieni się kultura nawiązywania współpracy niewiele na to poradzisz.

Druga selekcja to odrzucanie CV w oczywisty sposób wadliwych: nieestetycznych, pisanych z błędami ortograficznymi, bez klauzuli dotyczącej danych osobowych lub nazwiska, zapisanych w nietypowych plikach. Na tym etapie może (ale nie musi) też być istotne zdjęcie – jeśli pracodawca odrzuca Cie ze względu na wygląd, a nie starasz się o pracę modelki, to uwierz – nie chcesz u niego pracować.

Wreszcie po odrzuceniu CV tych, którzy mieli pecha lub popełnili widoczne błędy, rekruter przystępuje do czytania aplikacji. Musi przyjąć jakieś kryterium. Kluczem najczęściej jest to czy kandydaci spełniają wymagania określone w ogłoszeniu. Dopiero gdy takich kandydatów brak, brani są pod uwagę, Ci którym brakuje jednego z wymaganych punktów.

Ostatni etap to konieczność wybrania tylu osób, z iloma można się spotkać na rozmowach kwalifikacyjnych. Tu może zadecydować subiektywne wrażenie osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Może się nawet zdarzyć, że uzna ona twoje kompetencje za zbyt wysokie i zrezygnuje z zaproszenia Cie, spodziewając się że będziesz wymagać wynagrodzenia, na które firma nie może sobie pozwolić.Polecam dodatkowo zapoznać się z ciekawym artykułem dotyczącym – Siły Nawyku, który może wpłynąć na to w jaki sposób pracujesz oraz w jaki sposób osiągasz efekty.
Możesz mieć doskonałe CV i nie dostać tej pracy, ale w następnej firmie na rozmowę kwalifikacyjną już Cię zaproszą.

Kiedy już nauczysz się jak napisać CV, pamiętaj, że nie jest ono jedynym sposobem na zaprezentowanie się pracodawcy.

List motywacyjny często ma dla dla niego większe znaczenie, a w przypadku zatrudnianiu artystów czy managerów ważniejsze będzie portfolio dotychczasowych dokonań.

Oceń post

Zostaw komentarz