Największy poradnik w sieci – Facebook

Jeszcze niespełna 10 lat temu Facebook był nic nieznaczącym projektem akademickim przygotowanym przez jednego informatycznego zapaleńca z Harvardu. Dzięki wyjątkowemu pomysłowi serwis wkrótce rozrósł się jednak do niewyobrażalnych rozmiarów i został jednym z głównych wyznaczników dzisiejszej sieci 2.0, w której to użytkownik decyduje jakie treści oraz w jakiej formie pojawiają się na stronie.

Facebook w mgnieniu oka stał się globalnym hitem, a informatyczny zapaleniec z Harvardu – Mark Zuckerberg – stał się multimilionerem i jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy współczesnego Internetu.


Popularny fejs całkowicie zmienił nasze podejście do obecności oraz tworzenia własnego wizerunku w sieci. Jest prawdziwym centrum, w którym nie tylko komunikujemy się ze znajomymi, współpracownikami lub rodziną, ale jednocześnie odwzorowaniem naszego prawdziwego życia. Poprzez serwis Facebook dowiadujemy się o większości nowinek z życia najbliższych, chwalimy się swoimi osiągnięciami, dzielimy problemami oraz przemyśleniami. Prawdziwa internetowa rewolucja na skalę XXI wieku!

Facebook jest wszędzie i chcąc czy nie chcąc życie bez niego może stawać się coraz bardziej uciążliwe. Właśnie dlatego Wirtualny Wojownik chce podzielić się z Tobą najobszerniejszym, najdokładniejszym i najlepiej napisanym poradnikiem w polskiej sieci internetowej dotyczącym tego wyjątkowego portalu społecznościowego. Dowiesz się z niego nie tylko jak założyć konto, ale również jak zadbać o swoją prywatność poznając jednocześnie wiele wyjątkowych faktów o FB, o których wcześniej nie miałeś pojęcia!

Zanim przejdziemy dalej zacznijmy od podstawowych liczb dotyczących Facebook’a. Powyżej widzisz infografikę, na której Wirtualny Wojownik zawarł wszystkie najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące fejsa oraz jego właściciela!

Portal został uruchomiony 4 lutego 2004 roku – pierwszy serwer znajdował się w pokoju akademika w jednym z budynków należących do Harvardu. Młodziutki wtedy Zuckerberg na pewno nie spodziewał się, że 9 lat później jego „firma” będzie wchodziła  na giełdę, a jej wartość eksperci wycenią na ponad 100 miliardów dolarów.

Facebook to obecnie najpopularniejsza strona internetowa (częściej odwiedzamy jedynie Google). Dzięki temu Mark Zuckerberg w każdej sekundzie zarabia prawie 67 dolarów. W jedną godzinę stan jego konta powiększa się o ponad 4 tysiące dolarów, co w przeciągu jednego tylko tygodnia pozwala zarobić niebagatelną jak na nasze wyobrażenia sumę 674 tysięcy zielonych!


Skąd biorą się tak wysokie liczby? Między innymi z globalnego zasięgu i ogromnej liczby użytkowników. Facebook z roku na rok zwiększa liczbę zarejestrowanych użytkowników i powoli zbliża się do granicy magicznego miliarda kont! Gdyby wszyscy użytkownicy fejsa skrzyknęli się i chcieli założyć własne państwo, wtedy byłby to 3 najliczniejszy kraj na świecie 😉 Co ciekawe wszyscy oni spędzają średnio po 20 minut na Facebook dziennie – daje nam to sumę 16 tysięcy lat poświęcanych w przeciągu 24 godzin na przeglądanie FB!

Gdyby ktoś spytał się Ciebie gdzie Facebook jeszcze nie dotarł to miałbyś naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. W praktycznie każdym na ponad 200 oficjalnie uznanych państw znajdzie się przynajmniej jeden użytkownik fejsa. Z listy tej wykluczone są jedynie Chiny oraz Korea Północna gdzie dostęp do największego portalu społecznościowego jest blokowany i cenzurowany przez rząd. Natomiast w krajach takich jak Turcja, Wenezuela lub Chile szacuje się, że 85% obywateli posiada swoje konta! W Polsce wartość ta jest zdecydowanie mniejsza – cały czas jednak imponująca – szacuje się, że pod koniec 2013 roku aż 35% wszystkich Polaków miało kontakt z Facebook’iem lub założyło swój własny profil.

Spopularyzowany przez Facebooka przycisk Lubię To! każdego dnia klikany jest co najmniej 2 miliardy razy. Od 18 maja 2012 roku każdy z nas może poczuć się przynajmniej jako jego „cząstkowy” właściciel – tego pamiętnego dnia rozpoczęła się bowiem przygoda fejsa z amerykańską GPW – początkowa cena akcji wyniosła 30 dolarów, a wartość firmy wyceniono na ponad 100 miliardów! Za takie pieniądze Zuckerberg mógłby zostać właścicielem Boeinga, Starbucksa i jeszcze zostałoby mu skromne 20 miliardów dolarów kieszonkowego 😉

Wartość Facebooka w przeliczeniu na użytkowników oznacza, że każdy wart jest około 100 dolarów. W porównaniu do Instagrama (wartość użytkownika wynosi 30$) jest to kwota zawrotna. Największy konkurent serwisu Facebook – Twitter – również ma powody do zazdrości. W jego przypadku jeden użytkownik wyceniany jest bowiem na zaledwie 70 zielonych.

Oczywiście 100 miliardów dolarów to jedynie dane szacunkowe i wiele osób do tak wygórowanych liczb, podchodzi bardzo sceptycznie. Nie zmienia to jednak faktu, że Facebook to przedsiębiorstwo, które rok rocznie generuje przychody na poziomie 4 miliardów dolarów z czego aż 50% to czyste zyski! Co więcej podczas okresu rozliczeniowego wartości te zwiększają się średnio o 75%!!

Kiedy dowiedziałeś się już jak wygląda Facebook w liczbach, przyszedł najwyższy czas, aby krok po kroku przejść proces rejestracji i zakładania nowego konta. Dzięki Wirtualnemu Wojownikowi zawitasz na Facebook’u w oka mgnieniu!

Jak założyć konto na Facebook’u?

jakzalozyckontonafacebooku
Created by Master isolated images

Rejestracja konta na Facebook’u zawsze była, jest i najprawdopodobniej będzie całkowicie darmowa. Sam proces zakładania konta jest również niezwykle prosty i nawet największy internetowy laik nie powinien mieć z tym największego problemu. Jeżeli jednak obawiasz się, że możesz nie dać rady to świetnie się składa, że trafiłeś na nasz poradnik.

Wirtualny wojownik zrobi wszystko, aby podpowiedzieć Ci jak założyć konto na Facebook’u! Korzystamy oczywiście z pomocy kochanego wujaszka Google. W pole wyszukiwania wpisujemy frazę: „facebook rejestracja” i sprawdzamy dostępne propozycje 😉

Przejdź pod adres facebook.pl

Odpal okno przeglądarki i wpisz adres www.facebook.pl

Wypełnij pola z danymi osobowymi

Na głównej stronie zostaniesz poproszony o podanie swoich podstawowych danych osobowych. Imienia, nazwiska, adresu mail, daty urodzenia i płci. Oprócz tego wybierzesz swoje hasło, które posłuży do późniejszego zalogowania w serwisie Facebook. Całość powinna wyglądać mniej-więcej tak:

podaj-podstawe-dane-osobowe

Kiedy podamy wszystkie dane wtedy warto zapoznać się z Regulaminem oraz zasadami wykorzystania danych. Oczywiście krok ten możesz pominąć jeżeli nie jesteś zainteresowany wczytywaniem się w kolejne strony zasad i regulaminów i po prostu kliknąć duży zielony przycisk Rejestracja.

Szukaj znajomych

Na następnej stronie Facebook spyta się Ciebie czy Twoi znajomi są już na Facebook’u? Otrzymasz możliwość wyszukiwania adresów z Twojego konta mailowego i sprawdzenia czy korzystają z usługi FB. Do wyboru masz kilka najpopularniejszych skrzynek pocztowych (wraz z tą, której adres podałeś przy rejestracji), możesz podać własną usługę mailową lub całkowicie pominąć ten krok.

Uzupełnij informacje w profilu – facebook rejestracja

W kolejnym kroku Facebook poprosi Cię o uzupełnienie informacji, które ułatwiają potencjalnym znajomym odnalezienie Cię w serwisie. Dostępne opcje, które możesz podać to dane dotyczące:

 • Szkoły średniej,
 • Szkoły wyższej,
 • Pracodawcy,
 • Miejsca zamieszkania,
 • Miasta rodzinnego.

Możesz je upublicznić dla wszystkich, zastrzec jedynie dla swoich znajomych, dla poszczególnych osób lub zachować tylko i wyłącznie dla siebie. Jeżeli nie chcesz uzupełniać ich w tej chwili wtedy po prostu klikasz przycisk pomiń. W innym wypadku uzupełniasz puste pola i całość zatwierdzasz przyciskiem Zapisz i kontynuuj.

informacje-w-profilu-facebook

Wybierz swoje zdjęcie profilowe

Ostatni z kroków rejestracji konta w serwisie Facebook to ustawienie zdjęcia profilowego. Możesz wybrać je z komputera lub wykonać w tej chwili korzystając z kamerki internetowej. Oczywiście po raz kolejny krok możesz pominąć lub po jego zakończeniu zatwierdzić przyciskiem zapisz i kontynuuj.

poszukaj-znajomych-na-facebooku

Sprawdź swoją pocztę e-mail, aby dokończyć proces rejestracji

W tym momencie Twoje konto jest już aktywne. Aby zakończyć jednak proces rejestracji musisz kliknąć w link potwierdzający, który został wysłany na skrzynkę pocztową podaną w procesie rejestracyjnym. Możesz dokonać tego ręcznie lub skorzystać z odnośnika podawanego przez Facebook’a

 Ciesz się dostępem do największego portalu społecznościowego na świecie!

Gotowe! Właśnie uzyskałeś dostęp do portalu Facebook. Zaproś pierwszych znajomych, dodaj coś na swojej tablicy, uzupełnij album ze zdjęciami oraz wszystkie informacje personalne, którymi chcesz podzielić się z innymi. Widzisz? Facebook rejestracja wcale nie jest taka straszna jak mogło się wydawać 😉

Jak zablokować kogoś na Facebook’u?

jakusunacfacebooka
Created by Pakorn

Trochę wyżej podawałem, że przeciętny użytkownik poświęca na przeglądanie Facebook’a średnio 20 minut w przeciągu doby. Wiesz jednak doskonale, że w przypadku wielu osób ma to niezwykle wspólnego z prawdą. Jeżeli fejs potrzebny jest Ci nie tylko do kontaktów ze znajomymi i rozrywki wtedy na pewno kontrolujesz go przez cały dzień. Z każdym rokiem statystyczne czasy poświęcane przez Polaków na serwisy społecznościowe zdecydowanie się wydłużają. Nie marnuj życia na przeglądanie fejsa i staraj się filtrować informacje, które w ogóle Cię nie interesują.

Jak tego dokonać? Między innymi poprzez blokowanie znajomych lub fanpejdży. Wydaje Ci się, że jest to niemiłe? W takim razie przypomnij sobie jak w ostatnim czasie potraktowałeś osoby ze swojego otoczenia, tym bardziej osoby trzecie? No właśnie – stanowczo oraz surowo. Dlaczego więc w wirtualnym kontakcie powinieneś posiadać jakiekolwiek obiekcje przed podobnym podejściem do sprawy? Szczególnie, że nie masz powodu do obaw – żaden facebook’owy znajomy nie dowie się, że jego posty nie wyświetlają się na Twojej tablicy. Informacja ta nie jest udostępniana, zachowujesz ją po prostu dla siebie.

No dobrze, jak jednak zablokować kogoś na fejsie? Wirtualny Wojownik już spieszy z wytłumaczeniami! 🙂 Przy postach poszczególnych osób i fan’owskich stron wyświetlanych na Twojej tablicy, w prawym górnym rogu znajduje się niepozorny jednak niezwykle ważny przycisk:

magiczny-przycisk-na-facebooku

Klikając go uzyskujesz dostęp do opcji pozwalających Ci między innymi ukryć pojedynczy wpis (nie chcę tego widzieć) lub wszystkie wpisy na Twojej tablicy od wybranej osoby (Ukryj wszystkie od:).

ukryj-wszystkie-wiadomosci-wpisy-na-tabilcy

Załóżmy, że nie chcemy w ogóle widzieć wpisów danego znajomego więc wybieramy opcję drugą. Facebook poprosi Cię o podanie powodu dlaczego nie chcesz widzieć danego postu lub postów konkretnego użytkownika. Dzięki temu w przyszłości lepiej dobierał będzie informacje wyświetlane na Twojej tablicy.

zablokowanie-konkretnego-profilu-na-facebooku

Inna możliwość to bezpośrednie przejście na tablicę danego użytkownika lub fanpage’a w celu zgłoszenia/zablokowania konkretnego profilu. Aby tego dokonać otwórz interesującą Cię tablicę i w prawnym dolnym rogu zdjęcia w tle znajdź przycisk Ustawień wyglądający następująco:

wybierz-z-listy-menu

Po kliknięciu Twoim oczom ukaże się rozwijana lista, z której wybierasz pozycję zgłoś/zablokuj…

mozliwosc-zablokowania-znajomego-na-facebooku

W kolejnym okienku dostaniesz możliwość wyboru spośród czterech opcji:

 • Ukrycia zdarzeń użytkownika z aktualności – nadal jesteście znajomymi jednak na twoje ścianie nie wyświetlają się aktualizacje statusu zablokowanej osoby
 • Usunięcia użytkownika z grona znajomych – usuwasz kogoś ze znajomych
 • Zablokowania użytkownika – usuwasz kogoś ze znajomych i blokujesz mu możliwość wysyłania ponownych zaproszeń lub komunikowania się z Tobą
 • Wysłania zgłoszenia – wysyłasz do FB zgłoszenie, że dana osoba nęka Cię/spamuje/próbowała Cię oszukać/itd.

WSTAW SCREEN 10

Wybierz interesującą Cię opcję i kliknij przycisk potwierdź. Gotowe! Irytujący znajomy lub fanpejdż, którego nie chcesz oglądać w aktualnościach został właśnie zablokowany!

Aplikacja Messenger dla Facebook’a – czat FB w Twoim urządzeniu mobilnym

aplikacja-messenger
Created by fotographic1980

Pomimo coraz bardziej zaawansowanych urządzeń mobilnych i przygotowywanych pod nie aplikacji, spora ich liczba nadal nie posiada klientów platformy Facebook będących w stanie obsługiwać czat. To między innymi z tego powodu oraz ze względu na chęć dania użytkownikom mobilnym dostępu do rozwiązań bardziej dopasowanych do mobilnego fejsbukowania powstała aplikacja Facebook Messenger – dostępna na systemy Android, iOS oraz od jakiegoś czasu również na urządzenia desktopowe.

Facebook Messenger dla swojego urządzenia pobierzesz z oficjalnej strony Facebooka: https://www.facebook.com/mobile/messenger. Zespół Marcka Zuckerberga przygotował również wersję aplikacji dla systemu Windows (https://www.facebook.com/about/messenger). Dzięki temu niezależnie od tego co robisz masz możliwość ciągłego kontaktu ze znajomymi i czatowania podczas wykonywania innych czynności. Mała aplikacja wyświetla się w prawym rogu pulpitu (podobnie jak kiedyś popularne komunikatory) a wszystkie wiadomości dostępne są desktopowo. Korzystaj z czatu, surfuj po sieci internetowej, pracuj, ucz się lub oglądaj film. Facebook Messenger dla systemu Windows to również bezpośrednio dostęp do powiadomień o nowych oznaczeniach, komentarzach, itp – bądź na bieżąco i sprawdzaj co robią Twoimi znajomi!

Oczywiście Facebook Messenger powstał głównie na potrzeby urządzeń mobilnych i właśnie pod nie jest przede wszystkim rozwijany. Zapewnia natychmiastowy kontakt z osobami, które są dla Ciebie w jakikolwiek sposób ważne. Messenger pozwala szybko, całkowicie darmowo i niezawodnie kontaktować się z ludźmi z całego świata. Działa praktycznie tak samo jak usługa SMS, nie musisz jednak płacić za wysłanie każdej wiadomości. Co więcej daje Ci zdecydowanie więcej opcji niż standardowy facebook’owy chat!

Dlaczego warto zainstalować aplikację Facebook Messenger w swoim telefonie?

 • Pozwala przechodzić do wiadomości bez otwierania fejsa
 • Łatwe tworzenie i prowadzenie konwersacji grupowym
 • Dostęp do ogromnej bazy emotikonek, możliwość grupowania rozmów w wątki
 • Bezpłatne połączenia (również do znajomych z innych krajów)
 • Opcja nagrywania wiadomości głosowych
 • Informacje o lokalizacji – dowiedz się gdzie obecnie są Twoi znajomi!
 • Możliwość permanentnego zalogowania (nie przegap żadnej wiadomości) lub wyłączenia powiadomień (zapewnij sobie odpoczynek i spokojny sen).

Wirtualny Wojownik daje zdecydowane TAK aplikacji Facebook Messenger i zachęca Cię do jej zainstalowania. Na pewno nie będziesz tego żałował! 😉

Oś Czasu – poznaj jej ukryte możliwości!

Oś Czasu to jedna z największych aktualizacji sposobu wyświetlania personalnych informacji na Facebook’u od czasu jego powstania. Standardowy wygląd Twojej tablicy zastąpiono właśnie osią czasu, przebiegającą przez środek, od której w lewą i prawą stronę odchodzą wydarzenia z Twojego życia oraz publikowane posty posegregowane datami. Dzięki temu możesz bardzo szybko nawigować po poszczególnych tygodniach, miesiącach a nawet latach w poszukiwaniu konkretnych informacji. Również znajomi odwiedzający Twój profil mogą o wiele szybciej znaleźć zdjęcia lub wpisy, które ich interesują.

Zdjęcie w tle – czym jest? gdzie mogę je znaleźć?

Wraz z wprowadzeniem Osi Czasu na Tablice użytkowników, Facebook zaprezentował również Zdjęcie w Tle. Wyświetlane jest na samym szczycie samego profilu i to na nim znajduje się między innymi Twoje imię i nazwisko oraz fragment avataru. Zdjęcie w Tle to możliwość jeszcze bardziej zaawansowanej personalizacji Twojej tablicy, przekazania dodatkowych informacji o sobie lub rozśmieszenia albo zaintrygowania znajomych.

Wymiar okienka przeznaczonego na Zdjęcie w Tle to 851×315 pikseli. Co prawda Facebook skaluje za nas fotki o innej rozdzielczości jednak całość wygląda wtedy nieestetycznie i brzydko. Jeżeli więc chcesz, aby Twój fejs prezentował się godnie dobieraj grafiki w takich właśnie rozmiarach. Masz problem ze znalezieniem ciekawego zdjęcia lub przeskalowaniem go do 851×315 pikseli? Na pewno nie powinieneś się tym przejmować! W sieci istnieje ogromna liczba stron, które oferują szeroki wybór zdjęć przygotowanych do umieszczenia w tle Twojej tablicy. Wirtualny Wojownik poleca przede wszystkim:

Osczasu.pl 

Na sam początek propozycja prosto z naszego kraju a mianowicie serwis www.osczasu.pl. Znajdziesz tutaj kilkaset różnych propozycji Zdjęć w Tle podzielonych na kategorie, posiadających odpowiednie wymiary i dostępnych oczywiście w jakości HD. Znajdziesz tutaj ulubione postaci filmowe, z kreskówek, gwiazdy, krajobrazy, śmieszne grafiki i praktycznie każdy obrazek jaki możesz sobie wyobrazić!

Oprócz tego osczasu.pl to skarbnica wiedzy na temat Facebook’a – znajdziesz tutaj wiele przydatnych informacji!

zdjecie-w-tle.pl

Kolejna z ciekawszych polskich propozycji. Każdego dnia umieszczanych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych obrazków. Oczywiście całość przeszukiwać możesz po frazach kluczowych oraz tagach. Niezależnie od tego czy interesuje Cię mały kotek bawiący się włóczką czy samochód wyścigowy na tle kaniony – zdjecie-w-tle.pl przygotowało specjalnie dla Ciebie naprawdę szeroki wybór zdjęć w dopasowanej do Osi Czasu rozdzielczości!

 Coverphotofinder.com

Niestety jeżeli chodzi o Internet to najlepsze materiały zazwyczaj znajdujemy na stronach anglojęzycznych. Tak też jest w przypadku Zdjęć w Tle. Jedna z najlepszych witryn na jaką udało się natrafić Wirtualnemu Wojownikowi to www.coverphotofinder.com. Dynamiczna wyszukiwarka, setki różnorodnych grafik w najwyższej jakości oraz możliwość podglądu każdej z nich na przykładowej Osi Czasu. Dzięki temu od razu wiesz jak będzie wyglądała na Twoim profilu bez konieczności jej pobierania oraz ustawiania!

99covers.com

Kolejna ciekawa propozycja zagraniczna. Jedynym minusem jest znak wodny znajdujący się w prawym dolnym rogu. Oprócz tego znajdujemy tutaj jednak naprawdę porządnie i przejrzyście opisane kategorie, wiele artystycznych i naprawdę inspirujących grafik oraz możliwość tworzenia własnych Zdjęć w Tle. Zainteresowany? W takim razie odwiedź www.99covers.com.

Coverphotoz.com

Twórz, głosuj, wybieraj najlepsze i dodawaj na swoją Oś Czasu. www.coverphotoz.com nie tylko pozwala Ci znaleźć najlepsze Zdjęcia w Tle dostępne w Internecie (oczywiście w jakości HD i w odpowiedniej rozdzielczości), ale jednocześnie daje możliwość udostępniania Twoich własnych prac. Jeżeli inni użytkownicy uznają, że jesteś dobry w tym co robisz wtedy autorska propozycja zdjęcia trafi na stronę główną a stamtąd prosto na profile tysięcy użytkowników fejsa. Brzmi kusząco, prawda? 😉

Myfbcoverphoto.com

I ostatnia z najciekawszych według Wirtualnego Wojownika propozycji – www.myfbcoverphoto.com. Kilkadziesiąt różnych kategorii, możliwość stworzenia lub zaproponowania własnych grafik, dostęp do ponad 1000 zdjęć najwyższej jakości i brak dużych, rzucających się w oczy i irytujących watermark’ów.

Masz moją gwarancję, że na pewno uda Ci się znaleźć tutaj coś interesującego oraz ciekawego!

Wyróżnij najważniejsze wydarzenia ze swojego życia na Osi Czasu

Od wprowadzenia Osi Czasu masz możliwość skorzystania z opcji wyróżnij lub oznacz gwiazdką. Ta na pierwszy rzut oka niepozorna ikonka znajdująca się w prawym górnym rogu każdego postu pozwala Ci rozciągnąć go na szerokość całej Osi Czasu. Dzięki temu każdy znajomy odwiedzający Twój profil na Facebook’u zauważy konkretny post z o wiele większą łatwością!

Oprócz tego otrzymujesz dostęp do prostej i wygodnej opcji usuń. Wystarczą dwa kliknięcia i możesz pozbyć się wpisu, który obecnie uważasz za żenujący, na niskim poziomie lub po prostu nie na miejscu. Wszystko wygodnie, szybko i sprawnie przy jednoczesnej dbałości o zachowanie Twojej prywatności!

Pokaż kim jesteś poprzez rzeczy, które robisz

Od wprowadzenia Osi Czasu, Facebook daje nam możliwość o wiele dokładniejszego i pełniejszego dzielenia się z innymi naszymi zainteresowaniami. Dzięki Twoim aplikacjom możesz pochwalić się jakie filmy, książki i utwory muzyczne są w Twoim życiu najważniejsze i z których najczęściej czerpiesz inspiracje. Pokaż innym kim jesteś tak naprawdę i co w życiu kręci Cię najbardziej!

Facebook co jakiś czas będzie prosił Cię o uzupełnienie tych informacji i przypominał o możliwości dzielenia się nimi z pozostałymi użytkownikami. Dzięki temu Twoja Oś Czasu cały czas jest aktualizowana a wszyscy znajomi są na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w Twoim życiu osobistym!

Zadbaj o swoją prywatność! Niech inni widzą jedynie to co chcesz, aby zobaczyli

zadbaj-o-prywatnosc-na-facebooku
Created by DigitalArt

Facebook to wspaniałe narzędzie dające ogrom możliwości. Jeżeli jednak korzystać będziesz z niego nieodpowiedzialnie publikując byleco i byle gdzie wtedy może odbić się to na Twojej opinii, dobrym imieniu lub wywołać niezrozumienie w oczach najbliższych.

Ludzie, którzy będą chcieli uzyskać o Tobie jakiekolwiek informacje najczęściej zaczynają od wyśledzenia Cię na Facebook’u. Nie chciałbyś chyba, żeby przyszły pracodawca, dziewczyna, która Ci się podoba lub babcia zobaczyli upokarzające zdjęcia z ostatniej imprezy lub zobaczyli Twój post gdy byłeś w stanie wysoce wskazującym? Właśnie dlatego Wirtualny Wojownik przygotował krótki i prosty poradnik, dzięki któremu krok po kroku dowiesz się jak zwiększyć prywatność w serwisie Facebook. Portal daje możliwość naprawdę daleko posuniętej personalizacji wyświetlanych treści – dziel znajomych w grupy przydzielając im różny poziom dostępu. Jak masz to zrobić? Już tłumaczę!

Przejdź do Ustawień Prywatności

Uruchom swojego Facebooka i w prawym górnym rogu kliknij w małą ikonkę Ustawień (srebrna zębatka). Z rozwijanej listy wybierz opcję Ustawienia Prywatności:

ustawienia-prywatnosci-na-fb

Ustawienia i narzędzia prywatności

Zostajesz przekierowany na kolejną stronę, która powinna wyglądać następująco:

narzedzia-prywatnosci-facebook

Znajdują się tutaj podstawowe ustawienia prywatności, które możesz dowolnie modyfikować. Klikając przykładowo pierwszą z góry opcję kto zobaczy dodawane przeze mnie posty możesz zaznaczyć, że wszyscy, jedynie znajomi, konkretne grupy znajomych lub filtrować pojedynczych użytkowników, którym żadne informacje nie wyświetlą się na Twojej tablicy.

Kiedy zobaczysz jak wyglądają tutaj poszczególne ustawienia wtedy przejdź do sekcji Oś czasu i oznaczenie – możesz wybrać ją z menu po lewej stronie.

Oś czasu i oznaczenie – zmodyfikuj ustawienia

Strona, na której powinieneś się znaleźć wygląda następująco:

ustawienia-prywatnosci-facebook

Możesz na niej określić kto widzi rzeczy umieszczane na Twojej osi czasu, kto może dodawać treści oraz jak powinny być administrowane znaczniki dodawane przez innych. Chcąc zachować szczególną ostrożność zalecamy zastosowanie następujących ustawień:

 • Kto może publikować na Twojej osi czasu – Tylko ja
 • Czy chcesz zatwierdzać posty, w których Cię oznaczono…Włączone
 • Kto może na Twojej osi czasu zobaczyć posty, w których Cię oznaczono – Bliscy znajomi (wymaga utworzenia specjalnych grup znajomych, co wytłumaczy sobie za chwilę)
 • Kto może zobaczyć posty innych osób opublikowane na Twojej osi czasu? – Bliscy znajomi
 • Czy chcesz przeglądać znaczniki dodane do Twoich postów… – Włączone
 • Kogo chcesz dodać do odbiorców postu, w którym Cię oznaczono? – Bliscy znajomi

Ogranicz dostęp do swoich aktualności

Kiedy wszystkie ustawienia dopasowałeś do zaprezentowanego przed chwilą schematu z menu po lewej stronie wybierz pozycję Blokowanie. Twoim oczom ukaże się następująca strona:

ograniczenie-dostepu-na-facebook

Nas interesuje pozycja lista ograniczenia dostępu. Osoby, które na niej się znajdą zobaczą tylko publicznie publikowane wiadomości i aktualizacje statusu. Reszta informacji będzie dla nich natomiast niedostępna. Kliknij edytuj listę, aby ograniczyć dostęp wybranym znajomym.

Jeżeli mama/babcia/szef zaprosili Cię do znajomych wtedy już wiesz jak możesz wyjść z tej niezręcznej sytuacji. Potwierdź zaproszenie i od razu dodaj ją/go do listy ograniczenia dostępu! 😉

Przypisywanie do grupy Bliscy znajomi

Przejdź na stronę główną Facebook’a i z lewego menu wybierz pozycję Znajomi – powinna znajdować się na samym dole pod Grupami i Aplikacjami.

tworzenie-listy-znajomoych-facebook

Jak widać możesz tutaj utworzyć własną listę, my jednak skorzystam z tej automatycznie wygenerowanej przez Facebook’a. Kliknij w odnośnik Bliscy znajomi, aby przejść dalej. W tym miejscu wyświetlane będą posty osób znajdujących się w grupie najbliższych znajomych. Jeżeli grupa ta jest pusta to najwyższy czas, aby ją uzupełnić! 😉

Jeżeli ktoś trafia do grona bliskich znajomych wtedy więcej informacji i zmian statusu na ich temat publikowanych jest w aktualnościach. Oprócz tego masz możliwość ustawienia jakie informacje zobaczą na Twojej osi czasu. W prawnym górnym rogu kliknij w przycisk zarządzaj listą i wybierz pozycję edytuj listę.

edycja-listy-bliskich-znajomych-facebook

Zobaczysz wszystkich swoich znajomych, z których zaznaczeniem wybierasz interesujące Cię osoby i zatwierdzasz przyciskiem Zakończ. Wiem, że na powyższym screenie jest to może mało czytelne, ale musiałem zadbać o prywatność znajomych Wirtualnego Wojownika 😉

Kiedy wybrałeś już wszystkich najbliższych znajomych ponownie kliknij zarządzaj listę i wybierz pozycję informacje do wyświetlenia:

zarzadzanie-lista-na-fb

Jak widzisz w moim przypadku są to wszystkie pozycje – grono moich bliskich znajomych na Facebook jest bardzo ograniczone dlatego mam do nich pełne zaufanie. Widzą wszystko co publikuję, podobnie jak ja nie blokuję żadnych informacji wyświetlanych przez nich 🙂

Jak zmienić wygląd Facebook’a?

jakzmienicwygladnafacebooku
Created by David Castillo Dominici

Pomimo rozlicznych zmian i aktualizacji wprowadzanych przez zarządzających Facebook’iem musimy szczerze sobie powiedzieć – strona nie należy do najładniejszych pod względem estetycznym. Jest szara, nudna i jeżeli korzystamy z niej przez wiele godzin dziennie może bardzo szybko się znudzić.

Chcesz sprawić, aby Twój Facebook nabrał kolorów i stał się o wiele ciekawszym miejscem? Korzystasz z niego do pracy i chciałbyś spersonalizować ustawienia poszczególnych opcji, przycisków i funkcjonalności pod własne potrzeby? Nie ma najmniejszego problemu!

Wirtualny Wojownik już jakiś czas temu tłumaczył jak zmienić Wygląd Facebook’a w obszernym i niezwykle pożytecznym poradniku, do którego lektury serdecznie Was zapraszam. Krok po kroku wytłumaczyłem w nim jak zmienić wygląd serwisu Facebook, z jakich narzędzi skorzystać i dlaczego powinna to być wtyczka Stylish do Twojej przeglądarki 😉

Dzięki wtyczce Stylish nie tylko całkowicie zmienisz swojego fejsa od strony graficznej, ale będziesz mógł tworzyć własne skórki (korzystając na przykład ze zdjęć bezpośrednio z Instagamu) z całkowicie nowymi lub zmodyfikowanymi funkcjonalnościami. Twój własny, oryginalny i unikatowy Facebook? Dzięki mojemu poradnikowi jest to jak najbardziej możliwe!

Jak usunąć Facebook’a?

jakusunacfacebook
Wikimedia Commons

Kolejna z bardzo często poruszanych przez użytkowników i Internautów kwestii. Pytanie jak usunąć Facebook’a wydaje się niezwykle trywialne. Z pewnością myślisz sobie: co może być trudnego w usunięciu konta z serwisu www? Jak się okazuje w przypadku fejsa całość nie jest wcale taka prosta. W rzeczywistości nie masz bowiem możliwości usunięcia konta, a jedynie jego dezaktywacji. Dostęp do konta jest niemożliwy, wszystkie informacje są jednak nadal przechowywane na serwerach FB a co najgorsze Twoja tablica nadal może być widoczna!

Po dezaktywacji konta masz możliwość jego przywrócenia do 14 dni – po tym okresie nie masz jednak możliwości odwrotu (nie zmienia to jednak faktu, że informacje dalej będą przechowywane… No cóż, taka polityka serwisu).

W poradniku jak usunąć Facebook Wirtualny Wojownik wyjaśnia Ci krok po kroku jakie masz możliwości (między innymi z blokadą konta na czas nieokreślony jednak z możliwością jego przywrócenia). Niewiele użytkownik zdaje sobie z tego sprawę, jednak fejs daje Ci szansę automatycznego zarchiwizowania wszystkich zdjęć/filmów i plików, które publikowałeś poprzez serwis i zapisania ich w pamięci komputera. Zapraszam już teraz do lektury – w kilku prostych krokach wytłumaczyłem jak usunąć Facebook i zakończyć swoją przygodę z najpopularniejszym portalem społecznościowym w sieci!

10 najpopularniejszych gier na Facebook’u w 2013 roku!

Darmowe, kolorowe, wciągające, gwarantujące godziny wspaniałej rozrywki i pozwalające wciągnąć do zabawy fejsbukowych znajomych. Gry dostępne w serwisie Facebook – bo o nich właśnie mowa – to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych funkcjonalności tego portalu społecznościowego. Chciałbyś się dowiedzieć jakie tytuły cieszyły się największą popularnością na przestrzeni 2013 roku i w co warto zagrać? Wirtualny Wojownik przygotował dla Ciebie specjalną listę, na której na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Candy Crush Saga

Na pierwszy rzut oka prosta i cukierkowa gra. Mój własny przykład pokazuje jednak, że potrafi wciągnąć i to na naprawdę długi czas. Świetna zabawa logiczna, w której naszym celem jest ustawianie tych samych cukierków w liniach (co najmniej 3 sztuki) i realizacja zadań kolejnych poziomów (zdobycie odpowiedniej ilości punktów, zmieszczenie się w czasie, usunięcie wszystkich przeszkód i tak dalej).

Liczba poziomów jest tutaj chyba nieograniczona (mam znajomych, którzy są w okolicach 400 poziomu i grają dalej!). Na całym świecie w Candy Crush Sagę zagrywa się ponad 43 miliony osób – takie liczby z pewnością robią wrażenie!

Pet Rescue Saga

 

Kolejna gra typu Candy Crush. Tym razem zamiast cukierków mamy jednak słodkie zwierzątka domowe a naszym celem jest ich uratowanie. Zasady gry są dokładnie takie same jak w przypadku Candy Crush sagi – jedyna różnica to rodzaj combos’ów oraz grafika.

Pomimo tego, że ktoś mógłby nazwać Pet Rescue Sagę kopią pierwszego z tytułów na naszej liście to i tak cieszy się on ogromną popularnością – 38 milionów użytkowników!

Farm Heroes Saga

Jeżeli gra w serwisie Facebook posiada w nazwie człon Saga wtedy możesz być pewien, że jej zasady są bardzo mocno zbliżone do Candy Crush. W Farm Heroes Saga naszym zadaniem jest jednak układanie w linie tych samych warzyw – cebuli, kapusty, marchewek oraz popularnych owoców. Chociaż motyw wydawać może się oklepany to według mnie jest to najlepsza gier z serii Saga.

Na pewno potwierdza to liczba użytkowników na całym świecie – ponad 30 milionów graczy!

  Criminal Case

Criminal Case to tytuł całkowicie innych od trzech wcześniej wymienionych. Dzięki grze już ponad 25 milionów użytkowników Facebook’a wcieliło się w rolę prywatnych detektywów próbując rozwiązać szereg kryminalnych zagadek, samemu knując spiski, budując własną sieć szpiegów i rywalizując ze swoimi znajomymi.

Gra naprawdę ciekawa, wciągająca i wymagająca myślenia – Wirtualny Wojownik approves! 😉

 Dragon City

Zawsze marzyłeś o tym, żeby mieć własnego smoka? Wreszcie masz okazję! Dragon City to gra, w której hodujemy własne smoki od momentu wyklucia, karmimy je i dbamy o ich niezaburzony rozwój a kiedy dojdą do lat trenujemy i następnie wystawiamy do walk z innymi smokami. Naszym zadaniem jest również zapewnienie ciągłości rodowej – konieczne staje się więc znalezienie partnera/partnerki dla naszego wychowanka i stworzenie im warunków do przyjścia na świat potomstwa 😉

Gra ładnie wykonana, prosta i jak zwykle pozwalająca zaangażować w zabawę wszystkich facebook’owych znajomych

 FarmVille

W swoim czasie FarmVille był najpopularniejszą grą w serwisie Facebook. To właśnie od FarmVille’a zaczął się boom na gry społecznościowe i to właśnie on rozpoczął całkowicie nowy trend w świecie wirtualnej rzeczywistości. W FarmVille’a grali wszyscy, wszyscy o nim mówili i stał się on przedmiotem wielu prac naukowych oraz badań.

Chociaż trochę wstyd się do tego przyznać, to swój wirtualny ogródek oraz niewielką farmę posiadał również Wirtualny Wojownik… 😉 Co prawda o FarmVille’u większość graczy już dawno zapomniała to trochę niedobitków w liczbie 23 milionów nadal pozostało 🙂

 Texas Hold’em Poker

Czy poker, w którym gramy jedynie na wirtualne żetony może kogokolwiek interesować lub pociągać? Przykład gry Texas Hold’em Poker w serwisie Facebook pokazuje, że jak najbardziej! Ponad 21 milionów zapaleńców z całego świata każdego dnia zasiada do gry przy wirtualnych stolikach świetnie się bawiąc i nie ryzykując własnych pieniędzy. Hazard w czysto rozrywkowej formie – może warto spróbować? 😉

21 questions

Niezwykle prosta i jednocześnie wciągająca gra. Jak z pewnością się domyślasz 21 questions to 21 pytań, na które odpowiadasz ze swoimi znajomymi oczywiście rywalizując w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Nie daj zwieść się początkowym pytaniom oraz ich prostocie. Z każdym kolejnym poziom trudności znacznie wzrasta a czasu na odpowiedź jest coraz mniej. Czy dasz radę bezbłędnie odpowiedzieć na wszystkie i pokonać wszystkich swoich znajomych? Rywalizować na pewno jest z kim – 20 milionów użytkowników robi wrażenie!

 Give Hearts

Bardziej aplikacja niż gra – nie zmienia jednak faktu, że korzysta z niej około 20 milionów fejsbukowiczów! Zasady są bardzo proste. Każdego dnia otrzymujesz porcję ciekawych graficznie serduszek (przypominających ludzkie postacie, zwierzątka, itp.), które możesz wysyłać swoim znajomym. Świetny pomysł na wirtualny prezent świąteczny lub urodzinowy! 😉

Co najlepsze znajomi nie muszą posiadać aplikacji Give Hearts, abyś w postach na ich tablicy mógł zamieszczać kolorowe serduszka.

Diamond Dash

Chyba każdy z nas chociaż ras przemierzał pustkowia tęczowym pegazem zbierając po drodze diamenty i staraj się osiągnąć jak najlepszy wynik. Ta popularna flash’ówka doczekała się swojej wersji dla serwisu Facebook przygotowanej przez developera Wooga.

19 milionów użytkowników, możliwość rywalizowania ze znajomymi, szereg nowych opcji społecznościowych oraz grafika uaktualniana w zależności od okresu roku sprawia, że popularny Diamond Dash przeżywa drugą młodość. Aż chyba sobie zagram 😉

Facebook, czyli najważniejsza część Twojej wirtualnej osobowości 

Niezależnie od tego czy nam się to podoba czy nie Facebook zawładnął naszym życiem. Widać to szczególnie na przykładzie młodszego pokolenia, które wręcz wychowało się na tym portalu społecznościowym i coraz częściej przenosi swoje prawdziwe życie do wirtualnego.

Nawet jeżeli jesteś dużym przeciwnikiem tego typu rozwiązań, prędzej czy później złamiesz się i założysz własne konto. Nie dajmy się jednak zwariować – Facebook może być naprawdę przydatnym narzędziem jeżeli będziemy z niego korzystali odpowiedzialnie i z pełną świadomością publikowali prywatne wiadomości/informacje/itp.

W dzisiejszym wielkim poradniku Facebooka – największym w polskim Internecie – Wirtualny Wojownik chciał zaprezentować Ci fejsa z wszystkich najważniejszych stron. Dowiedziałeś się między innymi jak założyć konto, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, w jaki sposób spersonalizować wygląd Facebook’a oraz jak zrezygnować z dalszego korzystania z usługi przy jednoczesnym usunięciu konta. Mam nadzieję, że po tej wyczerpującej lekturze dowiedziałeś się kilku ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałeś pojęcia.

Do zobaczenia na fejsie! 😉

Oceń post

2 komentarze

Zostaw komentarz