Od dłuższego czasu poszukiwałem w sieci informacji na temat optymalizacji kosztów ogrzewania w moim mieszkaniu. Poznałem chyba każdy system, który sprawi, że dom stanie się bardziej inteligentny. Zdecydowałem się na zamówienie systemu Danfoss Link. Dziś specjalnie dla Was przeprowadziłem test tego produktu. Sprawdźcie czy warto go kupić.
Zacznijmy czym jest system Danfoss Link:
System Danfoss Link™ umożliwia bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem w budynkach mieszkalnych oraz handlowo-usługowych. System automatycznie reguluje temperaturę w pomieszczeniu. Można nim sterować za pomocą intuicyjnego sterownika lub smartfona.Sterowniki regulują temperaturę zarówno grzejników ściennych (za pośrednictwem elektronicznego termostatu Living Connect®, jak i ogrzewania podłogowego.
Danfoss Link™ oznacza szereg korzyści dla użytkownika:
- Dodatkowe oszczędności
Dzięki systemowi Danfoss Link™ można zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania (oszczędności są widoczne praktycznie od razu po rozpoczęciu sezonu grzewczego). Dodatkowe oszczędności są wygenerowane głównie dzięki trybowi wakacyjnemu (system obniża temperaturę w chwili, gdy domownicy wychodzą z domu, temperatura wzrasta do „komfortowej” w chwili, gdy domownicy wracają) oraz funkcji otwartego okna (w chwili wykrycia przez termostat nagłego spadku temperatury, jak w przypadku otwartego okna, system automatycznie wyłącza ogrzewanie).
- Wygoda i elastyczność
Użytkownik nie musi pamiętać o zakręcaniu grzejników na noc oraz na czas nieobecności. Danfoss Link™ umożliwia zaprogramowanie własnych ustawień, dostosowanych do trybu życia domowników (lub też pracowników danego lokalu). Całość sterowana jest z jednego miejsca w domu.
- Intuicyjny interface
Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze, każdy bez problemu poradzi sobie z obsługą wgranych programów lub wprowadzeniem własnych ustawień. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego, który umożliwia wygodne tygodniowe programowanie temperatury oraz szybkie przełączanie trybów pracy (np. włączanie i wyłączenia trybu wakacyjnego oraz funkcji otwartego okna).
- Mobilność
Do pełnego systemu Danfoss Link™ dołączony jest zasilacz bateryjny, dzięki czemu urządzenie może być przenoszone podczas konfiguracji. Znacznie ułatwia to instalację sprzętu.
- Prestiż
Zdalna regulacja temperatury kojarzona jest z większym prestiżem. Poza tym zarówno sterownik, jak i pozostałe elementy Danfoss Link™ są eleganckie i estetyczne; bardzo dobrze komponują się z wyposażeniem pomieszczenia.
Jednym z urządzeń, z którymi współgra system Danfoss Link™ jest termostat Living Connect®. Termostat ten posiada szereg funkcji, dzięki którym użytkownik może znacznie sprawniej zarządzać ogrzewaniem w swoim domu lub biurze.
Cechy, które charakteryzują termostat Living Connect®:
- funkcja otwartego okna
- regulacja PID
- dokładne ustawianie temperatur (do 0,5˚C)
- min. 2 lata pracy na zasilaniu bateryjnym
- zabezpieczenie przed dziećmi
- ochrona przed zakamienieniem.
Montaż i test systemu Danfoss Link:
Dwa tygodnie temu zamówiłem zestaw składający się z: 6 termostatów Danfoss Living Connect oraz 1 Kontrolera Danfoss Link CC.
Montaż jest bardzo prosty, korzystałem z instrukcji z instrukcji z oficjalnego kanału Danfoss na Youtube.
Montaż całego zestawu zajął mi zaledwie 2h.
W zestawie do każdego produktu firma Danfoss dodaje kluczyk inbusowy i baterie. Montaż jest banalnie prosty. Do działania wymagana jest sieć wifi.
Przed zamontowaniem termostatów Danfoss Living Connect.
Po montażu – termostat z wyświetlaczem pokazującym zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
Jak działa system Danfoss w codziennym użytkowaniu?
Testuje system dopiero tydzień ale już zauważyłem poprawę komfortu. Największą zaletą obok oszczędności jest dla mnie komfort – wstaje o 7.00 i mam 23 stopnie w sypialni 🙂
Również planuje ustawianie temperatur z oficjalnej aplikacji na Smartfonie. Jeżeli wcześniej wracamy z pracy, ustawiamy aby dom szybciej się nagrzewał. Sterowanie za pomocą Smartfona temperaturą w domu daje ogromną satysfakcje i jest dziecinnie proste.
Moje ustawienia systemu są następujące:
Sypialnia:
- od 24 – 7 – 18 stopnii
- od 7 – 9 – 23 stopnie
- 9 – 17 (jesteśmy w pracy) – 17 stopni
- 17 – 24 – 21 stopni
Salon:
- od 24 – 7 – 18 stopni
- 7 – 9 – 21 stopni
- 9 – 17 (jesteśmy w pracy) – 17 stopni
- 17 – 24 – 22 stopnie
Przedpokój:
- od 24 – 7 – 18 stopni
- 7 – 9 – 21 stopni
- 9 – 17 (jesteśmy w pracy) – 17 stopni
- 17 – 24 – 22 stopnie
Kuchnia:
- od 23.30 – 7.00 – 18 stopni
- 7 – 9 – 21 stopni
- 9 – 17 (jesteśmy w pracy) – 17 stopni
- 17 – 23.30 – 22 stopnie
Wiatrołap:
- cały czas 19 stopni
Łazienka:
- od 24 – 7.00 – 18 stopni
- 7 – 9 – 23 stopnie
- 9 – 17 (jesteśmy w pracy) – 17 stopni
- 17 – 24 – 22 stopnie
Plusy i minusy systemu Danfoss Link™
Plusy | Minusy |
|
|
Podsumowanie:
Mogę śmiało polecić system Danfoss Link™ wszystkim, którzy cenią innowacyjne rozwiązania związane z prowadzeniem domu lub biura. System jest określany przez producenta jako inteligentny. I rzeczywiście taki jest: utrzymuje optymalną temperaturę w zależności od pory dnia (zmienia temperaturę o danych godzinach), czy też sytuacji (np. inna temperatura przy otwartym i zamkniętym oknie). A to wszystko dosłownie za dotknięciem palca.
Więcej informacji na temat systemu znajduje się na oficjalnej stronie producenta Danfoss Polska.
Fajna opinia i produkt interesujący.
Witam
Minął cały sezon grzewczy odkąd użytkuje Pan produkt. Jak wyglada oszczędność z zastosowania systemu danfoss ? Jestem ciekawa bo planuje go kupić a nigdzie nie widzę realnej opinii o obniżeniu kosztów czy awaryjności głowic i panelu sterowania. Z góry dziekuje za informacje.
Pozdrawiam
Dzień dobry, system sprawuje się bez awarii. Odczułem oszczędności, natomiast dopiero planuje dodanie posta na bloga odnośnie dokładnych kwot oszczędzonych. Proszę śledzić bloga.
Witam też się interesuje tym systemem, proszę mi powiedzieć, w sezonie wiosenno-letnim wyłącza Pan całkowicie ogrzewanie na piecu, czy po prostu termostat wyczuwa samoczynnie że tymperatura w domu jest wyższa niż ustawiona i wogole nie załącza pieca? Dziękuję za odp. Krzysztof
Czym się różni Danfoss Icon od Danfoss Link? Nigdzie nie znalazłem takiego porównania.