Media ciągle donoszą o tym, że złodzieje i oszuści znajdują coraz więcej sposobów na dobranie się do twoich danych. Jednym z nich jest wykradnięcie ich z pamięci telefonów. Dlatego też producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i sprawili, że aparaty są teraz o wiele bardziej bezpieczne. Dowiedz się, jakie elementy bezpieczeństwa znajdują się w telefonach nowej generacji.
Samsung S9 – cena a bezpieczeństwo
Najlepszym przykładem zastosowania najnowocześniejszych technologii, które chronią znajdujące się na telefonie dane osobowe, są nowe modele tej marki. Chociaż w przypadku telefonów Samsung S9 cena może wydawać się na pierwszy rzut oka dość wysoka, okazuje się, że naprawdę warto. Tak naprawdę dodatkowy koszt ponosisz za to, że telefon jest o wiele bardziej bezpieczny.
To, co sprawia, że znajdująca się pod telefonami Samsung S9 cena jest tak wysoka, to czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu do telefonu nie dostanie się nikt poza tobą. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, a przede wszystkim – zniechęcić potencjalnych złodziei, telefon jest wyposażony w skaner tęczówki. To sprawi, że do twojego telefonu nie dostanie się nikt z zewnątrz.
Bezpieczeństwo w telefonie – kilka podstawowych zasad
Pierwsza i najważniejsza zasada oczywiście brzmi – nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł. Tylko oficjalnie dopuszczone przez producentów sklepy z aplikacjami dają ci gwarancję, że wraz z aplikacją nie ściągniesz programu szpiegowskiego, który odkryje twoje hasła do kont i tym podobnych.
Ponadto musisz zawsze pamiętać o wylogowywaniu się z aplikacji bankowych i wszystkich tych, które zawierają twoje dane. Wyłączaj także możliwość płatności telefonem, jeśli z tego nie korzystasz na bieżąco. Co istotne, zastanów się cztery razy, zanim połączysz się z nieznanym ci wi-fi w miejscu publicznym. Niezabezpieczone i nieznane sieci publiczne to najczęstsza droga dla hakerów i oszustów. To samo dotyczy niezabezpieczonych stron. Na telefonie staraj się korzystać tylko z tych oznaczonych znakiem HTTPS.
Uprawnienia aplikacji
Smartfony mają coraz większą pamięć, więc ściągamy na nie coraz więcej różnych aplikacji. Trudno bez nich poruszać się po mieście, wyliczają nam poziom wypijanych płynów, zjadanych kalorii, informują o ważnych wydarzeniach lub po prostu dostarczają rozrywki. Większość z nich jest w stu procentach bezpieczna, warto jednak przyjrzeć się, jakich uprawnień od nas wymagają przy instalacji.
Zwykła aplikacja nie powinna żądać dostępu do GPS-u i ciągle włączonej lokalizacji. Nie powinna również wymagać od nas zalogowania się przez portal społecznościowy, podania numeru karty kredytowej i tym podobnych.
Zablokowanie niechcianych reklam
Jednym z najważniejszych elementów, które znacznie zwiększą poziom bezpieczeństwa korzystania z telefonu, jest zablokowanie niechcianych reklam. Czasami przypadkowe kliknięcie w wyświetlającą się reklamę może ściągnąć groźne oprogramowanie, które skanuje twoje dane, hasła do poczty, banku i tym podobne.
Niechciane reklamy można łatwo zablokować, ściągając odpowiednią darmową aplikację z zarejestrowanych, legalnych źródeł. Najbardziej znana skutecznie blokuje wyskakiwanie reklam, bannerków i podejrzanych linków. Korzystanie z telefonu staje się maksymalnie bezpieczne.