Chcesz, żeby Twój Android działał jeszcze sprawniej i szybciej niż dotychczas?
Pokażę Ci kilka sztuczek, dzięki którym wyciśniesz ze swojego smartphona albo tableta jeszcze więcej.
Możliwe, że część z nich już znasz i z nich korzystasz. Ale założę się, że o niektórych jeszcze nie wiesz.Liczę, że pozytywnie Cię zaskoczą i wprowadzisz je do codziennego użytku.
Dodawanie i Usuwanie Ikon na Ekranie Głównym
[dropcap style=”style3″]1[/dropcap]Gdy instalujesz aplikację na swoim Androidzie, system zazwyczaj automatycznie dodaje jej ikonkę na Twój ekran główny. Ikonki ułatwiają Ci dostęp do aplikacji, umożliwiając ich uruchomienie jednym kliknięciem. Może się jednak zdarzyć, że będzie trzeba dodać ikonkę zainstalowanej aplikacji albo widgeta ręcznie. To bardzo proste, choć może się różnić w zależności od modelu Twojego urządzenia i rodzaju systemu.
Sposób 1: otwórz ekran „Wszystkie programy”, wybierz aplikację lub widget, naciśnij i przytrzymaj ikonę tej aplikacji lub widgeta, którego skrót chcesz stworzyć, przemieść na ekran główny i upuść w wybranym miejscu.
Sposób 2: naciśnij i przytrzymaj wolne miejsce na ekranie głównym, zostanie wyświetlone menu „Dodaj do ekranu głównego”, wybierz jedną spośród wyświetlonych aplikacji.
Sposób 3: skorzystaj z opcji „Menu”, a następnie wybierz „Dodaj”.
Aby z kolei usunąć ikonę z ekranu głównego: naciśnij i przytrzymaj, a następnie, nie odrywając palca, przenieś na przycisk Usuń/symbol Kosza i upuść.
Tworzenie Folderów – Wykreuj Poukładany Android
[dropcap style=”style4″]2[/dropcap]O wiele łatwiej poruszać się wśród dziesiątek aplikacji, jeśli ma się je poukładane. Aby ułatwić sobie zarządzanie nimi i znajdowanie tych, które w danej chwili są Ci potrzebne możesz podobne aplikacje umieszczać w folderach.
Sposób 1: Dotknij i przytrzymaj dowolną ikonę przez sekundę, następnie upuść tę ikonę na inną, z którą chcesz ją zgrupować, system automatycznie utworzy folder z tymi aplikacjami, naciśnij ten folder, a następnie przyciśnij i przytrzymaj pasek nazwy folderu, wpisz swoją nazwę i naciśnij OK.
Sposób 2: naciśnij i przytrzymaj wolne miejsce na ekranie głównym, gdy wyświetli się menu „Dodaj do Ekranu Głównego”, wybierz „Folder”, a następnie „Nowy Folder”, przeciągnij ikonę aplikacji i upuść na ikonę stworzonego folderu.
Sposób 3: wejdź do menu Aplikacji, wejdź do trybu edycji, wybierz opcję „Dodaj Folder” i przenieś ikony na wyświetloną opcję.
Screenshot, czyli Prosty Sposób na Zrzut Ekranu
[dropcap style=”style3″]3[/dropcap]Zrzut ekranu w Androidzie możesz zrobić w prosty sposób przy użyciu kombinacji dwóch klawiszy. Jednak, które to klawisze, to już bardziej skomplikowana sprawa. Różnią się one w zależności od wersji systemu i modelu telefonu.
Sposób 1: w telefonach z nową wersją Androida (4.1 i wyżej) wciśnij jednocześnie i przytrzymaj przycisk zasilania i klawisz ściszania.
Sposób 2: w Galaxy S3, Galaxy Note 4, Galaxy S4, Galaxy Trend wciśnij jednocześnie i przytrzymaj klawisze Home i zasilania
Sposób 3: w smartphonach HTC One najpierw wciśnij klawisz włącz/wyłącz, a po krótkiej chwili Home, ważna jest kolejność i krótka przerwa między wciśnięciami.
Sposób 4: w telefonach LG w większości modeli wciśnij jednocześnie klawisze Home i ściszania, w niektórych wciśnij jednocześnie przyciski blokady i Home
O tym, że screenshot został wykonany, w każdym przypadku powiadomi Cię mignięcie migawki i pstryknięcie, wibracja telefonu albo powiadomienie, a zdjęcie znajdzie się w folderze: ScreenCapture, lub Pictures, lub Screenshots.
Więcej na temat robienia screenshotow pisałem w poradniku pt: ” Jak Zrobić Zrzut Ekranu? „
Uwaga: Android 2.3 i starsze, co do zasady nie posiadają tej opcji, ale możesz skorzystać z jednej ze służących temu aplikacji, np. „No Root Screenshot It”, Screenshot UX, Screenshot Free.
Tworzenie Scen w Systemie Android
[dropcap style=”style4″]4[/dropcap]Dzięki scenom, czyli spersonalizowanym układom ekranu głównego możesz ułatwić sobie korzystanie z Twojego Androida w zależności od sytuacji i pory dnia, w jakiej się znajdujesz.
Sposób 1: wybierz jedną z dostępnych na telefonie scen do pracy, podróży, zabawy, naciskając przycisk „Menu”, a następnie „Sceny”.
Sposób 2: stwórz własne sceny, wybierając „Menu” i opcję „Sceny”, a następnie opcję „Czysty i prosty”. Teraz możesz dodać widgety i inne elementy, zmienić tapetę, ustawić układ ekranu głównego. Po zakończeniu tworzenia własnej sceny ponownie wybierz „Menu” i „Sceny”, a następie w „Moje sceny” zaznacz „Bieżąca (niezapisana)” i wybierz „Zapisz”, nazwij swoją scenę i wybierz „Gotowe”. I gotowe.
Wyłączanie Akcelerometru
[dropcap style=”style3″]5[/dropcap]Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi Twój Android reaguje na każdą zmianę położenia, dostosowując do niego układ ekranu. Czasem jednak ta opcja może być nieco uciążliwa, np. podczas lotu samolotem albo jazdy autobusem, gdy oglądasz film i nastąpią turbulencje, a obraz nagle obróci się o 90°. W chwilach takich jak ta, możesz wyłączyć akcelerometr.
Sposób 1: wybierz „Programy”, a następnie „Ustawienia”, z listy wybierz „Dźwięk i wyświetlacz”, spośród opcji wybierz „Orientacja” i dotknij pole wyboru obok, żeby wyłączyć akcelerometr.
Łączenie Androida z Komputerem Przez Wi-Fi
[dropcap style=”style4″]6[/dropcap]Zwykle do połączenia Androida z komputerem w celu przesyłania danych między tymi urządzeniami używa się kabla USB. Jednak dzięki prostej aplikacji możesz tego dokonać także za pośrednictwem Wi-Fi.
Sposób 1: pobierz aplikację AirDroid, uruchom ją i naciśnij przycisk „Start”, otrzymany adres wpisz do przeglądarki, po przejściu do witryny wpisz podane wraz z adresem hasło, po zalogowaniu się na pulpicie Twojego komputera pojawią się ikony i statystyki Twojego Androida. Teraz możesz nim swobodnie zarządzać z poziomu swojego komputera.
Przeczytaj także jak podłączyć telefon do telewizora w naszym zaprzyjaźnionym blogu.
Szybka Zmiana Klawiatury
[dropcap style=”style3″]7[/dropcap]Dzięki różnorodności funkcjonalnych klawiatur, pisanie na Androidzie jeszcze nigdy nie było tak proste. Twoje urządzenie powinno mieć kilka wgranych, ale jeśli żadna z nich Ci nie odpowiada możesz pobrać aplikację z taką, która spełni Twoje oczekiwania. Możesz też w szybki i nie wymagający zbytniej gimnastyki sposób ustawiać kolejne klawiatury.
Sposób 1: Przytrzymaj dłużej palec na polu tekstowym, wybierz „Metoda wprowadzania” i wybierz klawiaturę z listy.
Wyszukiwanie Głosowe w Systemie Android
[dropcap style=”style4″]8[/dropcap]Dzięki tej aplikacji nie musisz wpisywać za pomocą klawiatury, tego, czego szukasz. Hasło możesz wyszukać znacznie szybciej, po prostu je wypowiadając.
Sposób 1: otwórz wyszukiwarkę Google, wciśnij ikonkę mikrofonu, gdy pojawi się napis „Mów teraz” powiedz czego szukasz, dokładnie tak jak powinno być zapisane. Wyniki wyszukiwania pojawią się w przeglądarce.
Umieszczanie Kontaktu na Ekranie Głównym
[dropcap style=”style3″]9[/dropcap]Są osoby, z którymi zawsze chcesz być w kontakcie? Spraw, aby połączenie się z nimi wymagało od Ciebie jedynie jednego kliknięcia. Możesz to zrobić, umieszczając kontakt na ekranie głównym Twojego Androida.
Sposób 1: naciśnij i przytrzymaj wolne miejsce na ekranie głównym, gdy pojawi się menu wybierz „Skróty”, a następnie kontakty i wyszukaj osobę, którą chcesz umieścić na ekranie głównym.
Sposób 2: umieść na pulpicie widget, zawierający ulubione kontakty, z opcji „Menu”, wybierz „Dodaj”, a nastepnie „Widgety” i wybierz odpowiedni.
Zamykanie Działających w Tle Aplikacji
[dropcap style=”style4″]10[/dropcap]Jeśli masz na swoim Androidzie uruchomionych zbyt wiele aplikacji spowolnią one pracę systemu, a na dodatek będą czerpać moc baterii, która będzie się szybciej wyczerpywać. Aby temu zapobiec w prosty sposób zwolnij nieco pamięci, zamykając nieużywane aplikacje.
Sposób 1: przytrzymaj klawisz Home, a gdy pojawi się lista działających aplikacji wybierz tą, którą chcesz zamknąć i przesuń ikonę.
Sposób 2: wybierz „Menu”, „Ustawienia”, następnie „Aplikacje” i „Działające”, zamknij te, których nie używasz.
Skorzystaj z przedstawionych tutaj trików, a jako szczęśliwy posiadacz systemu Android, uczynisz z niego jeszcze sprawniejsze urządzenie niż było do tej pory.