Noktowizor, czyli urządzenie pozwalające na widzenie w ciemnościach, z początku wykorzystywane było w wojsku, jednak z czasem, zyskało również zastosowanie na rynku cywilnym. Obecnie są to urządzenia bardzo trwałe i umożliwiające wieloletnie użycie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Oto 4 wskazówki!
Noktowizor – co warto wiedzieć?
Historia noktowizora sięga roku 1926, kiedy to został wynaleziony przez J.L.Bairda. Na samym początku technologia ta znalazła zastosowanie w wojsku. Najpierw do nocnego transportu, a następnie do celowania podczas prowadzonych walk, w trakcie II Wojny Światowej przez wojska III Rzeszy. Z czasem, urządzenia te znalazły się na wyposażeniu praktycznie wszystkich armii świata i nie tylko. Noktowizory bowiem, coraz chętniej, z powodzeniem zaczęto wykorzystywać również przez ochronę, służby porządku publicznego, ale także fanów gier taktycznych (takich jak chociażby paintball, survival) i myśliwych. Czyli przez wszystkie osoby, dla których sprzęt ułatwiający im poruszanie i obserwację po ciemku jest niezbędny.
Jak działa noktowizor? Jednym z głównych elementów każdego takiego urządzenia jest wzmacniacz obrazu, który nasila natężenie światła, od niskich wartości, do takich które umożliwiają obserwację. Do działania noktowizora potrzebne jest oświetlenie pola obserwacji, rozproszonym światłem, pochodzącym od księżyca lub gwiazd, czyli tzw. światłem szczątkowym. Pada ono na światłoczułą płytkę wzmacniacza obrazu, wybijając z niej elektrony, które są później przechwycone przez następny sensor, który umożliwia wzmocnienie obrazu o tysiące razy. Natomiast urządzenie to, nie będzie działać w całkowitych ciemnościach i wówczas konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła, które oczywiście nie będą widoczne, ani przez inne osoby, ani przez zwierzęta. W tym celu najczęściej używa się promienników podczerwieni.
Jak wybrać noktowizor? 4 wskazówki!
Oferta noktowizorów, proponowana przez jeden z największych sklepów detektywistycznych w naszym kraju AlfaTronik jest niesamowicie zróżnicowana: https://www.alfatronik.com.pl/noktowizja-noktowizory-c-12_46.html. Dotyczy to zarówno parametrów jak i funkcjonalności dostępnego w nim sprzętu. Aby wybrać urządzenie, które będzie odpowiadało akurat naszym potrzebom, należy zwrócić szczególnie uwagę na kilka następujących czynników:
Zasięg widzenia noktowizora
Najważniejszą cechą noktowizora, z punktu widzenia każdego przyszłego użytkownika, jest jego zasięg widzenia. W przypadku urządzeń z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni, można mówić o dwóch, a nawet trzech parametrach. Czyli zasięgu widzenia w absolutnej ciemności, przy znikomym oświetleniu, a także wraz z włączonym oświetlaczem. Najprostsze urządzenia posiadają zasięg w ciemności wynoszący około 50 metrów, a przy oświetleniu już około 100 metrów. Przykładowo Noktowizor Yukon NVMT Spartan 1×24 posiada zasięg widoczności 100 metrów i baterię, która pozwala na pracę przez około 20 godzin. Przy użyciu dodatkowego oświetlacza podczerwieni zaś zwiększa widoczność nawet o 30 procent.
Natomiast, bardziej zaawansowane noktowizory, umożliwiają obserwację na odległość 100 i 300 metrów, a przy włączonym oświetlaczu nawet i 600 metrów. Noktowizor Pulsar Digital NV Recon X870 daje nam zasięg w całkowitej ciemności – do 150 metrów, natomiast w znikomym oświetleniu – do 350 metrów.
Rozdzielczość obrazu
Następną, istotną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę, kupując noktowizor jest rozdzielczość obrazu. Określa się ją w liniach/mm i waha się ona zazwyczaj od około 40 do 60 linii/mm. Im będzie ona wyższa, tym w konkretnych warunkach oświetlenia, możliwe będzie dostrzeżenie większej ilości szczegółów. Przykładowo, Noktowizor Yukon NVMT Spartan 1×24 posiada rozdzielczość 36 linii /mm, natomiast Noktowizor Pulsar Digital NV Recon X870 już ≥50 linii/mm.
Zoom
Również o obserwacji detali decyduje zoom, który jest obecny tylko w niektórych modelach kamer z podczerwienią i noktowizorów. Niektóre z nich wyposażone są także w możliwość regulacji dioptrii. Przykładowo model – noktowizor cyfrowy Night Hunter NH-1 6×50 to połączenie cyfrowego noktowizora z lunetą dzienną dysponującą zoomem w zakresie od 6x do 30x.
Możliwość przemieszczania się z noktowizorem
Jeśli zamierzasz często się przemieszczać z noktowizorem, to warto postawić na takie urządzenie, które będzie wyposażone w systemy montażu na głowę lub hełm, a także wyróżniało się niską wagą i małymi rozmiarami. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie na pewno NOKTOWIZOR YUKON NVMT SPARTAN 1X24 KIT, którego zasięg widoczności wynosi 100 metrów i umożliwia swobodne poruszanie się w ciemnościach po ciężkim terenie.
Obecnie, rynek oferuje duży wybór noktowizorów, dostosowanych do najróżniejszych potrzeb klienta. Dlatego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć swoją decyzję i zastanowić się na jakich funkcjach i parametrach zależy nam najbardziej.
Wpis partnera