Jak zmienić rozszerzenie pliku?


Rozszerzenie nazwy pliku oddzielane jest od jego głównego członu kropką. Zazwyczaj składa się z trzech znaków i jest dla nas niejako drogowskazem oraz wskazówką z jakim rodzajem danych mamy do czynienia. Posiadając przeciętne obycie z komputerem od razu rozróżniamy takie formaty jak .JPG, .EXE, .MP3 i tym podobne.

W każdej grupie plików – aplikacjach, materiałach wideo, dokumentach tekstowych, utworach muzycznych – wyróżniamy szereg różnych rozszerzeń. Przykładowo Twój ulubiony utwór może być zapisany w formacie MP3, WAV, OGG, MP4 i wielu innych. Pomiędzy sobą różnią się one kompresją danych, jakością ich przedstawienia, ilością miejsca zajmowaną na dysku i sporą ilością bardziej złożonych aspektów.

Chociaż dzisiejsze programy tekstowe, multimedialne albo aplikacje biurowe radzą sobie z większością formatów danych, to czasami zachodzi konieczność ich zmiany, aby można było uruchomić je w danym środowisku lub w danym oprogramowaniu. W tym momencie zadajesz sobie z pewnością pytanie: jak zmienić rozszerzenie pliku? Czy jest to w ogóle możliwe? A jeżeli tak, to czy istnieją jakieś proste i sprawdzone metody?

Chciałbym Ci dzisiaj udowodnić, że zmiana formatu pliku to zadanie proste, łatwe i przyjemne Możesz tego dokonać zarówno przy wykorzystaniu standardowych narzędzi znajdujących się w Windowsie, jak i za pomocą dodatkowego (oczywiście w pełni darmowego) oprogramowania. W tekście zawarłem serię porad i wskazówek, dzięki którym krok po kroku dowiesz się jak zmienić rozszerzenie pliku!

Jak zmienić rozszerzenie pliku graficznego przy wykorzystaniu Windowsa?


Na samym początku przyjrzyjmy się plikom graficznym. W ich przypadku zmiana rozszerzenia jest najłatwiejsza i przeciętny użytkownik najczęściej modyfikuje właśnie format zdjęć i obrazów. Załóżmy, że posiadasz zdjęcie zapisane w formacie .JPG – na potrzeby strony internetowej lub realizowanego projektu chcesz jednak zmniejszyć jego wielkość przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej jakości – najlepiej będzie więc zmienić rozszerzenie na .PNG. Jak? Już tłumaczę!

  1. Wybierz interesujący Cię plik

W pamięci komputera odszukaj grafikę, której rozszerzenie chcesz zmienić i kliknij na jej ikonkę prawym przyciskiem myszki. Z menu kontekstowego wybierz opcję Otwórz za pomocą, a następnie program Microsoft Office Picture Manager

jak zmienić rozszerzenie pliku

  1. Edycja obrazka – jak zmienić rozszerzenie pliku graficznego?

Otwarta w Menedżerze Obrazów grafika powinna wyświetlić się na cały ekran. Chcąc dokonać zmiany formatu pliku naszego przykładowego zdjęcia klikasz na górnym pasku narzędzi przycisk Edytuj obrazy…

jak-zmienić-rozszerzenie-pliku

  1. Przygotowanie pliku do zmiany formatu

Po kliknięciu Edytuj obrazy… z prawej strony pojawić powinno się menu kontekstowe. Na samej jego górze znajduje się zwrócona w dół strzałka, w którą klikamy i wybieramy pozycję Eksportuj. Dzięki temu przeniesiesz się do menu, w którym masz możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz między innymi formatu pliku.

rozszerzenie pliku

Po przejściu do menu Eksportuj, Twoim oczom powinien ukazać się następujący układ pól:

Przeczytaj również:  Darmowy Hosting Zdjęć i Lista Serwisów Hostingowych

format pliku

  1. Zmień format grafiki na dowolnie przez siebie wybrany, czyli jak zmienić rozszerzenie zdjęcia?

W Polu pierwszym możesz podać dokładną lokalizację, w której zapisane ma być eksportowane zdjęcie. W zakładce Eksportuj pod taką nazwą pliku wybierasz nową nazwę dla grafiki, a z rozwijanej listy Eksportuj w takim formacie pliku interesujące Cię rozszerzenie. Microsoft Office Picture Manager pozwala zmieniać rozszerzenia plików graficznych na:

  • Format JPEG

  • Format PNG

  • Format TIFF

  • Format GIF

  • Mapę bitową Windows

Narzędzie eksportowania pozwoli Ci jednocześnie zmienić rozmiar pliku na kilka z wcześniej zdefiniowanych wielkości. Kiedy wprowadzisz już wszystkie interesujące Cię ustawienia wystarczy, że naciśniesz przycisk OK.

Format Twojego pliku graficznego został właśnie zmieniony!