dwa-monitory

Jak zwiększyć wydajność swojej pracy o 50%? Zainwestuj w dwa monitory!


Prawdopodobnie siedząc już kiedyś przed swoim biurkiem zastawiałeś się nad rozważeniem pracy na dwóch ekranach (dual screen). Ostatnio przeszywały mnie tego samego rodzaju myśli  Ze względu na to, że wyznaję idea trybu życia minimalistycznego, sceptycznie podchodziłem do tego typu wynalazków. Szczególnie, że byłem przyzwyczajony do pracy na ekranie umożliwiającym generowanie rozdzielczości maksymalnej 1366×768, przekątna 15,6. Na moim biurku nieustannie znajdował się zakurzony, nie używany monitor LG flatron m2294d 22 cala. Postanowiłem sprawdzić czy jeszcze w ogóle działa i przy okazji napisać kilka słów na temat tego, czy warto korzystać z dwóch monitorów jednocześnie.

Zanim zaczniesz czytać ten ogromny, obszerny artykuł warto dowiedzieć się, czy w ogóle masz możliwość skorzystania z opcji wyświetlania dwóch ekranów jednocześnie.Poszukać odpowiedniego portu pozwalającego na podpięcie zewnętrznego monitora do Twojego laptopa.

Bardzo popularnym rozwiązaniem obecnie jest wyjście HDMI, dostępne we wszystkich nowych modelach kart graficznych. Jeśli posiadasz wyjście obsługujące dodatkowy monitor zewnętrzny to świetnie, jednak to nie wszystko, aby móc szczęśliwie przystąpić do konfiguracji.

Równie ważnym istotnym aspektem jest Twoja karta graficzna, która musi poradzić sobie z obsługą dwóch monitorów jednocześnie. Jestem szczęśliwym posiadaczem karty graficznej z serii Radeon HD 5000+, więc informacje potwierdzającą to, że moja karta obsługuję tego typu technologię znalazłem w kilka sekund, korzystając z wyszukiwarki.

Możesz również wykonać tego typu reserach, wpisując model swojej karty + dual screen / monitor. Gwarantuje, że pierwsze dwa wyniki przedstawią odpowiedź, której poszukujesz. Mam nadzieję, że również masz taką możliwość i przystąpisz do głębszego analizowania możliwości wykorzystania dwóch ekranów podpiętych pod laptopa bądź stacjonarkę! Miłej lektury ! 🙂


Trzy badania naukowe potwierdzające poprawę wydajności pracy na dwóch monitorach

badania-potwierdzajace-wzrost-wydajnosci-pracy-przy-dwoch-monitorach
Created by Adamr

Przyznam szczerze, że imponujące wrażenie zrobiły na mnie testy przeprowadzone przez popularne instytucje m.in University of Utah, Pfeiffer Consulting, Microsoft, Jon Pediie Research. Staram się spojrzeć realnie oraz obiektywnie na wyniki przedstawione przez powyżej wymienione firmy, ze względu na to, że może to być zwykły chwyt marketingowy, mający na celu sprzedaż większej ilości monitorów.

1)    Naukowcy z University of Utah przetestowali jak wydajnie pracują ludzie wykonujący standardowe zadania typu edycja dokumentów przy użyciu różnych monitorów. Na potrzeby testu udostępnili pracownikom jeden monitor 18 calowy, jeden 24 calowy oraz dwa monitory 20 calowe. Z wyników, które otrzymali można było jasno stwierdzić, iż osoby pracujące na 18 calowym ekranie pojedyńczym, są od 44% do 55% mniej wydajni. Osoba korzystając a z dwóch ekranów, bądź jednego większego jest w stanie zaoszczędzić do 2 godzin czasu dziennie! Wykonuje bowiem zadanie zlecone w pracy,domu znacznie szybciej.  

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami potwierdzonymi przez NEC – Sprawdź Case Study w tym miejscu – Test produktywności wykonany przez firmę NEC

2)    Firma Microsoft twierdzi, iż dodanie dodatkowego monitora podnosi efektywność poziomu pracy od 9 do 50 %. W rzeczywistości nie podano szczegółów dotyczących tego, jak mierzono przeprowadzone badanie. Położono nacisk na przedstawienie opinii użytkowników, którzy stawiają tego typu tezy : Pożycz komuś monitor na bliżej nieokreślony czas a następnie spróbuj go odzyskać, to nie będzie łatwe. – (Zgadzam się, szczególnie w Polsce, ponieważ monitor zostanie już dawno wystawiony oraz sprzedany na allegro)  Odnośnik kierujący do badań wykonanych przez Microsoft

3)    Następne badanie przeprowadził Jon Peddie, który w napisanym artykule dla gazety The New York Times stwierdził, iż wydajność osób korzystających z dwóch ekranów jednocześnie jest wzrosnąć o 20-30%. Powołuje się na proste czynności, które wykonuje w ciągu dnia będąc copywriterem. Udogodnienie związane z porównywaniem zdjęć, szkiców artykułów przed oraz po edycji oraz aktywne odpisywanie na e-maile w pracy uważa za istotne zalety. Nie zamierza powrócić do pracy na jednym ekranie. Obszerny specjalny raport jego autorstwa istnieje w sieci pod tym linkiem

Przeczytałem kilka dodatkowych informacji tego typu( kolejne badania firmy Fujitsu ), nie potrafiłem doszukać się złych opinii na ten temat, miałem pod ręką darmowy, monitor, który wcześniej pełnił funkcję telewizora. Pomyślałem – Why not?  Do dzieła, miłej lektury!

Jak zwiększyć wydajność swojej pracy o 50%? Kup drugi monitor!

dwa-monitory-znacznie-poprawiaja-komofort-pracy
Created by jscreationzs

W ciągu ostatnich kilku lat starałem się maksymalnie zwiększyć swoją produktywność związaną z obszarem działań wykonywanych w środowisku Windows, przeglądarce internetowej, poszukiwaniu informacji, organizacji plików i folderów.

Korzystałem z programów wymienianych jako „must be on Your PC” typu – E.gg Timer, EverNote, RescueTime. Pozyskiwałem wiedzę z najbardziej wartościowych witryn zajmujących się tematyką zwiększania wydajności pracy z komputerem typu stevepavlina.com, lifehaker.com, mashable.com, makeuseof.com.

Cały czas odczuwałem ogromny niedosyt, zadania, które wykonywałem powielały się oraz stawały się nudną, przetrawioną kilkaset razy rutynom. Muszę przyznać się szczerze, że kiedyś byłem pożeraczem e-book’ów i pamiętam, że w jednej z nich pisało, aby nigdy nie przestawać się uczyć.

Never Stop Learning

Uwielbiam odwiedzać strony autorskie osób, które pracują zdalnie z domu. Często są dla mnie inspiracją do tego, aby intensywnie działać każdego kolejnego dnia. W tym przypadku jest podobnie, zostałem zainspirowany przez kilka znanych osobistości m.in Jeff Atwood (Codding Horror ), Scott Hanselman (Hanselman.com) korzystają z trzech ekranów jednocześnie. Są wyznawcami tego rozwiązania, często aktywnie promują tryb swojej pracy. Nawet Bill Gates korzysta z trzech monitorów !  – (Ciekawe czy w przeszłości korzystał z trzech CRT’ków :- )

Wykorzystaj maksymalny potencjał jednocześnie aktywnych dwóch ekranów – Efektywny Multitasking

multitasking-czyli-dwa-monitory-w-praktyce
Created by 9comeback

W tym miejscu stale pojawiać będą się praktyczne, sprawdzone przeze mnie porady oraz programy, które pomagają poruszać się pomiędzy dwoma ekranami, wykorzystywać ich możliwości.

Pierwsze wrażenie po podłączeniu monitora 22 calowego do mojego laptopa, było niesamowicie intrygujące. Nie byłem w stanie przez pierwszych kilka minut dostosować się do tak ogromnego ekranu. Przestrzeń którą miałem do dyspozycji była ogromna, postanowiłem stworzyć strategię, plan wykorzystania obydwu ekranów.

Najpierw polecam ustalić, który monitor będzie pełnił funkcję głównego ekranu. Wszystkie programy, główny pasek zadań z ikoną Windows, wszystkie dostępne skróty będą automatycznie przekierowane zawsze na ekran główny.

Czytałem sporo wskazówek, w których autorzy jasno określali, iż większy, bądź lepszy monitor powinien zostać wykorzystany jako ekran główny na którym wykonujemy aktualne zadania. Podobno najlepiej sprawuje się po prawej stronie. Sprawdzę to i za kilka miesięcy zrobię update, czy rzeczywiście w praktyce tak jest.

 Jak ustawić priorytet dla ekranu głównego?

Dokonałeś trudnej decyzji? Wybór głównego ekranu jest bardzo istotny i wpływa na wzrost, bądź spadek produktywności. Jeśli jesteś już przekonany, który monitor będzie tym pracowitym, przekieruj kursor w dowolne miejsce na pulpicie. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego – Rozdzielczość ekranu.

ustaw-ekran-glowy-dla-monitora-zewnetrznego

Widzisz na obrazku opcję – Ustaw ten wyświetlacz jako główny? Wystarczy zaznaczyć puste pole, upewnij się zanim tego dokonasz, czy zmiana dotyczy odpowiedniego ekranu. Jeśli nie, wybierz z rozwijanej listy nazwę modelu Twojego monitora.

Dodatkowy pasek zadań na drugim ekranie? Żaden problem, poznaj Dual Monitor

Nawyk korzystania z pasku zadań jest powszechny i wiele osób nie wyobraża sobie życia bez jego istnienia. Należę również do tej grupy osób, problem polega na tym, że po podłączeniu monitora zewnętrznego pasek znikł. Pojawił się na drugim ekranie, który ustaliłem jako główny. Pierwsza moja myśl? Potrzebuję jak najszybciej rozwiązać ten problem, na pewno istnieje software, osoba, która miała podobne odczucia i postanowiła coś z tym zrobić. Kilka minut intensywnych poszukiwań nie poszło na marne.

Przedstawiam, mały, praktyczny programik dodający dodatkowy toolbar na drugim ekranie – Dual Monitor. Śmiało możesz ściągnąć najnowszą wersję z tego miejsca – Download Dual Monitor

Program udostępniony na licencji GNU General Public License version 3.0 (GPLv3) – Jest to darmowe, wolne oprogramowanie, ogromny szacunek dla autora.

Efektywna organizacja okienek wykorzystaj WinSplit Revolution

Pierwsze kilka dni z tak ogromną powierzchnią ekranową do Twojej dyspozycji to kwestia przyzwyczajenia oraz pozyskania odpowiednich umiejętności, aby być w stanie wykorzystać maksymalnie, każdy kąt na ekranie. Znalazłem świetnie rozwiązanie, nazywa się WinSplit Revlution i za pomocą kilku skrótów klawiszowych mogę przemieszczać okna w dowolnym kierunku. W jaki sposób tego dokonać?

Uruchom program, aktywny powinien znajdować się w zasobniku systemowym tray, tak jak widać to na zamieszczonym poniżej screen’ie.

winsplit-revolution-ikonka-w-trayu

Na pierwszy rzut oka, już można przypuszczać w jaki sposób program działa, interfejs jest naprawdę intuicyjny. Korzystam z standardowych hot keyów (skróty klawiszowe) przypisanych do funkcji przesuwania okien w różne strony.

W ten sposób naciskając (Aktywny NumLock) – Alt + Shit + Strzałki na klawiaturze numerycznej, przesuwam okna w odpowiadające mi miejsce.

Ważne

Proponuję jak najszybciej zmienić dwa skróty klawiszowe do których przypisane są następujące akcje : Zamknij wszystkie okna (ctrl+a+c), Toogle Always on Top (ctrl+alt+o). Z doświadzenia, właśnie te dwa hotkey’e gryzły się z polską wersją systemową Windows’a, co powodowało bardzo nieprzyjemny, niekorzystny efekt.

ustawienia-skrótow-klawiaturowych-winsplit-revolution

Jak widać powyżej na dołączonym obrazku, skorzystałem z funkcji – Wyłącz w celu wyeliminowania tych dwóch przypisanych akcji.

Nie zastanawiaj się dłużej! Dwa monitory są wydajniejsze i tańsze od jednego giganta

znaczna-poprawa-wydajnosci-przy-uzyciu-dwoch-ekranow
Created by Nez

Jeśli zapoznałeś się dobrze z treścią skomponowaną powyżej, powinieneś bez problemu dostrzec potencjał jaki się kryje za możliwością korzystania aktywnego z dwóch monitorów. Postanowiłem wisienkę na torcie zostawić na sam koniec, aby jasno potwierdzić, dlaczego warto zakupić dwa monitory do swojego biura. Czy wiesz, że zakup dwóch monitorów 22 calowych jest tańszy od zakupu jednego monitora 27 calowego? Wystarczy ustawić odpowiednie filtry sortowania wyniku w sklepach m.in rtv euro agd, allegro, tablica, x-kom. Sprawdziłem osobiście moje ulubione sklepy w których dokonuję zakupów. Zanim przedstawię wyniki, chcę poinformować o jednej, bardzo istotnej sprawie. Moje spostrzeżenia bazują wyłącznie na cenie monitorów, nie biorę pod uwagę zakupu żadnego z tych urządzeń, które zostały wyszukane – traktuję to jako czysty przykład do którego mogę się odnieść w artykule.

Pamiętaj zanim dokonasz zakupu sprzętu, który masz wykorzystywać – szczególnie w celu zdobywania dodatkowych pieniędzy, zorientuj się czy parametry czyli w tym przypadku matryca, rozdzielczość, czas reakcji, jasność ekranu są dla Ciebie odpowiednie.

Porównanie ceny monitorów 21,5 – 27 cali – RTV Euro AGD

Przedstawiam jak kształtują się ceny na dzień dzisiejszy ( 06/11/13 – 13:57)

1 # Aktywny filtr wyszukiwania : Cena rosnąco, od 21 do 23 cala.

Wynik? 

Najtańszy monitor to BenQ GW225, cena – 389 zł. (21,5 cala)

2 # Aktywny filtr wyszukiwania : Cena rosnąco, od 27 cala.

Wynik?

Najtańszy monitor to Philips 274E5QSB, cena – 879 zł. ( 27 cala )

Kalkulator prawdę Ci powie :

2x BenQ GW225 – 778 ( 21,5 cala x 2 = 43 cala )

Oczywiście można się bardziej postarać, po kilku minutach znalazłem ten sam model BenQ Gw2255 w cenie 384 złotych ( czyli kilka kolejnych złotówek zaoszczędzonych, zdradzę gdzie – x-kom.pl)

Najtańsze monitory w porównywarce Ceneo

Skorzystam tym razem z wygodnej porównywarki cen, warto sprawdzić w praktyce teorię.

Sortowanie według : Cena od najniższej, Przekątna ekranu : 21,5 cala, wyłącznie monitory LCD.

Wynik?

Najtańszy okazał się monitor AOC 2250 Swnk, 21,5 cala w cenie 371,16 złotych.  Rewelacji nie ma, powyższy BenQ jest zdecydowanie lepszym wyborem w tym przedziale cenowym, ale w końcu ten artykuł ma na celu wyłącznie porównanie stosunku ceny dwóch monitorów względem jednego.

Sortowanie według : Ceny od najniższej, Przekątna ekranu : 27 cale, wyłącznie monitory LCD.

Wynik?

W tym wypadku sytuacja jest nietypowa, ponieważ istnieje jeszcze tylko jeden sklep, który proponuję model monitora DELL UltraSharp (2709W), bez zdjęcia w cenie 758 złotych? Czułbym niedosyt, jeśli nie przestawiłbym tej informacji, jednak sądzę, iż nie wiele osób było by skłonnych kupić monitor przez internet, nie widząc nawet jak się prezentuje.

Następnym monitor jest dostępny już w kilku sklepach, model nazywa się AOC e2752V i kosztuje na dzień dzisiejszy 829, 00 złotych.

Kalkulator prawdę Ci powie:

Dwa najtańsze monitory 22 calowe w sumie kosztują 742,32 złotych. W praktyce otrzymujesz 43 cale powierzchni do wykorzystania, czyli o 16 więcej niż w przypadku zakupu monitora 27 calowego. Dodatkowo w Twojej kieszeni pozostaje 86,68 złotych zaoszczędzonych. Pamiętaj, że zanim dokonasz zakupu, pozyskaj informacje na temat preferencji sprzętowej, która była by odpowiednia dla pracy którą wykonujesz, bądź zabawy, która Cię relaksuje ; – )

Jak widzisz kupowanie dwóch monitorów opłaca się, prawdopodobnie zwiększy wydajność oraz komfort Twojej pracy.

Chciałbym maksymalnie przyczynić się do tego, abyś był szczęśliwym posiadaczem drugiego ekranu, ponieważ sam poczułem znaczną różnicę a korzystam jedynie z sprzętu, który był nie używany w domu. Co mam na myśli?

Nie musisz wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy na dodatkowy monitor. Sprawdź również miejsca, gdzie możesz swój drugi monitor otrzymać za darmo. Obecnie CRT’ki są wyrzucane na śmieci bądź oddawane po prostu za przysłowiową kawę. Mogę również podsunąć Ci witrynę tablica.pl, gdzie jeszcze dzisiaj w kilka minut znalazłem po leasingowy monitor BenQ e2200HD 21.5 LCD FULL HD z gwarancją trzy miesięczną firmy pośredniczącej w cenie 289 złotych. Przed zakupem warto wykonać telefon, zorientować się czy firma jest rzetelna oraz jaką opinię posiada w środowisku internetowym. Jeśli nie chcesz ryzykować, spytaj znajomych na portalach społecznościowych.

Wnioski nasuwają się same, warto kupić dwa monitory! – Podsumowanie

dlaczego-warto-kupic-drugi-monitor
Created by KROMKRATHOG

Dodatkowy ekran to dodatkowa przestrzeń. Dodatkowa przestrzeń to dodatkowe możliwości.

Inwestycja 400 złotych (zakladam, że jeden monitor w domu jest – jeśli czytasz ten artykuł, ze smartphone’a bądź innego urządzenia dotykowego pozdrawiam ;- ) to niewielka kwota, która może w bardzo krótkim okresie czasu zwrócić się podwójnie.

Artykuł został stworzony przy użyciu dwóch monitorów.

Ps. Nie mogę się doczekać momentu w którym zjawi się monitor, który zamówiłem w trakcie pisania tego tekstu :- )

 

Oceń post

3 komentarze

  1. Hehe, dobra kalkulacja. Osobiście korzystam z dwóch monitorów i laptopa, ale nigdy nie rozbierałem tej czynności na części pierwsze. Ja również polecam dwa monitory, bo daje to znacznie większą swobodę, w szczególności jak chcesz pracować na jednym, a na drugim oglądać film 🙂

  2. Cholercia – coś tak czułem, że łatwiej będzie z co najmniej dwoma monitorami. Teraz jestem tego pewien. Szczególnie na Ubuntu – choć może tam powinienem mieć cztery 🙂

    • Jeśli lubisz wyzwania i stawiasz na modernizacje oraz usprawnienie wykonywanej pracy, to jak najbardziej polecam – Multitasking to nie tylko drugi monitor, to zdolność / umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie + dostępność online via facebook, e-mail (instant) czyli natychmiast 😉

Zostaw komentarz