Uzależnienie od komputera – równie groźne jak alkoholizm czy narkomania

Popularne powiedzenie mówi, że każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony niczym nieskrępowany dostęp do nowoczesnych technologii ułatwił ludzkie życie, z drugiej jednak spowodował rozwój nowego zaburzenia psychicznego. Uzależnienie od komputera, internetu czy gier staje się coraz bardziej powszechne, a liczba osób, które podejmują terapię tego uzależnienia wciąż rośnie.

  1. Interdyscyplinarne leczenie uzależnień od komputera
  2. Uzależnienie od komputera nie jest „normalne”

Leczenie uzależnień od komputera przebiega podobnie jak terapia innych uzależnień. Nastręcza jednak wiele trudności, ponieważ zaliczane jest do uzależnień behawioralnych, a te wymagają długotrwałej, nieprzerwanej terapii.

Interdyscyplinarne leczenie uzależnień od komputera

Aby leczenie uzależnień od komputera było skuteczne, konieczne jest interdyscyplinarne podejście do tematu. Terapia powinna mieć dwojaki charakter, zarówno indywidualny, jak i grupowy, a w zajęciach biorą udział nie tylko psychoterapeuci uzależnień, ale również psychologowie i psychiatrzy. Każdy z tych specjalistów zajmuje się inną sferą leczenia uzależnienia, począwszy od pogodzenia się z problemem, przez fazę wyparcia i zaprzeczenia, aż po znalezienie sposobu na powrót do normalnego, zdrowego funkcjonowania w domu, związku, pracy czy szkole.

Uzależnienie od komputera nie jest „normalne”

Obecnie granice tego, co uznawane jest za normę społeczną, ciągle się przesuwają. Wciąż jednak istnieją zachowania, które za normę nie mogą być uważane, ponieważ wpływają destrukcyjnie nie tylko na jednostkę, ale również jej otoczenie. Do zachowań tych można zaliczyć ciągłe przesiadywanie przed ekranem komputera, zaniedbywanie przez to domowych obowiązków, izolację od relacji społecznych czy utratę przyjaciół i kontaktu z najbliższą rodziną. W momencie, w którym człowiek nie potrafi obyć się bez internetu czy komputera, w każdej wolnej chwili surfuje po sieci, i przedkłada te aktywności nad kontakt z ludźmi, pracę lub inną rozrywkę, pojawia się problem, który wymaga interwencji terapeutów uzależnień.

Patologiczne korzystanie z komputera czy internetu jest więc zaburzeniem równie groźnym jak alkoholizm czy narkomania. Chociaż środkiem uzależniającym nie jest substancja psychoaktywna, a pewien specyficzny rodzaj aktywności, uzależnienie od internetu i komputera może prowadzić do równie wyniszczających organizm zachowań; znane są skrajne przypadki śmierci, spowodowanych kilkudziesięciogodzinnym maratonem przy grze komputerowej. Podjęcie leczenia jest więc konieczne i stanowi skuteczne remedium na problem uzależnienia od komputera.

Oceń post

Zostaw komentarz