Różnice między PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro

Po trzech latach od wydania PlayStation 4, japońska firma Sony postanowiła poszerzyć swoją ofertę produktów skierowanych do graczy. Efektem tego było wydana w 2016 roku konsola PlayStation 4 Pro, która posiada znacznie lepsze podzespoły. Czym jeszcze różni się PlayStation 4 od PlayStation 4 Pro?

Wygląd i interfejsy PlayStation 4 Pro

Nowa konsola Sony jest przede wszystkim większa i cięższa od swojej podstawowej wersji. PlayStation 4 Pro mierzy 295 x 327 x 55 mm, zaś rozmiar standardowego PlayStation 4 prezentuje się następująco: 275,1 x 305,1 x 53,1 mm. Dodatkowo, nowa konsola Sony jest cięższa o pół kilograma. Nie są to może duże różnice, ale przy zakupie warto uwzględnić gdzie będzie stała nasza konsola, bo w miejscu, w którym zmieści się PlayStation 4, wersja “Pro” może mieć z tym problemy. Większy rozmiar PlayStation 4 Pro pozwolił projektantom z Sony na zamontowanie dodatkowego żebra, przez co cała konsola posiada znacznie lepszy system chłodzenia. Oznacza to, że podczas gry nie będzie ona tak hałasowała, na co narzekało wielu użytkowników PlayStation 4.

Inną, mniej rzucającą się w oczy różnicą stanowi liczba wejść dostępowych do PlayStation 4 Pro. Oprócz dostosowania wszystkich wejść USB do standardu 3.1, z tyłu konsoli dostępny jest dodatkowy port przeznaczony dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Wymieniono też wejście HDMI – 1.4 obecne w PlayStation 4, zastąpiono wejściem 2.0, które dostosowane jest do rozdzielczości 4K.

Podzespoły Playstation 4 Pro

Największą zaletą PlayStation 4 Prosą wydajniejsze podzespoły umożliwiające wyświetlanie obrazu w natywnym 4K. Zarówno “nowe”, jak i “stare” PlayStation 4 posiadają ośmiordzeniowe procesory AMD Jaguar x86-64, z tym, że częstotliwość taktowania w PlayStation 4 Prozostała zwiększona do 2.1 GHz. Podobnej renowacji doczekała się karta graficzna i 800 MHz w PlayStation 4, zostało zastąpione przez 911 MHz, co znacznie wpłynęło na wydajność konsoli. Ogólna moc konsoli wzrosła z 1.84 TFLOP do aż 4.2 TFLOP. Dzięki takiemu skokowi technologicznemu możliwe stało się renderowanie obrazu w jakości 4K – na starszej konsoli Sony było to niemożliwe.

Wydajność PlayStation 4 Pro

Dzięki zastąpieniu starych podzespołów nowszymi i bardziej wydajnymi, możliwe stało się wyświetlaniu obrazów w rozdzielczości 4K (czyli 4096×2160), dzięki czemu gry uruchamiane na konsoli PlayStation 4 Prowyglądają naprawdę pięknie. Szczególnie widać to w produkcji studia Quantic Dream, Detroit: Become Human – szczegółowość twarzy i ich mimika, a także wszelkie efekty pogodowe (deszcz, mgła, padające promienie słoneczne) robią piorunujące wrażenie. Dla osób, którym jednak takie efekty graficzne nie są potrzebne, twórcy przygotowali tryb płynny, nie wykorzystujący pełnej mocy konsoli. Wyświetlane w nim obraz nie są tak szczegółowe i głębokie, ale umożliwiają stabilną rozgrywkę.

Ważną zaletą PlayStation 4 Projest wsteczna kompatybilność z grami wydanymi na podstawowe PlayStation 4. Oznacza to, że będziemy je w stanie uruchomić w lepszej jakości i z bardziej szczegółową grafiką. Dodatkowo twórcy będą optymalizować swoje przyszłe produkcje tak, by płynnie działały na PlayStation 4. Posiadacze tych konsol nie będą czuli się pominięci i również będą mogli czerpać przyjemność z rozgrywki.

5/5 - (2 votes)

Zostaw komentarz