wypoczynek

Zaplanuj Tani Wypoczynek – Krótki Poradnik Trampa

Kiedy masz czas – brakuje Ci gotówki. Za to kiedy dobrze zarabiasz, pewnie nie masz kiedy wypocząć. Stary paradoks można rozwiązać. W tym wypadku zacznijmy od czasu – musisz go mieć. Pieniędzmi się nie przejmuj.

Na pewno często zastanawiasz się, jak tanio wypoczywać. W tym czasie inni ruszają autostopem do Portugalii, korzystają z lotów po 10 zł i przemierzają piechotą Pireneje. Jakim cudem im się to udaje?

Czy zarabiają wielokrotność średniej krajowej, by móc sobie pozwolić na taki wypoczynek? Często mają w portfelu mniej od Ciebie. Za to potrafią planować i podejmować wybory. Warto nauczyć się od nich kilku zasad.

Czas Zastępuje Pieniądze

CZAS ZASTĘPUJE PIENIĄDZE

Kiedy w korporacji mówią Ci, że czas to pieniądz, mają na myśli to, że jeśli więcej czasu poświęcisz na pracę, będziesz (lub przynajmniej oni będą) mieć więcej pieniędzy. Te z kolei możesz wykorzystać, by wyruszyć w podróż. Spróbuj wyłączyć z tego równania pośrednika, czyli właśnie pieniądz. Wolny czas poświęć na pogłębianie wiedzy i szukanie okazji. Zrób listę miejsc, które chcesz odwiedzić.

Do każdego z nich przypisz środki transportu, którymi możesz się tam dostać – w dzisiejszych wyjazdach turystycznych to właśnie transport bywa najdroższy. Monitoruj je, korzystając z internetu – dostępnych jest kilka wyszukiwarek lotów, przejazdów autobusowych czy promów. Wszyscy przewoźnicy od czasu do czasu organizują promocje.

Przykładowo loty do stolic europejskich kosztują zazwyczaj kilkaset złotych, ale w promocji kilka razy mniej. Jeśli możesz nabyć wyjątkowo korzystne bilety do miejsca, które pragniesz odwiedzić i termin Ci pasuje – zrób to. W ten sposób szybko odwiedzisz wybrane miejsca, choć niekoniecznie w wybranej kolejności. Do tego momentu potrzebna była czujność i elastyczność, ale kiedy wybierzesz cel, musisz poświęcić trochę czasu na planowanie.

Wypoczynek – Im Mniej Masz Na Plecach Tym Dalej Zajdziesz

Im mniej masz na plecach tym dalej zajdziesz

Doświadczonego turystę odróżnia się od niedzielnego wycieczkowicza na pierwszy rzut oka. Pierwszy ma wolne ręce i plecak na plecach. Koniecznie turystyczny, ale często zadziwiająco lekki. Drugi męczy się z plecaczkiem, torbą na ramię i dwoma siatkami. Lekki ekwipunek to nie tylko niższe koszty przelotu. Także znacznie większa elastyczność już na miejscu.

Jeśli masz tylko najpotrzebniejsze rzeczy, możesz przespacerować się po okolicy i rozpytać o tańszy nocleg, niż ten, który udało Ci się znaleźć. Masz też większe szanse, by ktoś Cię podwiózł, a przede wszystkim – mniej się męczysz. Nawet jeśli masz potężne mięśnie i ogromną fizyczną wytrzymałość, przeciskanie się między innymi podróżnymi z kilkoma sztukami bagażu w ręku jest nieprzyjemne. Z jednym plecakiem Twoja elastyczność bardzo wzrasta – choćby wówczas, gdy okazuje się, że znalazł się dla Ciebie tańszy/szybszy transport, ale musisz podbiec chwilę, by na niego zdążyć.

Z jednym plecakiem podróżują nie tylko weterani pieszych wędrówek. Jeżdżą tak nawet pracownicy naukowi na konferencje. Przynajmniej Ci, którzy robią to często.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

Koniec Języka Za Przewodnika

Bardzo możliwe, że planujesz wypoczynek z dala od ludzi i wybierasz się w jakiś dziki rejon. Póki jednak ostatni człowiek nie zniknie Ci za horyzontem, możesz zapytać go o to, czy zna teren i wie jak tanio wypoczywać w tych stronach. Pamiętaj, że skoro przyjechał w miejsce, w którym Ty szukasz spokoju, to on może myśleć podobnie jak Ty.

Wrażenia osób, które pierwszy raz pojechały w polskie Bieszczady często wyglądają podobnie i zawierają się w słowach „I ludzie tu jacyś milsi”. W regionach turystycznych i dzikich zarówno miejscowi jak i przyjezdni są bardziej skłonni do pomocy. Możesz wypytać ich o tanie noclegi, lokalny transport, sklepy i polecane punkty gastronomiczne.

Często w miejscowościach turystycznych są dwa rodzaje sklepów – te dla turystów są łatwe do znalezienia, ale widocznie droższe. Mieszkańcy zaopatrują się w bardziej schowanych punktach, do których możesz dotrzeć, gdy uprzejmie zapytasz. Bardzo często dzięki nawiązaniu kontaktu dowiesz się na przykład że:

  • Kuzyn rozmówcy ma pokoje do wynajęcia,
  • Schronisko x ma lepsze posiłki niż y,
  • W hostelu x mają zniżkę dla osób oddających krew i studentów,
  • Po 20 można skorzystać z danej atrakcji za połowę ceny.

Pytaj. A jeśli lubisz, wdawaj się w dyskusje i słuchaj opowieści. Jeśli ciekawie opowiadasz, dobrze śpiewasz lub grasz na instrumencie, jest szansa, że zjesz lub zanocujesz za darmo.

Cena Rozkłada Się Na Ilość Osób

Cena rozkłada się na ilość osób

Podróżowanie samemu nie wyklucza chwilowego przyłączania się do większych grup. Dotyczy to przede wszystkim zwiedzania z przewodnikiem. Dla Ciebie takie oprowadzenie może być kosztowne, tymczasem zorganizowana wycieczka ma to już wliczone i zapłacone. Jeśli przekonasz ich, by zabrali Cię ze sobą, na pewno będzie taniej. Możesz też w ten sposób organizować sobie transport.

Wciąż jeszcze ludzie umawiający się na wspólną podróż za pośrednictwem sieci to rzadkość, ale coraz łatwiej znaleźć oferty, gdzie można się porozumieć w tej kwestii. Przeważnie wygląda to tak, że jedna osoba oferuje własny transport pod warunkiem, że pozostali dołożą się do benzyny. Możesz też w ten sposób zbierać grupę na wycieczki kolejowe. Na przykład w Czechach już dwie osoby mogą kupić bilet grupowy i zaoszczędzić 25% ceny biletu. 

Warto korzystać z kuponów i zniżek do serwisów z noclegami takimi jak Booking, Airbnb, Nocowanie itd. Pozwolą podczas pierwszych rezerwacji oszczędzić sporo pieniędzy przykładowo dostępny jest teraz kupon 100 zł dla serwisu Airbnb, który obniży cenę noclegów przy pierwszej rezerwacji.

Mieszkanie z obcymi osobami może być ryzykowne. Jeśli nie boisz się ryzyka, na pewno łatwiej wynająć domek nad jeziorem we czwórkę niż tylko za własne pieniądze.

Żeby zrozumieć, jak taniej wypoczywać i podróżować, musisz zrezygnować z dwóch rzeczy. Po pierwsze myślenia w kategoriach pracy. Dopóki dobrze się bawisz – nic nie musisz.

Po drugie z chęci pokazania się, zaimponowania innym. To bardzo utrudnia wypoczynek, zresztą nie tylko tani. Wykorzystuj Swój wolny czas na wiele możliwości.

A tak przy okazji. Może masz ciekawy pomysł na wypoczynek w niezwykłym miejscu, które jest gdzieś całkiem blisko?

Oceń post

Jeden komentarz

Zostaw komentarz