Podobno w Internecie jest już około 70% całej wiedzy, jaką człowiek kiedykolwiek zapisał. Jest tam też odpowiedź na Twoje pytanie.
Mimo tego, wciąż uzyskujesz tysiące błędnych wyników wyszukiwania i nie możesz znaleźć tego, o co Ci chodzi.
Wyszukiwarki wciąż są udoskonalane, a użytkownicy sieci dodają kolejne informacje. Doszło do sytuacji, w której niemal każde proste zapytanie daje przynajmniej pięciocyfrową ilość odpowiedzi. Jak znaleźć pośród nich tę właściwą? I co zrobić, gdy mimo wszystko wyszukiwarka smutno zawiadamia Cię, że nie może nic dla Ciebie zrobić?
Poniżej kilka sztuczek, z których możesz skorzystać, gdy potrzebujesz unikalnych informacji.
Wędkowanie Z Przynętą
Bardzo możliwe, że ktoś ma wiedzę, która jest Ci w tym momencie potrzebna, ale jeszcze nie poczuł potrzeby podzielenia się nią. Ewentualnie zrobił to kiedyś, a jego wypowiedź, grafika czy link do właściwej strony utonęły pośród milionów podobnych, ale Tobie nieprzydatnych haseł. Jak szukać informacji w sieci, gdy posiadają je nieznane osoby?
Oczywiście możesz odnaleźć forum tematyczne i zadać na nim pytanie, na które chcesz znaleźć odpowiedź. Prawdopodobnie ją uzyskasz, ale może też być tak, że ktoś celowo wprowadzi Cie w błąd lub nikt w danym momencie nie będzie chętny do pomocy. Na przykład, dlatego, że dla niego to zbyt oczywiste, by o tym pisać.
Jeśli chcesz zmotywować użytkowników danego forum, by Ci pomogli – podaj błędną odpowiedź na swoje pytanie. Tak. Samo pytanie ma niewielki wydźwięk, ale już błędna informacja pojawiająca się w sieci działa niczym płachta na byka. Kiedy umieścisz na forum błędną odpowiedź, niektórym, co bardziej krewkim użytkownikom może włączyć się żaróweczka: „Ktoś w Internecie nie ma racji!” i natychmiast pospieszy z wyjaśnieniami.
Jednocześnie nie musisz sobie robić opinii głupka, a jedynie w pełni zasłużoną renomę laika, który się uczy. Możesz napisać na przykład:
– Słyszałe(a)m, że zużyty olej napędowy można zutylizować, paląc go w piecu, czy to prawda?
Pomysł jest bzdurny, ale wywołuje emocje. Prawdopodobnie błyskawicznie pojawią się komentarze, z których dowiesz się:
- Jak zutylizować olej,
- Gdzie możesz to zrobić,
- Ile to będzie kosztować,
- Jaki jest wpływ oleju napędowego na środowisko,
Prawdopodobnie pojawi się też przynajmniej jeden niepochlebny komentarz, ale nim się nie przejmuj. W końcu masz to, co było Ci potrzebne. Jeśli podziękujesz na koniec za informację, następnym razem na tym samym forum będzie łatwiej.
Czasami natkniesz się też na pozostałości czyjejś „wędki” – post lub informację, która zostanie zmasakrowana w komentarzach. Wówczas prawidłowej informacji szukaj właśnie w nich.
Jak Szukać Informacje w Sieci? Wyszukiwanie Zaawansowane nie Gryzie
Przede wszystkim można dzięki temu wyszukiwać całe frazy, zamiast rozsiane po stronie słowa. Oczywiście wymaga to wpisania ich prawidłowo, z zachowaniem zasad gramatyki polskiej.
Przykładowo wpisanie całej frazy: „jak szukać informacji w sieci” w wyszukiwarce Google zwraca kilka tysięcy wyników, przy czym już na 1 stronie pojawiają się wartościowe informacje. Natomiast, jeśli wpiszesz te same słowa, ale w losowej kolejności, czyli: „szukać informacji jak w sieci”, otrzymasz 10 milionów wyników – 3000 razy więcej. Wciąż jednak masz szansę znaleźć to, czego szukasz. Nie ograniczaj jej więc, wpisując: informacje jak szukanie sieć. Wyszukiwarka znajdzie Ci blisko 8 milionów wyników, w większości mało użytecznych.
Wyszukiwanie całej frazy doskonale sprawdza się, kiedy:
- Szukasz piosenki, znając kawałek tekstu,
- Potrzebujesz rzetelnego poradnika lub artykułu,
- Próbujesz dopasować cytat do twórcy,
- Szukasz bardzo konkretnej, unikalnej informacji,
- Jedno ze słów, którego używasz podczas wyszukiwania ma kilka znaczeń,
Ten ostatni problem będzie Cię spotykał od czasu do czasu. Na przykład, gdy szukasz czegoś na temat plemienia Gotów, na pewno trafisz na strony poświęcone widowiskowej i całkiem współczesnej subkulturze. Podobnie będzie też, kiedy zechcesz znaleźć informacje biograficzne kogoś o znanym nazwisku. Po tym jak wpiszesz Silva, wyszukiwarka znajdzie Ci kilku światowej klasy piłkarzy, twórcę metody samo leczenia, polityków z Brazylii, 5 zawodników MMA. Nawet imiona będą się powtarzać, nie mówiąc już o tym, że samo nazwisko może być często wykorzystywane, jako imię fikcyjnej postaci lub Nick.
Często mimo tego, że wpiszesz właściwą frazę, wciąż wyszukiwarka będzie Cię atakować tysiącami wyników i reklam. Możesz wówczas wykorzystać kolejną z opcji wyszukiwania zaawansowanego: funkcję NOT.
W Google Chrome wystarczy wstawić znak minus „-” przed danym słowem, ale każda popularna wyszukiwarka ma podobną opcję. Chodzi o to, by NIE wyszukiwać stron, na których występuje dane słowo lub fraza. Bardzo dobrze sprawdza się to, kiedy chcesz dotrzeć do informacji dotyczącej popularnego produktu. Wpisujesz wówczas –sklep lub NOT księgarnia.
W pierwszej chwili może Ci się wydawać, że opcja nie została dobrze zaprogramowana. W dalszym ciągu będą się wyświetlać witryny sprzedażowe. Cóż, twórcy wyszukiwarek zarabiają na reklamach i muszą Ci podsunąć opcję zrobienia zakupów. Zauważ jednak, że oprócz kilku sklepów, które przeważnie zapłaciłyby zyskać twoją uwagę, lista wyników zostanie całkiem nieźle wyczyszczona z niepotrzebnych Ci witryn sprzedażowych.
Użyj kilku Przeglądarek
W Polsce używa się głównie Google Chrome i Mozilla Firefox. Rzeczywiście obie są bardzo skuteczne. Bez problemu jednak zauważysz, że zwracają inne wyniki. Niekiedy zupełnie inne. Wykorzystują odmienne silniki i tym samym różne są ich kryteria wyszukiwania, nawet, jeśli Ty wpisujesz to samo. Kliknięcie ikony wyszukiwarki i skopiowanie wyszukiwanej frazy do obu okien może pomóc, jeśli szukasz informacji, która jest ukryta w gąszczu reklam.
Może się zdarzyć, że mniej popularna, „słabsza” wyszukiwarka będzie dawać bardziej satysfakcjonujące wyniki. Dlaczego? Ponieważ mniej opłaca się inwestować w reklamę za pośrednictwem przeglądarek, z których korzysta kilkaset tysięcy, zamiast kilkuset milionów osób. W dodatku wyszukiwanie nie jest personalizowane jak w przypadku Google, co wpływa pozytywnie na możliwość znalezienia informacji z dziedzin, które dotąd rzadko się odwiedzało. Kiedy uczysz się, jak szukać informacji w sieci, pamiętaj, że:
Szczególnie popularne są 2 silniki przeglądarkowe. KHTML i późniejsze używane są przez przeglądarki Google Chrome, Opera, Safari. Silnik GECKO podpowiada, jak szybciej szukać informacji Mozilli Firefox, Gnu IceCat i Netscape. Jeśli chcesz równolegle wyszukiwać informacji w dwóch wyszukiwarkach, najlepiej każdą z nich wybierz z innym silnikiem.
Możesz też wykorzystać multiwyszukiwarki, które korzystają z kilku wyszukiwarek, a potem z wyników tworzą jedną spójną listę. Przykładowo Metacravler, czy All-in-one mogą pomóc Ci skorzystać z kilku wyszukiwarek na raz. Oczywiście, jeśli masz szybki internet – w końcu konieczne jest kilka-kilkanaście wyszukiwań, a potem scalenie listy.
[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]
Liczb Szukaj Po Angielsku, Niemiecku i Hiszpańsku
Jeśli informacja, której potrzebujesz nie jest unikalna dla Polski, spróbuj wyszukać ją w innych językach. Prawdopodobnie, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat sławnych mieszkańców miasta Łódź, zapytanie po polsku będzie jedynym skutecznym sposobem. Kiedy jednak chcesz wiedzieć coś bardziej uniwersalnego – np., jakie zasady dotyczą konstruktorów silników Formuły 1 – może okazać się, że ktoś dał wyczerpującą odpowiedź, tyle, że w innym języku.
Najczęściej używanym językiem w sieci jest angielski, i to w nim najlepiej wpisz zapytanie. Na drugim miejscu jest hiszpański. Na co dzień (a więc też przez internet) posługuje się nim pół miliarda ludzi, a zna go blisko 2 razy tyle. Bardzo możliwe, że wiedzą oni coś, czego potrzebujesz. Wreszcie dobrym językiem wyszukiwania jest niemiecki. Po prawdzie używa go tylko około 100 milionów osób, ale ze względu na udział niemieckich firm w rynku nowych technologii, często można znaleźć rzetelne informacje techniczne po niemiecku.
Jeśli znasz któryś z tych języków, sprawa jest bardzo prosta. Kiedy sobie nie radzisz, wykorzystaj wyszukiwanie w nim tylko wtedy, gdy informacji nie znajdziesz po polsku. Najpierw wykorzystaj sprawdzony translator (jeśli tłumaczysz z polskiego, raczej nie wybieraj Google translate) i wpisz w nim wyszukiwaną frazę po polsku. Na ogół translatory dobrze radzą sobie z przekładaniem polskiego na hiszpański czy niemiecki, gorzej będzie w drodze powrotnej.
Uzyskaną frazę wstaw w wyszukiwarkę. Teraz najtrudniejsze. Jeśli użyjesz dostępnej w Google opcji „przetłumacz stronę”, efekt nie będzie miał nic wspólnego z polską gramatyką. Za to wszystkie istotne dane liczbowe powinny być w porządku. Jeśli to ich właśnie potrzebujesz – udało się.
Jak Szukać Informacje w Sieci – Strony Tematyczne i Pytania Bezpośrednie
Źródło: nufi.pl
W sieci jest mnóstwo pożytecznych spisów. Nie zawsze dają one bezpośrednią odpowiedź na Twoje pytanie, ale rewelacyjnie sprawdzają się, gdy chcesz znaleźć kogoś, kogo możesz o to zapytać. Nie ma nic złego w szukaniu informacji bezpośrednio u źródła, w tym wypadku u specjalisty z danej branży. Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat twórców nowego designu BMW – może spytaj samego producenta samochodów o kontakt z inżynierami. Czasami możesz nawiązać bardzo interesujące znajomości.
Musisz oczywiście wiedzieć, czego szukasz i umieć to sformułować. Poza tym metoda sprawdza się tylko w wypadku wyjątkowo trudnych do znalezienia informacji, ponieważ czas reakcji użytkownika sieci, który chce Ci pomóc może wynosić 24 godziny, a nawet więcej. Za to uzyskane informacje powinny być wartościowe.
Bywalcy forów bardzo chętnie odpowiadają na pytanie zaczynające się od „Gdzie szukać informacji na temat…”. Wtedy dodajesz swoje pytanie. Robisz w ten sposób wrażenie kogoś, kto potrzebuje rzetelnych źródeł, a nie gotowych rozwiązań i paradoksalnie uzyskasz również te drugie.
Internet zasiedlają bardzo różni użytkownicy. Część z nich zareaguje na rozpaczliwe wołanie o pomoc, inni na profesjonalnie wyglądające zapytanie, jeszcze inni na błędną informację. Prawie wszyscy podzielą się wiedzą, jeśli… Ty też to robisz. Dobra reputacja na forum daje często dostęp do informacji specjalistycznych, których szukanie zajęłoby Ci wiele godzin. Przedstawiam często szukane informacje w sieci: pisanie listu motywacyjnego oraz pisanie CV.
W przybliżeniu wiesz już, jak szybciej szukać informacji w sieci.
Pamiętaj też o najbardziej podstawowej zasadzie poszukiwań: Jeśli na prawdę chcesz coś wiedzieć, nie zniechęcaj się. To jest w sieci.