bateria

Bateria – Sprawdzone Sposoby na Poprawienie jej Żywotności!

Chyba nie ma nic bardziej denerwującego niż rozładowująca się w zastraszająco szybkim tempie bateria w smartphonie.

Myślisz pewnie wtedy: „Jak to jest możliwe, skoro dopiero co została naładowana do maksimum?”

Niestety im większa moc procesora i im większe pakiety danych przesyłane z sieci, tym bateria w Twoim Androidzie szybciej się wyczerpuje.

Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zwiększyć jej żywotność niezależnie od modelu telefonu jaki posiadasz.

 


Zmniejsz natężenie podświetlenia ekranu albo ustaw automatyczne

Nie wpłynie to zbyt mocno na posługiwanie się przez Ciebie telefonem, a w widoczny sposób zmniejszy zużycie baterii, ponieważ to właśnie korzystanie z ekranu pożera największą ilość jej mocy. Możesz także ustawić opcję polegającą na dostosowywaniu się poziomu podświetlenia ekranu do stopnia naświetlenia, jakie panuje wokół Ciebie.

 
 

Ustaw ciemną tapetę

Opcjonalnie czarną, ale może też być bardzo ciemna. Każdy z pikseli pochłania bowiem trochę energii, żeby „zabłysnąć”. Im jest więcej czarnych, tym mniej energii potrzebuje twoja tapeta, żeby się wyświetlać na ekranie. Natomiast przy zakupie nowego telefonu, wybieraj Androidy z wyświetlaczami AMOLED. Ta technologia sprawia, że piksele szybciej się włączają i wyłączają, zużywając mniej energii.

Skróć czas podświetlania ekranu

Skróć czas podświetlania ekranu

Jeśli na Twoim Androidzie istnieje możliwość ustawienia czasu, w którym ekran Twojego telefonu pozostaje podświetlony po wykonaniu jakiejś akcji na 30 sekund, to wybierz właśnie taki albo nawet krótszy. W większości telefonów z Androidem najkrótszy czas wyświetlania wynosi 15 sekund. A im krótszy, tym lepiej dla Twojej baterii.

Za każdym razem doładowana bateria

Być może przyzwyczaiłeś się, że aby utrzymać żywotność baterii w swoim telefonie powinieneś ją do końca rozładować, a dopiero po tym naładować do maksimum. W przeciwnym razie zupełnie straci zdolność ładowania. Jednak obecnie większość smartphonów posiada baterie Li-ion, które działają inaczej. Ładuj więc baterię za każdym razem, gdy tylko masz taką możliwość, a przedłużysz jej żywotność.

 
 

Wyłącz wibracje w swoim Telefonie

Wibracje zużywają więcej mocy baterii niż dzwonki, powiadamiające o przychodzącym połączeniu. Jeśli nie chcesz, aby dzwonek Ci w danym momencie przeszkadzał, wyłącz wszystkie dźwięki i połóż telefon tak, żeby mieć go w zasięgu wzroku. Powiadomi Cię on o nadchodzącym połączeniu poprzez podświetlenie ekranu.


Trzymaj telefon w Chłodnym Miejscu

Unikaj noszenia smartphona w kieszeni spodni, zwłaszcza jeśli są obcisłe. Nie zostawiaj go w nasłonecznionym miejscu ani w nagrzanym samochodzie. Baterie litowo-jonowe, pod wpływem wysokiej temperatury rozładowują się. A co więcej, możesz w ten sposób skrócić ich żywotność.

Ściągnij aplikację, która pomoże Ci w oszczędzaniu żywotności baterii

Ściągnij aplikację, która pomoże Ci w oszczędzaniu żywotności baterii

Istnieje kilka aplikacji na Androida, które automatycznie wprowadzają w Twoim telefonie takie ustawienia, które zmniejszają zużycie baterii. Sprawdź, np.: Snapdragon BatteryGuru, czy JuiceDefender. Aplikacje te pomogą Ci też zorientować się, co w Twoim telefonie zużywa najwięcej mocy i nauczą Cię jak ją skutecznie oszczędzać.

Wyłącz aplikacje, których nie używasz

Nawet jeżeli nie używasz aplikacji w danym momencie, może ona być cały czas uruchomiona, czerpiąc energię baterii. Jednoczesne działanie wielu aplikacji to cecha charakterystyczna i ceniona w Androidzie. Jednakże, każda z włączonych aplikacji zużywa moc baterii. Wyłącz więc wszystkie te, z których w danej chwili nie korzystasz.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia

Twój smartphone jest w stanie bez przerwy przeszukiwać sieć w poszukiwaniu interesujących Cię informacji. Gdy na jakąś natrafi, powiadamia Cię o tym dźwiękiem albo podświetleniem ekranu i wyświetleniem wiadomość. Każda taka akcja, jak już wiesz, zużywa energię. Ogranicz więc liczbę powiadomień do niezbędnych.

Odinstaluj aplikacje i wyłącz ustawienia, których nie używasz

Niepotrzebne aplikacje i ustawienia zużywają bardzo dużą część mocy baterii. Dlatego usuń wszystkie aplikacje, z których nie korzystasz albo robisz to sporadycznie, ale możesz się bez nich obyć. Wyłącz też te ustawienia, których nie potrzebujesz.

Wyłącz Bluetooth, GPS, Wi-Fi, LTE, kiedy z nich nie korzystasz

Wyłącz Bluetooth, Wi-Fi kiedy z nich nie korzystasz

Każdy z tych systemów działa na zasadzie wysyłania i odbierania fal radiowych. Jeśli ich nie wyłączysz, kiedy przestajesz z nich korzystać, nadal to robią, tym samym czerpiąc niepotrzebnie energię z baterii telefonu.

Uaktualniaj aplikacje i oprogramowanie Twojego telefonu

Aplikacje często są ulepszane właśnie pod kątem mniejszego zużycia energii, a oprogramowanie – polepszenia żywotności baterii. Upewnij się więc, że Twój  telefon posiada najnowsze ich wersje. Jest to najłatwiejszy sposób na oszczędzanie mocy baterii.

Unikaj miejsc, gdzie masz słaby zasięg albo włącz tryb samolotowy

Kiedy znajdujesz się w miejscu, gdzie brak jest zasięgu lub jest bardzo słaby, Twój telefon usilnie stara się go znaleźć. Powoduje to szybkie wyczerpanie baterii. Nie zawsze jednak da się takich miejsc uniknąć. Jeśli, przebywając w jednym z nich, chcesz utrzymać na dłużej żywotność swojej baterii, włącz tryb samolotowy. Ustawienie to spowoduje wyłącznie radia FM, połączeń komórkowych, Bluetooth i Wi-Fi.

Dodatkowa bateria, jeśli wszystkie rozwiązania zawiodą

Dodatkowa bateria jeśli wszystkie rozwiązania zawiodą

Jeżeli pomimo wykorzystania powyższych metod, bateria w Twoim smartphonie nadal zbyt szybko się wyczerpuje, pomyśl o kupieniu dodatkowej. Będziesz ją mógł podłączyć w każdym momencie, gdy ta w telefonie się wyczerpie. Batery Case ładuje Twoją baterię, zwiększając jej żywotność nawet dwukrotnie.

Sam widzisz, jak łatwe jest oszczędzanie mocy baterii w Twoim smartphonie.

Od teraz możesz się cieszyć jej długowiecznością i nie martwić, że Twój telefon „padnie” w środku dnia.

Oceń post

Zostaw komentarz