Najnowsze Informacje

Największy Poradnik w Sieci – Tryb Awaryjny w Windows 7/8/XP

Październik 18, 2013
568 Views

Jeśli chcesz wyłącznie dowiedzieć się jak włączyć tryb awaryjny w poszczególnych systemach operacyjnych Windows, skorzystaj z spisu treści. Nie chcę w żaden sposób marnować Twojego cennego czasu, więc przedstawiam poniżej wstęp, który ułatwi Ci znalezienie tematu, bądź odpowiedzi której szukasz. W sytuacji, gdzie pierwszy raz usłyszałeś termin – tryb awaryjny, pomiń menu i przeczytaj wstęp w celu zrozumienia na jakiej zasadzie działa tryb awaryjny oraz jakie są jego możliwości.

Kiedy warto uruchomić tryb awaryjny?

kiedy-warto-uruchomic-dany-proces

Created by Pakorn

System operacyjny Windows potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wytrwałego użytkownika, wyświetlając znany, popularny niebieski ekran z przypadkowym ciągiem cyfr. Znając życie znalazłeś się w tym miejscu właśnie z tego powodu, strzelam w ciemno ;) (oczywiście, mam prawo się pomylić) Instalacja rzekomo kompatybilnych sterowników dla świeżego upieczonego sprzętu komputerowego, bądź aktualizacja bieżącego oprogramowania często, dziwnym trafem przyczynia się do zawieszenia systemu, bądź wywalenia komunikatu różnego rodzaju. W wielu przypadkach zwykły reset systemu, rozwiązuje całe powstałe zamieszanie. Jednak czasami zdarzają się sytuacje w których po wykonaniu standardowego procesu jakim jest – reset, system włącza się w trybie awaryjnym. Powodując szok i niedowierzanie użytkowników, wykonujących automatycznie telefony w pośpiechu do swoich rodzinnych informatyków. Jak Ty zachowasz się w przypadku, gdy Twój komputer załaduje się w  trybie awaryjnym? Czym jest tryb awaryjny? Jak wykorzystać możliwości oferowane przez specjalny, tryb awaryjny?

Co to jest tryb awaryjny?


Tryb awaryjny umożliwia rozwiązywanie wszelkich problemów powstałych wcześniej podczas korzystania z systemu operacyjnego Windows. W tym celu uruchamia komputer z zestawem ograniczonych funkcji, zestawem podstawowych programów oraz niezbędnymi do działania sterownikami systemowymi. Jeśli kiedykolwiek widziałeś na swoim pulpicie napis Tryb awaryjny w czterech rogach swojego ekranu, korzystałeś właśnie z tej funkcji , nie będąc nawet tego świadomy. Nic straconego, ciesze się, że tu jesteś i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, bądź po prostu poradzić sobie z zaistniałym problemem.  W skrócie tryb awaryjny jest zaprojektowany tak, aby umożliwić proces rozwiązywania problemów, często drogą eliminacji pojedynczych programów, bądź sterowników oraz skorzystania z narzędzi diagnostycznych dostępnych wewnątrz systemu Windows. Jesteś gotowy na to, aby zobaczyć jak w praktyce  działa tryb awaryjny, przejdź do spisu treści powyżej, korzystając standardowo z scroll a .

Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 7?

jak-rozwiazac-problem

Created bysmarnad

Jeśli jesteś w sytuacji w której Twój komputer nie potrafi załadować poprawnie plików systemowych oraz standardowych programów, skorzystaj z pierwszej metody. Jeśli masz możliwość odpalenia systemu w trybie normalnym, śmiało przejdź do metody numer dwa. Istnieją dwa sposoby na to jak uruchomić tryb awaryjny w Windows 7.

Tryb Awaryjny w Windows 7 – Metoda Number ONE

Prosta metoda polegająca na użyciu skrótu klawiszowego F8 podczas uruchamiania się systemu operacyjnego. Polecam sprobówać kilka razy, aby opanować w którym momencie najlepiej powtarzać sekwencje naciskania klawisza. Osobiście, robię to delikatnie z wyczuciem już od samego początku włączenia się komputera. Polecam uzbroić się w cierpliwość, może kilka razy Ci się nie udać. Postanowiłem jednak nagrać, krótki filmik video, który pokaże jak włączyć tryb awaryjny w Windows 7.

 

Tryb Awaryjny w Windows 7 – Metoda Number Two

Nastepna metoda polega na wykorzystaniu komendy msconfig, którą wpisujemy w polu wyszukiwania plików i folderów, znajdującym się w menu Start.

msconfig

msconfig

Wpisz a następnie naciśnij enter, aby dostać się do panelu – konfiguracja systemu. W tym miejscu przejdź do zakładki – Rozruch

Zaznacz – Bezpieczny rozruch

bezpieczny-rozruch-tryb-awaryjny-windows

Potwierdź swoje zamiary, naciskając – Zastosuj oraz OK.

uruchom-ponownie-komputer

Uruchom ponownie komputer.

Niebieski Ekran? Uruchom Tryb Awaryjny w Windows 8!

blue-screen-of-death-niebieski-ekran-smierci

Created by Adriano Gasparri

Tak jak wcześniej wspominałem niekompatybilne sterowniki potrafią doprowadzić do szału każdego użytkownika, wyświetlając BSOD ( Blue Screen Of Death) – Niebieski Ekran Śmierci. Brzmi groźnie, jest groźny i jak tylko się pojawi, trzeba reagować natychmiast i najlepszym sposobem, jest skorzystanie z trybu awaryjnego w Windows. Istnieją dwie metody, jednak wszystko zależy od sytuacji w której się znajdujesz. Jeśli masz dostęp do pulpitu, możesz śmiało skorzystać z komendy (Win+R) – msconfig, przejdź do zakładki – Rozruch ( Boot ) i zaznacz – Bezpieczny Rozruch ( Safe Boot ) To wszystko, pozostało uruchomienie ponownie systemu. Pierwszy sposób jest znany, powszechny i stosowany, również w wcześniejszych produktach Microsoftu, więc nie powinieneś mieć z tym problemów. Istnieje druga metoda polegająca na użyciu skrótu klawiszowego, shift + F8. Muszę przyznać szczerze i to z bólem, że nie posiadam obok siebie maszyny z zainstalowanym Windows 8, więc pozostało mi skierowanie Cię do źródła gdzie, został ten sposób prawidłowo, obszernie opisany – Druga metoda uruchomienia trybu awaryjnego w Windows 8

Stara, dobra szkoła – Uruchom tryb awaryjny w Windows XP

Czy wiesz, że z dniem 8 Kwietnia 2014 roku wsparcie w zakresie świadczenia usług zabezpieczenia oraz obsługi systemu Windows XP dobiega końca? Prywatne osoby oraz firmy jeszcze aktywnie pracujące na tej platformie, powoli powinny rozglądać się za alternatywnym rozwiązaniem. Zagrożenie płynące z posiadania oprogramowania jest wysokie i nie warte pieniędzy, które można zaoszczędzić nie zaopatrując się w nowy system operacyjny. Zastanów się nad tym, w trakcie poznawania tego, jak uruchomić tryb awaryjny w Windows XP.

Metoda jest bardzo prosta i wymaga skupienia się na kilka sekund przed rozpoczęciem procesu uruchomienia systemu ponownie. Jak tylko zauważysz czarny ekran, stopniowo, delikatnie naciskaj klawisz – F8. Spotkałem się również z przypadkami, gdzie przytrzymanie tego klawisza, również sprawdzało się w praktyce. Wybór należy do Ciebie. Jeśli poprawnie skorzystasz z skrótu klawiszowego, powinieneś zobaczyć takie okno – Menu opcji zaawansowanych systemu Windows

tryb-awaryjny-windows-xp

Korzystając z strzałek w górę, bądź w dół wybierz pasującą do Ciebie opcję. Rozwiązując problem rozważ potencjalne czynniki, które nie pozwalają Ci uruchomić Twojej maszyny normalnie. Przykładowo,

 • Jeśli jest to karta graficzna – skorzystaj z trybu VGA ( domyślne, sterowniki Windows’a dla karty graficznej) Odinstaluj stare sterowniki i spróbuj uruchomić ponownie system w trybie normalnym.
 • Jeśli zainstalowałeś niekompatybilny sterownik, bądź aplikację, która prawdopodobnie zawierała wirusa i spowodowała całe zamieszanie, skorzystaj z opcji – Ostatnia znana dobra konfiguracja. Często pomaga, choć nie wiem jaki jest Twój przypadek. Odezwij się w komentarzach, jeśli po tym poradniku dalej będziesz mieć problem z naprawą swojego komputera.
 • Jeśli chcesz zaktualizować sterowniki, bądź zainstalować kompletnie nowe, pamiętaj, że wyłącznie z opcją – Tryb awaryjny z obsługą sieci, będziesz mógł korzystać z połączenia internetowego, w innym wypadku ( tryb zwykły awaryjny ) nie będziesz miał takiej możliwości.

rozwiazywanie-problem-xp

Jeśli nie korzystasz z kilku systemów, potwierdź ten komunikat – naciskając Enter a następnie poczekaj, aż komputer uruchomi się w trybie awaryjnym. Jak tylko zobaczysz, napis – Tryb Awaryjny w czterech rogach ekranu, możesz sobie pogratulować, bo właśnie udało Ci się dokonać Zaawansowanego uruchomienia systemu w trybie awaryjnym! Do dzieła, sprawdź jakie programy mogą powodować błąd drogą eliminacji. Dodatkowo w menadżerze urządzeń, sprawdź czy wszystkie sterowniki są kompatybilne z Twoim systemem operacyjnym. Możesz również skorzystać z narzędzi diagnostycznych, wpisz w polu wyszukiwania : Diagnostyka, bądź przejdź do Panelu Sterowania.

Czy wiesz, że Android posiada wbudowaną opcję trybu awaryjnego?

Dokładnie tak, w zależności od tego jaką, zainstalowaną wersję Androida posiadasz, jest kilka metod, które działają i uruchamiają telefon w trybie awaryjnym. Muszę przyznać osobiście, że fascynują mnie tego typu możliwości. Android jest naprawdę solidnym systemem dla smartphone’ów dzisiejszych czasów. Z góry mówię, że proces uruchomienia trybu awaryjnego na telefonie nie należy do łatwych i przyjemnych. Cały proces opiera się o przyciskanie, przytrzymanie przycisków Volume Up/Down w telefonie. Musiałem powtórzyć ten proces kilkanaście razy, aby w końcu zobaczyć słynny napis – Tryb Awaryjny. Jednak jestem zadowolony, że udało mi się tego dokonać i mam nadzieję, że również Ty będziesz miał tyle szczęścia.

Jak włączyć tryb awaryjny w Androidzie?
 • Uruchom Tryb Awaryjny w Androidzie – Metoda 1

Najprostszy, sprawdzony sposób zostawiam na końcu, jeśli powyższe nie pomogły.

Przytrzymaj przycisk zasilający Twój telefon.

Zobaczysz okienko dialogowe z możliwościami wyboru wyłączenia bądź trybu samolotowego.

wylacz-android

Następnie przytrzymaj opcję – Wyłącz.

Zobaczysz komunikat dot. Uruchomienia telefonu w trybie awaryjnym

komunikat-ostrzegajacy-uruchomienie-trybu-awaryjnego-w-android

Potwierdź swoje zamiary, naciskając – OK.

Uruchom ponownie swojego smartphone’a.

tryb-awaryjny-w-systemie-android-4-3

Tak powinien przedstawiać się Twój ekran w trybie awaryjnym.

Ostrzegam! W ten sposób wyłączysz wszystkie zainstalowane aplikacje innych firm. Straciłem w ten sposób skonfigurowane widgety, ale czego się nie robi dla kilku zrzutów ekranu.

 • Uruchom Tryb Awaryjny w Androidzie – Metoda 2

Wyłącz telefon.

Załącz telefon oraz przytrzymaj – Volume Up.

 • Tryb Awaryjny w Androidzie – Metoda 3

Wyłącz całkowicie smartphone’a.

Uruchom ponownie telefon i przytrzymaj jednocześnie przyciski – Volume Down oraz Volume Up. ( razem, jednocześnie)

Jeśli wykonasz poprawnie zadanie, zobaczysz w lewym dolnym rogu napis – Tryb Awaryjny

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena
Rating: 3.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Największy Poradnik w Sieci - Tryb Awaryjny w Windows 7/8/XP, 3.3 out of 5 based on 3 ratings

Powiązane słowa kluczowe

 • jak uruchomi komputer w trybie awaryjnym
 • tryb awaryjny windows 7
 • jak wlaczyc tryb awaryjny
 • windows 7 tryb awaryjny
 • windows 7 tryb awaryjny komenda
 • windows 7 nie chce się uruchomić nawet awaryjnie
 • Windows 7 jak włączyć tryb awaryjny
 • trybwww awaryjn windows7
 • tryb awaryjny windows7
 • tryb awaryjny vista skrót

Zbyt często zastanawiający się nad każdym słowem, które napisze. Aktywny sportowiec, głównie uprawiający jogging oraz piłkę nożną. Typowy introwertyk, mateista na swój sposób, geek komputerowy, idealista, pasjonujący się w dziedzinie świadomego rozwoju.Wyznaje oraz uwielbia ideologie słynnego Konfucjusza.

Przeczytaj poprzedni wpis:
facebook-over-the-world
Największy poradnik w sieci – Facebook

Jeszcze niespełna 10 lat temu Facebook był nic nieznaczącym projektem akademickim przygotowanym przez jednego informatycznego zapaleńca z Harvardu. Dzięki wyjątkowemu...

Zamknij