smartfon

Smartfon, Czy Tablet? Poznaj Różnice Modele z 2015 Roku

Różnica Pomiędzy Tabletem, A Smartfonem

Gdyby przed 2010 rokiem ktoś powiedział mi, że za kilka lat będę korzystał z przerośniętego, nawet 10-calowego telefonu nieposiadającego w dodatku funkcji dzwonienia, to z pewnością wyśmiałbym go serdecznie w twarz. Pojawił się jednak iPad… i zmienił wszystko!
Rynek dotykowej elektroniki użytkowej został w przeciągu zaledwie kilkunastu miesięcy zalany falą tabletów internetowych, reklamowanych jako innowacyjne urządzenia, sprawdzające się idealnie zarówno w pracy, jak i podczas zabawy.

Chociaż sceptycy grzmieli, że żaden zrównoważony konsument nie będzie zainteresowany zakupem niemieszczących się w kieszeni i ciężkich urządzeń z dotykowymi ekranami, to rzeczywistość okazała się całkowicie odmienna. Zaledwie trzy lata po debiucie pierwszego tabletu na międzynarodowych rynkach, taśmę produkcyjną opuściły setki milionów egzemplarzy, dostępne w tysiącach różnych modeli, przygotowywane przez setki producentów.

Sytuacja na rynku urządzeń mobilnych uległa dziwacznej i niespodziewanej transformacji – z każdym miesiącem to właśnie tablety stają się najpopularniejszymi gadżetami, coraz wyraźniej wypierając smartfony.
Coraz korzystniejsze cenowo nawet w polskich warunkach tablety, już na stałe zadomowiły się na międzynarodowych rynkach. Może powinniśmy więc dokładniej przyjrzeć się ich podstawowym cechom, aby umieć bez problemu wskazać różnicę pomiędzy tabletem, a smartfonem?


Wielkość Ma Znaczenie

smartfon-Wielkość Ma Znaczenie
Jeżeli Twój telefon nie chce zmieścić się do kieszeni spodni albo co gorsza jest większy od zeszytu, wtedy masz pełne prawo podejrzewać, że jest tabletem.

Wielkość w rozróżnieniu tabletów oraz smartfonów ma ogromne znaczenie, pozwala nam bowiem już na pierwszy rzut oka stwierdzić, z czym mamy tak naprawdę do czynienia.
Chociaż nie są to sformalizowane reguły, to na rynku międzynarodowym przyjęto niepisaną zasadę, że do kategorii smartfonów wrzucamy te urządzenia mobilne, których gabaryty nie przekraczają 5 cali.

Tabletem internetowym nazwiemy natomiast ten gadżet z dotykowym ekranem, którego wyświetlacz posiada przekątną co najmniej 7 cali. Co prawda jest to bardzo duże uproszczenie (jak nazwać bowiem urządzenia, które mają więcej niż 5” i mniej niż 7”?), pozwala jednak w pewnym stopniu uporządkować linię produktową rynku mobilnego, która i tak jest już dosyć chaotyczna.
Różne gabaryty oznaczają również skrajnie różną wagę.

O ile smartfony należą do naprawdę leciutkich i poręcznych urządzeń, to niektóre tablety ważyć mogę nawet powyżej kilograma.

Perspektywa wielogodzinnego trzymania w rękach ustrojstwa o takiej wadze, nie wydaje się być więc zbyt korzystna.






Przecież Liczy Się Wnętrze – Czyli Większy, Więcej Może

 

Przecież Liczy Się Wnętrze Czyli Większy, Więcej Może
Nie trzeba być ekspertem, żeby dojść do bardzo prostej konkluzji – im większe urządzenie, tym więcej zmieści się pod jego obudową. A im więcej zmieści się pod jego obudową, tym będzie wydajniejsze, szybsze i zapewniające zdecydowanie lepsze wrażenia z użytkowania.

Kiedy przyrównamy do siebie jedne z najnowocześniejszych smartfonów (iPhone 5, Samsung Galaxy S4, HTC One) oraz najświeższe propozycje z rynku tabletowego (iPad 4, Google Nexus 7 i 10, Samsung Galaxy Tab), to od razu widzimy, że smartfony przegrywają batalię o najwyższe osiągi.

Nie chcąc się zagłębiać w dokładne specyfikacje techniczne, nie taki jest bowiem cel powyższego artykułu, pozwólmy sobie jedynie zauważyć, że smartfon nigdy nie będzie tak szybki jak tablet. Czterordzeniowe procesory, ośmierdzeniowe układy graficzne i nawet 4GB pamięci operacyjnej to dla współczesnego tabletu internetowego żaden wyczyn. W przypadku telefonu jest to natomiast poza dostępnymi dzisiaj możliwościami technologicznymi lub wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami produkcji.


Dużo Daję, Jeszcze Więcej Chcę!

Dużo Daję, Jeszcze Więcej Chcę-smartfon
Chociaż moc obliczeniowa jaką producenci są w stanie umieścić w dzisiejszych tabletach naprawdę robić ogromne wrażenie (szczególnie, że nasze komputery jeszcze kilka lat temu były o wiele słabsze), to niestety osiągamy ją kosztem wytrzymałości baterii.

Jedną z głównych bolączek urządzeń mobilnych jest fakt, że wszystkie podzespoły dynamicznie się rozwijają, baterie pozostają natomiast niezmienne Dokładnie taki sam litowo-jowony lub litowo-polimerowy akumulator znajdował się w Twoim smartfonie 5 lat temu i dokładnie taki sam znajduje się w nim obecnie. Różnica polega na tym, że obecnie telefon robi o wiele więcej od wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów. Dzięki odpowiedniej optymalizacji podzespołów jest jednak w stanie działać w pełni naładowany przez kilka dni.

Jak to wygląda natomiast w przypadku tabletów? Dosyć tragicznie… Co prawda producenci szczycą się, że umieszczają w swoich urządzeniach baterie o pojemności nawet 10 tysięcy mAh (około pięcio- sześciokrotnie więcej niż w przeciętnym smartfonie), jednak w rzeczywistości niewiele to daje.

Maksymalny czas działania tabletu, z którego korzystamy nieprzerwanie, to 10 godzin. I osiągają to jedynie modele najlepszych marek, z najwyższej półki cenowej. Dla większości standardem jest natomiast 5-6 godzin. Te również mogą okazać się niemożliwe w osiągnięciu – na przykład podczas aktywnej sesji WiFi, 3G lub nawigacji satelitarnej.

Pisaliśmy już sporo na tematy powiązane z Tabletem, jeśli odczuwasz niedosyt. Chętnie zaspokoimy Twoje potrzeby, zapraszamy do obszernej lektury w tym miejscu : Kompendium Wiedzy o Tablecie

A Co Z Łącznością SmartFona?

A Co Z Łącznością SmartFona

Kiedy jesteśmy już przy temacie łączności, spróbujmy dokładniej przyjrzeć się, czym w tym aspekcie różni się smartfon od tabletu. Chociaż w ostatnich latach telefony stały się podręcznymi komputerami, to cały czas ich najważniejszą funkcją jest wykonywanie połączeń – w przypadku tabletów… już niekoniecznie.
Na palcach jednej ręki wymienić możemy tablety 10-calowe, które posiadają wbudowane modemy 3G.

Jeżeli już nawet, to jedynie pasywne (pozwalające na przesył danych, nie dające jednak możliwości wykonywania połączeń). W tabletach mniejszych, 7-o i 8-calowych wygląda to zdecydowanie lepiej i slot na kartę SIM znajdziemy w nich o wiele częściej.

Nie zmienia to jednak faktu, że sieci komórkowe w tablecie potrzebne są jedynie do przesyłu danych i do połączenia z Internetem. Trzeba sobie jasno i otwarcie powiedzieć, że tablet nie jest stworzony do wykonywania połączeń telefonicznych i jest to jedynie jego poboczna, nawet nie drugorzędna funkcja!
Co z pozostałymi opcjami łączności? Ich znaczenie będzie raczej takie samo – zarówno w tablecie, jak i smartfonie. W każdym z tych urządzeń możemy znaleźć Bluetootha, WiFi, nawigację satelitarną, NFC i tym podobne.


Ekran, Ekranowi Nierówny

Kolejną, znaczącą różnicą pomiędzy smartfonami, a tabletami jest rozdzielczość znajdujących się w nich ekranów dotykowych oraz poziom zagęszczenia pikseli.

Nie ma w tym jednak nic dziwnego – ciężko spodziewać się bowiem, że na 4-calowym wyświetlaczu da się osiągnąć taką samą rozdzielczość i jakość wyświetlania obrazu, jak w przypadku wyświetlacza 10-calowego.
Powoduje to, że tablety oferują o wiele bardziej zaawansowane rozwiązania jeżeli chodzi o multimedia.

Obraz wyświetlany na ekranie smartfona nie będzie tak ostry i tak głęboki, a my nie będziemy mogli w pełni cieszyć się jakością proponowaną przez formaty HD i FullHD.
Z drugiej jednak strony, rozdzielczość ekranu to mankament budżetowych, tanich tabletów. O ile w małym smartfonie można łatwo zakamuflować gorszy poziom zagęszczenia pikseli, to na ekranie tabletu jest to od razu widoczne.


Smartfon, Czy Tablet?

Smartfon, Czy Tablet
Z jednej strony smartfon – poręczniejszy, z wydajniejszą baterią i o wiele łatwiejszy w transportowaniu. Z drugiej natomiast tablet – oferujący kilkukrotnie szybszą pracę, zapewniający lepsze wrażenia z przeglądania multimediów i posiadający rozbudowane opcje. Na który z nich powinien więc zdecydować się przeciętny użytkownik, chcąc w pełni cieszyć się z użytkowania urządzenia mobilnego?

Niestety, wskazanie odpowiedzi na to pytanie jest praktycznie niemożliwe. Przy obecnym rozwoju technologii wszystko wskazuje na to, że najlepiej posiadać zarówno smartfon, jak i tablet. Niezależnie od swoich gabarytów, urządzenia te już dawno przybrały formę wielozadaniowych, przenośnych komputerów, dzięki którym w każdym miejscu możemy mieć kontakt ze światem, wykonać swoje obowiązki, czy też oddać się ulubionej rozrywce.

Poręczniejszy smartfon sprawdzi się przy prostszych pracach, wykonywaniu połączeń i śledzeniu serwisów społecznościowych. Posiadający zdecydowanie przejrzystszy ekran tablet, natomiast do przeglądania sieci, pracy zawodowej lub projektów wymagających zdecydowanie większej precyzji i mocy obliczeniowej. Dzięki swoim dużym układom graficznym o wiele lepiej sprawdzą się również w grach.

Pisaliśmy już sporo na tematy powiązane z Androidem, jeśli odczuwasz niedosyt. Chętnie zaspokoimy Twoje potrzeby, zapraszamy do obszernej lektury w tym miejscu : Przydatne Aplikacje Na Androida

O ile smartfon to urządzenie, które w powszechnej opinii każdy z nas powinien mieć, to tablet ciągle odbierany jest w pewnych środowiskach jako niepotrzebne i nieporęczne udziwnienie. Jak wygląda natomiast rzeczywistość? Zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie oraz Twoich własnych upodobań!

Oceń post

Zostaw komentarz