Chcesz Przeprowadzić Formatowanie Dysku? WIN7/8/XP/VISTA

Sierpień 16, 2013
1021 Views

Mogę tylko przypuszczać, dlaczego tutaj trafiłeś. Jeśli masz spore problemy ze swoim systemem operacyjnym i chcesz zutylizować kompletnie wszystkie błędy, braki, problemy, blue screeny trafiłeś w odpowiednie miejsce.

To właśnie tutaj pokażę Ci drogi zagubiony użytkowniku, jak przejść przez cały proces formatowania dysku w Windowsie i jak to po prostu wykonać poprawnie.

Tęsknisz za szybkością swojego komputera z przed kilku lat?

Poświęć mu teraz czas, a na pewno będziesz zadowolony z rezultatów, które możesz osiągnąć.

FORMATOWANIE DYSKU – SPIS TREŚCI

Ważne Informacje, Zanim Przystąpisz Do Formatowania Dysku

formatowanie dysku

Wykonaj kopie zapasową istotnych plików

Jeśli posiadasz foldery z ważnymi plikami, dokumentami lub zdjęciami koniecznie wykonaj ich kopię zapasową na przenośnym dysku zewnętrznym typu pendrive lub zaopatrz się w zwykła płytkę

CD na której zmieścisz swoje dokumenty. Zawsze możesz skorzystać z darmowej wirtualnej przestrzeni i wysłać tam swoje pliki.

Przykładem może być serwis https://www.dropbox.com/ , gorąco polecam.

Szczególnie, że 2GB są całkowicie za darmo 😉

Nie zapomnij również eksportować zakładek z przeglądarki internetowej.

Zapisać wszelkie hasła dostępu, które zostały automatycznie zapamiętane.

Pamiętaj, wykonując formatowanie dysku C wszystkie dane zostaną skasowane. Poświęć kilka minut i zastanów się nad ważnymi dla Ciebie aplikacjami, programami oraz danymi.

Zdecydowanie lepiej jest to zrobić teraz, ponieważ proces odzyskiwania danych jest skomplikowany, żmudny i często wymaga użycia płatnych programów. Czy warto marnotrawić pieniądze?

Lepiej zapobiegać zamiast leczyć 😉

Odpowiednio Się Przygotuj – Co Będziesz Potrzebował W Trakcie Instalacji

 1. Oryginalną płytę instalacyjną systemu Windows 7/8/Vista/Xp/ (Piratów nie promuję 😉 choć wiadomo jakie są czasy).
 2. Zweryfikowany, oryginalny klucz instalacyjny dołączony do opakowania.
 3. Płyty instalacyjne podstawowych programów, które używasz na co dzień. (Antywirus, Microsoft Office, Przeglądarki internetowe, Komunikator, Photoshop itp).
 4. Dla początkujących – płyta zawierająca sterowniki – Drivers CD (dołączona przy zakupie komputera). Dla zaawansowanych – wyszukanie najnowszych sterowników i przygotowanie ręczne płytki.
 5. W przypadku wykonywania pierwszy raz samodzielnej instalacji systemu, warto zaopatrzyć się w telefon do przyjaciela, który już taką operację wykonywał 😉
 6. Dodatkowo dla zabezpieczenia polecam zaopatrzyć się w drugi komputer lub laptop podłączony do internetu. Zawsze istnieje możliwość wykonywania operacji na nim, wyszukania informacji odnośnie błędów, problemów z instalacją. Podczas instalacji systemu zawsze na drugim komputerze stacjonarnym ściągam najnowsze sterowniki pod formatowaną maszynę i przygotowuje folder z podstawowymi, najnowszymi programami. Gorąco polecam, znacznie przyśpiesza proces integracji z nowym system.
 7. Proces formatowania dysku wraz z instalacją świeżego systemu to dla zaawansowanych użytkowników bułka z masłem, jednak nawet taka bułka z masłem zajmuje kilka godzin, aby przejść poprawnie przez cały zautomatyzowany proces instalacyjny. Polecam zaopatrzyć się w cierpliwość oraz kilka wolnych godzin. Idealnie nadaje się do tego niedzielne zazwyczaj leniwe popołudnie, przy świeżo zaparzonej, pysznej kawie.

Formatowanie Dysku Krok Po Kroku Przy Użyciu Płyty CD

formatowanie

Created by Alvimann

Konfiguracja sekwencji rozruchu w BIOS’sie

Przejdź do podpunktu drugiego i wykonuj polecenia zgodnie z instrukcją, dopiero jeśli masz problemy z rozruchem płyty instalacyjnej powróć tutaj, aby skonfigurować sekwencje rozruchu w BIOS’ie. Wiele maszyn posiada fabrycznie poprawne ustawienia kolejności rozruchu urządzeń, więc jeśli również jesteś szczęśliwym posiadaczem dobrze skonfigurowanej maszyny pod formatowanie dysku, nie musisz wykonywać tych czynności i możesz przejść dalej.

Na czym to polega? BIOS posiada funkcje odpowiadającą za kolejność rozruchu urządzeń czyli – First Boot Device (w większości przypadków). Wykonaj polecenie ponownego uruchomienia systemu znajdującego się w menu start.

format c

Następnie podczas rozruchu systemu, skorzystaj z klawiszy uruchamiających BIOS. Skorzystaj z klawiszy F1 lub Delete. Jeśli zauważysz, że to nie są odpowiednie klawisze. Poszukaj instrukcji obsługi swojej płyty głównej. Nie posiadasz jej? Szkoda 😉 Z pomocą przychodzi program CPU-Z który poda Ci parametry, nazwę, model Twojej płyty głównej. Możesz go pobrać z oficjalnej strony producenta – tutaj  CPU-Z

Jeśli już znasz nazwę swojej płyty głównej, znajdź ją, a następnie użyj tych klawiszy w celu uruchomienia panelu BIOS podczas rozruchu systemu Windows.

 • ABIT – Del
 • Acer – F2 lub Ctrl Alt Esc
 • ASUS – Del lub F2
 • ASRock – F2
 • American Megatrends (AMI) – Del lub F1
 • AST Advantage, Tandon – Ctrl Alt Esc
 • Award – Del lub F1
 • Compaq – F10 gdy na ekranie w górnym rogu pojawi się mały kwadrat
 • Dell – Del, F2, F1, Ctrl Alt Enter, wcisnąć Reset dwa razy
 • DFI – Del lub F8
 • Gigabyte – Del
 • MSI – Del
 • Hewlett Packard – F1, F2 gdy pojawi się logo HP lub F10 dla nowszych wersji
 • IBM – F1, Ins (wcisnąć i przytrzymać obydwa klawisze myszy)
 • NEC, Packard Bell, Amax, Micron, Aptiva, Sharp – F1, F2
 • Phoenix BIOS – F1, F2, Ctrl Alt Ins, Ctrl S, Ctrl Alt Esc, Ctrl Alt S, Ctrl Alt Enter, Del
 • Sony – F3 potem F1 lub F2
 • Toshiba – Esc, F1, F2
 • Zenith – Ctrl Alt Ins
Z góry przepraszam za jakość przedstawionych zdjęć. 
Posiadam LG Nexus'a 4 i niestety jeśli chodzi o jakość zdjęć, jest ona po prostu dostateczna, nic więcej. 
Zaczynajmy więc!

Po ponownym uruchomieniu komputera w moim przypadku pojawia się panel, który już automatycznie sugeruje mi jaki klawisz odpowiada za funkcję uruchomienia SETUP – czyli upragnionego BIOS’u. Jest to klawisz F2. Bez najmniejszego wahania klikam na niego.

Będąc w BIOS’ie zazwyczaj z prawej dolnej strony widnieje panel informujący o tym w jaki sposób działają klawisze i jakie funkcje pełnią. W większości przypadków poruszamy się strzałkami oraz akceptujemy wszelkie zmiany enterem. Zwróć na to uwagę.

format dysku

 

W tym przypadku opcja ustalająca kolejność uruchamianych urządzeń znajduje się w zakładce Boot. Wyszukaj i znajdź odpowiadającą zakładkę w Twoim BIOS’sie. Nazwy odpowiadające za kolejność rozruchu urządzeń przeważnie wyglądają następująco – First Boot Device ( znajdujący się w Advanced BIOS Features) – Boot Order – Boot Device Priority.

Podstawowe opanowanie języka angielskiego znacznie ułatwia poruszanie się w BIOS’ie.

 

formatowanie dysku

 

Następnie potwierdzając klawiszem Enter przechodzę do ustalania priorytetu uruchamianych urządzeń. W tym przypadku TSSTcorp CDDVDW to nazwa fabryczna mojego CD-ROM’u, którą przemieszczam na pozycję pierwszą, zaraz za dyskiem twardym hdd – MK3265GSX

 

formatowanie dysku twardego

 

formatowanie

 

Następnie poczekaj aż załadują się wszystkie pliki z płyty instalacyjnej. Wybierz język, którym chcesz się posługiwać wewnątrz systemu, format czasu oraz język klawiatury. Kliknij dalej.

Jeśli zapoznałeś się dokładnie z wszystkimi informacjami przedstawionymi powyżej, śmiało kliknij Zainstaluj teraz.

 

formatowanie dysku krok po kroku

 

Przeczytaj licencje oraz regulamin użytkowania. Jeśli skończysz, potwierdź to zaznaczając Akceptuje warunki licencji.

Wybierz niestandardową instalację. Tylko w tym wypadku będziesz miał możliwość formatowania dysku i zainstalowania systemu na czystym dysku twardym.

Gdzie chcesz zainstalować system Windows? Tutaj dopiero odbywa się formatowanie dysku. Kliknij w zaawansowane opcje dysku a następnie usuń bieżącą partycję w której aktualnie znajduje się Twój system. Upewnij się, że partycja którą kasujesz zawiera folder Windows. Skasowanie bowiem wiąże się z kompletną utratą wszystkich danych znajdujących się na danej partycji. Jeśli masz ich kilka, wybierz właściwą. Również możesz skorzystać z opcji Format i wybrać odpowiednią partycję, jeśli nie chcesz dodawać lub zmieniać rozmiaru poprzedniej.

Potwierdź swój wybór, naciskając OK. Wybierz nową, sformatowaną lokalizację dla Twojego przyszłego systemu operacyjnego.

Przygotuj się na minimum 30 minut potwierdzania logicznych komunikatów oraz konfiguracji Twojego świeżego systemu.

Proces głównie związany jest z monotonnym klikaniem przycisku Dalej. Zainstalowany Windows automatycznie zrestartuje się, a następnie załaduje usługi oraz przeprowadzi testy wydajności karty graficznej.

 

format c

 

Zakończ cały proces ponownym uruchomieniem systemu. Oczywiście, dalej wszystko odbywa się automatycznie. Kolejnym etapem jest tworzenie użytkownika systemu oraz określenie prywatnego hasła związanego z wybranym loginem.

Nadchodzi czas w którym potrzebny będzie Ci oryginalny klucz instalacyjny produktu Windows. Wpisz poprawnie 25 znaków i zaznacz zweryfikuj mój produkt online.

 

instalacja windows - klucz instalacyjny

 

Następnie polecam ustawić aktualizacje Windows’a automatyczne, zwiększają bezpieczeństwo w sieci. Przechodząc dalej ustal aktualny czas oraz datę.

 

 

windows update

Pozostałe ustawienia pozostawiam Tobie czytelniku i gratuluje dotarcia do końca instalacji systemu Windows.

Jeśli masz jakieś pytania lub podczas instalacji natrafiłeś na problemy, proszę pozostaw po sobie ślad w komentarzach na dole strony.

Formatowanie dysku nie zawierającego systemu Windows

formatuj

Created by Imelenchon

W bardzo szybki oraz łatwy sposób istnieje możliwość przeprowadzenia formatowania dysku wewnątrz systemu. Oczywiście, jeśli chcesz permanentnie pozbyć się danych, to ten sposób nie jest całkowicie bezpieczny, ponieważ pozostawia za sobą ślady danych, które z łatwością można pozyskać używając do tego odpowiednich programów.

Przejdź do mój komputer

 

formatowanie dysku

 

Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk twardy, który ma zostać sformatowanym.

format dysku systemowego

 

Następnie użyj polecenia Formatuj z listy menu.

 

format windows xp

Potwierdź swoje zamiary klikając Rozpocznij.

Formatowanie dysku może być proste? Teraz już wiesz, że tak 😉

Zarządzanie Dyskami – Windows 7 / 8 / VISTA / XP

Każdy system operacyjny Windows posiada usługę zarządzania dyskami, która posiada bardzo wiele ciekawych, przydatnych funkcji wartych uwagi. Jeśli chcesz w bardzo prosty sposób formatować dysk, zmienić jego literkę, połączyć dwa dyski, zmienić system plików lub nadać określoną liczbę woluminu to usługa Zarządzanie Dysków jest stworzona dla Ciebie !

Zarządzanie dyskami – Windows 8

Używasz klawiatury w swoim systemie? Bardzo dobrze, możesz posłużyć się skrótem klawiszowym – Windows + X

Klasycznie otwórz polecenie uruchom (run) z menu aplikacji i wpisz komendę diskmgmt.msc

Zarządzanie dyskami – Windows 7 / Vista

Naciśnij przycisk start i wpisz diskmgmt.msc

format

 

Następnie uruchomi się okno z usługą Zarządzania dyskami.

 

 

zarządznie dyskami - formatowanie dysku

Jak widać na pierwszy rzut oka jest to prosta, użyteczna usługa podająca wiele ciekawych informacji na temat Twojego dysku twardego. Jeśli chcesz wykonać czynności, które opisałem na wstępie tego podtytułu, korzystaj z prawego przycisku myszy. Formatowanie dysku również wykonasz PPM.

Formatowanie dysku za pomocą dyskietki startowej! Czy ktoś jeszcze to pamięta?

Pamiętasz jeszcze te czasy? Czy ktoś jeszcze używa stacji dyskietek? Czy jeszcze komputery z systemami typu Windows 98 istnieją?

Jestem przekonany, że tak! Jest wiele sposobów formatowania dysku i chcę, aby ten również nie został zapomniany! Przedstawiam unikalny, staromodny sposób formatowania dysku za pomocą dyskietki startowej.

Jak stworzyć dyskietkę startową?

Nie jestem wróżbitą i nie wiem jaki system masz zamiar zainstalować. Znalazłem jednak witrynę internetową, która Ci pomoże odnaleźć plik odpowiadający Twojemu systemowi. Odwiedź http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm znajdziesz tutaj większość Boot Disk’ów.

Większość znajdujących się tam plików to obrazy dysków. Wybierz miejsce w którym chcesz utworzyć dyskietkę startową, a następnie kliknij OK. Jeśli pojawią się problemy zaopatrz się w program Win Image, który służy specjalnie do tworzenia dyskietek startowych.

Bardzo prawdopodobne jest niestety to, że będziesz musiał skonfigurować odpowiednio sekwencje rozruchu BIOS. W tym poradnik przedstawiłem już wersję, która dotyczy ustalenia priorytetu pod CD-ROM. Wystarczy, że zgodnie z instrukcją przejdziesz cały proces i ustawisz priorytet na Floppy Disk. Tutaj znajdziesz Konfiguracja sekwencji rozruchu w BIOS < link

Następnie pozostało włożyć gotową dyskietkę startową do stacji dysków a następnie ponownie uruchomić komputer.

Po krótkiej chwili automatycznego ładowania się plików z dyskietki, tak powinien przedstawiać się Twój ekran

dyskietka startowa - formatowanie dysku

Gotowy na całkowitą utratę wszystkich zebranych danych z ostatnich kilku lat? Świetnie !

Wpisz komendę Format C: ( w przypadku jeśli to jest Twój główny dysk z instalacją systemu Windows)

dyskietka startowa - formatowanie dysku

 Formatowanie dysku – Podsumowanie

Oglądałeś film matrix? Którą pigułkę wybierzesz? Niebieską czy czerwoną? 😉

 • Zmień kompletnie swój świat klawiszem Y
 • Pozostań w świecie w którym funkcjonujesz wybierając klawisz N


VN:F [1.9.22_1171]
Ocena
Rating: 4.1/5 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
Chcesz Przeprowadzić Formatowanie Dysku? WIN7/8/XP/VISTA, 4.1 out of 5 based on 12 ratings

Powiązane słowa kluczowe

 • formatowanie dysku
 • formatowanie komputera
 • format komputera
 • format dysku
 • formatowanie dysku windows 7
 • formatowanie windows 7
 • formatowanie dysku c
 • formatowanie dysku krok po kroku xp
 • format vista
 • formatowanie

Zbyt często zastanawiający się nad każdym słowem, które napisze. Aktywny sportowiec, głównie uprawiający jogging oraz piłkę nożną. Typowy introwertyk, mateista na swój sposób, geek komputerowy, idealista, pasjonujący się w dziedzinie świadomego rozwoju.Wyznaje oraz uwielbia ideologie słynnego Konfucjusza.

Przeczytaj poprzedni wpis:
wifi
Jak sprawdzić hasło na WiFi?

Szukasz aktualnie odpowiedzi na pytanie – jak sprawdzić hasło na wifi? Świetnie! Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Prawdopodobnie znajdziesz tutaj odpowiedź...

Zamknij