– O, widzisz? Tu jest błąd, a tu podwójna spacja. Popraw to zanim pokażemy to szefowi.
– Ale nie mogę.
– Dlaczego niby?
– Bo to PDF. Tego się nie da edytować.
– W Notatniku pewnie nie, ale na pewno możesz to zrobić.
PDF jest wyjątkowo popularnym formatem, wykorzystywanym zwłaszcza do prezentowania i drukowania informacji mających łączoną formę graficzno-tekstową. Firma Adobe Systems stworzyła go i udostępniła darmowo program do jego odczytu. By edytować i tworzyć pliki w formacie PDF trzeba było jednak wybrać\płatną wersję programu Adobe Acrobat. Dziś możesz do edycji PDF wykorzystać nawet MS Office.
Bardzo wiele programów ma możliwość zapisania wyników pracy w formie pliku PDF, który jest uważany za podstawę przy drukowaniu i jeden z możliwych formatów do czytania informacji na ekranie. Stworzyć PDF potrafią między innymi: Microsoft Word, Open Office Writer, PDF Creator a także niemal wszystkie programy do obróbki graficznej i DTP. Bardzo wiele urządzeń sieciowych i stron ma wbudowane programy typu FPDF, które pozwalają drukować np. potwierdzenia przelewów bankowych, bilety kupione przez sieć czy regulaminy. Problem pojawia się więc później – kiedy już masz dokument w formie PDF, ale chcesz coś w nim zmienić.
Programy do edycji pliku PDF – Kilka Skutecznych Propozycji
Odczytywać PDF-y potrafi dziesiątki, jeśli nie setki aplikacji, najczęściej całkowicie darmowych. Tobie potrzeba tylko jednej z nich, prawda? Możesz więc pobrać darmowego Adobe Readera, który właśnie po to powstał. Możesz, ale nie musisz, bo z PDFami poradzi sobie MS Word w nowszych wersjach, Irfan View czy inne programy, których na co dzień używasz, a które opcję odczytania PDF mają zamieszczoną dodatkowo. W żadnym wypadku nie dopłacaj więc za możliwość otwarcia PDF. Natomiast edycja już gotowych PDFów, ich szyfrowanie i odszyfrowywanie może wymagać właściwej aplikacji.
Adobe Acrobat XI – Kolejna, 11 już odsłona programu twórców formatu PDF potrafi zrobić z PDF-em wszystko, łącznie z edycją w nim grafiki. Faktycznie program jest na tyle rozbudowany, że można go używać jako edytora tekstu. Niestety po 30 dniach korzystania z wersji próbnej trzeba za niego zapłacić. Jeśli prowadzisz firmę, warto wliczyć sobie w koszty narzędzia Adobe, ale jeśli edytujesz PDF okazyjnie, poradzisz sobie za pomocą darmowych aplikacji.
PDF Editor 4.0 – Solidne narzędzie do edycji plików PDF. Działa bez zarzutu i ma tylko jedną wadę – jest płatne. Dlatego go nie polecamy. Firma Adobe stworzyła ten format i można założyć, że zna go najlepiej. Jeśli więc komuś płacić to im.
Jak Edytować PDF? Od Tego Są Darmowe Programy
Na szczęście możesz skorzystać z darmowych programów pozwalających edytować PDFy. Umożliwiła to sama firma Adobe, przekazując informacje na temat konstrukcji plików PDF na wolnej licencji. Jest ich całkiem sporo, choć niektóre ograniczają się jedynie do podstawowych funkcji. Pozytywnie wyróżnia się tu program PDFiII PDF Tools Free. Jest darmowy i pozwala przeprowadzić głęboką edycję dokumentu. Ma także opcje szyfrowania i odszyfrowywania dokumentów PDF, która może Ci się przydać. Podczas jego instalacji (po angielsku, jak cały program) instaluje się równocześnie trialowa wersja PDFiII PDF Editor, który jest płatnym rozwinięciem powyższego. Ten drugi program możesz bez żalu odinstalować.
Alternatywą jest również darmowy PDF24 Creator.Też pozwala szyfrować PDF, dodawać do nich tekst czy grafikę, zmieniać je i w razie potrzeby wydobywać „czysty tekst” dla potrzeb innych aplikacji. Narzędzie jest bardzo przydatne, ale ma drobny mankament – automatycznie ustawia stronę AVG (antywirusy) jako stronę startową i trochę trudno to wyłączyć. Za to ma polską wersję.
Potęga Pakietu Office – Jak Wykorzystać To Na Swoją Korzyść?
Nowsza wersje Worda, ta z Microsoft Office 2013 może być użyte do edycji PDF. Działa ona dość specyficznie ponieważ najpierw konwertuje PDF do formatu właściwego dla Worda (.DOC), gdzie możesz go dowolnie edytować, a dopiero później zapisać znowu jako PDF.
Jak to zrobić?
[sociallocker]
1. Otwórz PDF w Wordzie 2013.
2. Program poinformuje, że musi przekonwertować PDF na dokument wordowski.
3. Oryginalne formatowanie powinno zostać zachowane.
Jak to bywa w przypadku programów Microsoftu, mogą wszystko, ale nie w 100% robią to dobrze. Użytkownicy zauważyli, że zbyt duża ilość tabel może mieć wpływ na ostateczny wygląd nowego PDFa i różnić się od pierwowzoru. Nieznacznie, ale jednak.
Podobnie działa najnowsza wersja Writera dla Libre Office.
Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie, kompendium wiedzy na temat –
[/sociallocker]
Jak edytować PDF online?
Jeśli edytujesz pliki PDF od czasu do czasu, w dodatku używając urządzeń mobilnych, na których nie chcesz mieć zainstalowanej masy programów, możesz skorzystać z edycji plików PDF online. Większość stron jakie znajdziesz zażąda od Ciebie opłaty za taką usługę, ale nie wszystkie. Na przykład na stronie – PDF Escape znajdziesz praktyczny i prosty edytor PDF. Obsługuje on pliki nie większe niż 10 MB. Przygotowany jest angielsku oczywiście i nie maja wszystkich opcji oferowanych przez Adobe Acrobat, ale całkowicie wystarcza dla potrzeb prywatnych.
Do mniej znanych edytorów online nalezą :
Przydatne źródła i strony :
Problemy z szyfrowaniem
Pliki PDF mogą być zabezpieczane przed kopiowaniem czy modyfikowaniem. W dodatku obie opcje są często nadużywane, na przykład w dokumentach wewnątrz firmowych, których potem nie można zmienić. Dlatego jeśli wybierasz edytor plików PDF sprawdź czy ma on opcje szyfrowania i deszyfrowania PDF. Pierwsza nie uchroni Cię przed kradzieżą praw autorskich, najwyżej utrudni to niedoświadczonym użytkownikom. Druga może bardzo ułatwić życie. Zwłaszcza gdy potrzebny ci tylko fragment nadesłanego PDFa, a nie jego całość.
PDF i Prawa Autorskie
Zabezpieczenia wprowadzono po to by chronić prawa autorskie. Od początku były nieskuteczne. Oporny użytkownik mógł przepisać tekst, sprytniejszy skorzystać z analizy obrazu i jego konwersji na tekst, a zamożniejszy po prostu kupić Adobe Profesional.
Prawa autorskie obowiązują bez względu na to czy uda Ci się obejść zabezpieczenia. Dlatego nie polecamy podkradania komuś projektu, zachęcamy natomiast by dzielić się swoimi dokonaniami w sposób umożliwiający ich wykorzystanie i edycję. Jeśli natomiast edytujesz czyjeś PDF-y i wysyłasz je dalej, umieść w stopce informacje o źródłach, z których korzystasz. Raz po to by pokazać, że autorem większości informacji jest ktoś inny niż Ty, a dwa by nie można było mu przypisać wprowadzonych przez Ciebie zmian.
Nie wahaj się natomiast kiedy na przykład znajdujący się w mrokach średniowiecza urząd prześle Ci do wypełnienia ankietę lub dokument w formie PDF. Nie musisz drukować i wypełniać go ręcznie, jeśli potrafisz edytować PDF.
Wyżej masz kilka podpowiedzi jak edytować PDF. Wszystkie są skuteczne, niektóre pozwolą Ci także skonwertować PDF do formatów używanych przez nowoczesne urządzenia mobilne, takich jak ePUB. Teraz możesz swobodnie zmieniać pliki, co pewnie bardzo przyda Ci się np. przy przygotowywaniu prezentacji, prac i niektórych pism urzędowych. Wiesz, że jeśli ktoś tłumaczy, że pliku nie da się edytować, to nie wykorzystał wszystkich dostępnych narzędzi.
Ich użycie może wymagać czasu lub znajomości języka angielskiego, ale na pewno nie jest niemożliwe.
Ja ostatnio dowiedziałem się, że edytować PDFy można także w Wordzie. Było to dla mnie nie lada odkrycie 😉 Pytanie jeszcze, co dla kogo znaczy edycja PDFa. Mnie ostatnio interesuje opcja wypełniania interaktywnych formularzy PDF. Robiliście coś takiego?