Serwer jest potrzebny do prowadzenia własnej strony WWW, radia online, telewizji internetowej czy po prostu jako powierzchnia, na której trzymamy kopie zapasowe naszych plików. Firmy hostingowe mają w ofercie serwery współdzielone, serwery VPS i serwery dedykowane. Na co należy zwracać uwagę, wybierając takie usługi? Co ma szczególne znaczenie?
Wybieramy usługę serwerową
O tym, do czego możemy wykorzystywać daną usługę serwerową i czego możemy się po niej spodziewać, decyduje wiele parametrów. Różnią się one kosztami, możliwościami oraz przeznaczeniem. Co jest istotne przy wyborze takiej usługi?
- Przeznaczenie serwera – jeśli zamierzamy założyć bloga, pierwszą stronę WWW, a nawet serwis, który według planów ma być odwiedzany przez kilka tysięcy użytkowników dziennie, to wystarczy serwer współdzielony. W przypadku, gdy chodzi o sklep internetowy czy popularną stronę WWW odwiedzaną przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie, potrzebny będzie prawdopodobnie VPS. Serwer dedykowany przeznaczony jest pod najbardziej wymagające usługi, jak duże sklepy internetowe, telewizja online czy radio. Oczywiście im lepsze parametry serwera, tym również wyższy koszt usługi.
- Wpływ na oprogramowanie – w przypadku serwera współdzielonego użytkownik korzysta z tego, co udostępnia mu administrator. To znaczy, nie może on dobrać oprogramowanie pod swoje oczekiwania. Dużo większe możliwości uzyskuje w przypadku serwera VPS, gdzie już może dopasowywać aplikacje, ale np. w zależności od rodzaju wirtualizacji zastosowanej przy tworzeniu serwerów VPS może być ograniczony, jeśli chodzi o wybór systemu operacyjnego. Natomiast mając serwer dedykowany, może dowolnie dopasowywać rozwiązania pod swoje oczekiwania.
- Koszt a oczekiwania – oczywiście posiadanie serwera dedykowanego jest wygodnym rozwiązaniem, ale należy brać pod uwagę jego koszt. Jeśli potrzebujemy usługi pod prowadzenie bloga, to absolutnie nie mamy podstawy do tego, żeby inwestować w popularnego dedyka – wystarczy serwer współdzielony. Warto dopasowywać zasoby serwera pod realne potrzeby. Oczywiście jeśli planujemy prowadzenie dużego sklepu WWW, który będzie promowany i prawdopodobnie szybko zdobędzie popularność, to warto postawić od razu na serwer dedykowany. Nie można dopuścić do sytuacji, w której usługa serwerowa nie będzie wystarczająca do obsługi sklepu. To może się wiązać z utratą potencjalnych klientów.
- Ograniczenia w korzystaniu – o ile użytkownik serwera dedykowanego korzysta ze wszystkich zasobów danej maszyny, to już nie dzieje się tak w przypadku serwera współdzielonego lub VPS. Różnica tkwi w tym, że VPS-ów na jednej maszynie może być np. 10 razy mniej niż serwerów współdzielonych. Korzystający z tych ostatnich muszą się liczyć z wieloma ograniczeniami, które są uzależnione od wybranej oferty. Mogą to być np. ograniczenia: liczby domen, baz danych, liczby plików na serwerze, skrzynek e-mail, wysłanych wiadomości e-mail jednego dnia, transferu, ale również standardowe ograniczenia obciążenia procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do bazy danych.
Wiedza o zarządzaniu – o ile w przypadku usług hostingowych zarządzanie nimi jest bardzo proste, to już nie wygląda to tak łatwo w przypadku serwerów dedykowanych i VPS. Wymagają one pewnej wiedzy na temat administrowania serwerem. Serwerem dedykowanym również można zarządzać za pomocą specjalnych systemów, podobnych do tych, które są wykorzystywane w przypadku hostingów współdzielonych. Przykładem dobrego rozwiązania jest Plesk Panel, za pomocą którego można dodawać domeny, skrzynki e-mail czy nawet tworzyć na swojej maszynie wirtualne serwery. Korzystając z tego systemu, można nawet prowadzić swój własny hosting. Jest on wykorzystywany na ponad 250 tysiącach serwerów na całym świecie. Najbardziej wymagający pod względem wiedzy jest serwer dedykowany. W przypadku VPS-a wszystko jest na tyle uproszczone, że podstawowe operacje może wykonywać nawet osoba bez doświadczenia w administrowaniu takimi usługami.