Testy penetracyjne stanowią jeden z elementów ochrony systemów informatycznych przed atakami z zewnątrz. Ich podstawowym zadaniem jest zidentyfikowanie słabych punktów i uchybień, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej organizacji. W praktyce pentesty polegają po prostu na przeprowadzeniu kontrolowanych ataków hakerskich mających wyprzedzić działanie intruza. Zasada jest prosta: chcesz ochronić się przed hakerem – myśl jak haker. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat i czy twoja firma potrzebuje testów penetracyjnych.
1. Na czym polegają testy penetracyjne?
2. Rodzaje testów penetracyjnych
3. Jakie korzyści odniesiesz z testów penetracyjnych?
Testy penetracyjne mogą być oferowane jako odrębna usługa lub stanowić jeden z elementów zaawansowanego informatycznego audytu przedsiębiorstwa.
Na czym polegają testy penetracyjne?
Testy penetracyjne, nazywane również pentestami lub etycznym hackingiem, polegają de facto na przeprowadzeniu symulowanego ataku hakerskiego. Za jego pomocą można ocenić stan bezpieczeństwa zasobów informatycznych, a więc nie tylko stron internetowych i infrastruktury IT, ale także wszelkiego rodzaju aplikacji. Poszczególne obszary analizuje się głównie pod kątem luk spowodowanych:
- niewłaściwą konfiguracją,
- niewłaściwymi lub niedostatecznymi zabezpieczeniami,
- nieadekwatnymi rozwiązaniami technicznymi lub proceduralnymi.
Skuteczność testów penetracyjnych jest tym większa, im bardziej przypominają rzeczywiste ataki.
Rodzaje testów penetracyjnych
W zależności od przyjętych metod i stopnia wiedzy w zakresie badanego obszaru wyróżnić można trzy rodzaje testów penetracyjnych:
- Black Box Pentest – tzw. test czarnej skrzynki, gdy testujący nie ma wiedzy ani uprawnień do danego obszaru; symuluje zewnętrzny atak,
- White Box Pentest – tzw. test białej skrzynki, gdy testujący ma wiedzę i uprawnienia; symuluje atak wewnętrzny lub zewnętrzny,
- Grey Box Pentest – tzw. test szarej skrzynki, czyli opcja pośrednia, w której testujący dysponuje częściowymi informacjami.
Co do zasady, pentesterzy powinni dysponować jak najmniejszą wiedzą na temat testowanych środowisk i nie posiadać uprawnień do architektury. Dzięki temu łatwiej jest wyłapać luki i nieścisłości.
Jakie korzyści odniesiesz z testów penetracyjnych?
Korzyści płynące z testów penetracyjnych są oczywiste. Przeprowadzając je, zyskujesz wiedzę na temat czyhających zagrożeń i możesz zapobiec ewentualnym cyberatakom. Warto wypracować w tym zakresie pewną regularność i cyklicznie weryfikować system. Więcej o testach bezpieczeństwa przeczytasz na soflab.pl.