Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o matryce Quantum Dot OLED, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Sony jest pierwszym producentem, który postanowił ogłosić własny model oparty na tej matrycy. Istotne jest jednak to, że firma ta korzysta z panelu produkcji Samsung Display. Czego możemy spodziewać się w 2022 roku? Jakie nowości w świecie telewizorów na nas czekają? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Pierwszy telewizor Quantum Dot OLED na świecie
Targi technologiczne w las Vegas zaplanowane były na dni od 5 do 8 stycznia 2022 roku. To właśnie tutaj możemy liczyć na obecność wielu ogromnych firm, które prezentują nowości, przygotowana dla konsumentów i użytkowników. Co prawda, targi CES postanowiono zakończyć dzień wcześniej, 7 stycznia, ale zdążyliśmy poznać ciekawe nowości, o których nie możemy nie wspomnieć. Sprawa ta rzecz jasna dotyczy telewizora firmy Sony, który zachwyci nas rewolucyjną matryca. To weź jej Japończycy jako pierwsi postanowili oficjalnie ogłosić zastosowanie nowych matryc w swoich planowanych modela. Pewnie wielu z was zastanawia się czym jest wspomniana technologia Quantum Dot OLED, dlatego też postaramy się to krótko wyjaśnić. Otóż najprościej ujmując, technologia ta ma połączyć wysoką jasność i świetną reprodukcją różnych kolorów znaną już z modeli z kropką kwantową, czyli QLED, z czernią oraz kontrastem telewizorów OLED. Połączenie tych dwóch wariantów z pewnością będzie zachwycające. Sama firma Sony chwali się, że pierwszym a zarazem jedynym telewizorem z matrycą Quantum Dot OLED w roku 2022 będzie BRAVIA XR OLED A95K. Jak obiecuję producent, zapewni ten sprzęt o 200% intensywniejsze kolory w porównaniu z dotychczasowymi standardowymi telewizorami.
Jak zapewnia japoński producent w telewizorach Bravia XR będziemy mogli spodziewać się maksymalnej intensywności wrażeń audiowizualnych. Mowa o modelach OLED 4K MASTER SERIES A95K oraz MASTER SERIES A90K i A80K. Oznacza to, że nowy procesor wraz z nowym panelem OLED zapewni najszerszą paletę barw i tym samym wyświetli naturalne i piękne kolory a także ich odcienie. Obraz ten będzie składał się z milionów samo świecących i niezależnych pikseli, który idealnie rozszerzy paletę barw i samym zapewniał najlepsze doznania użytkownikom najnowszych telewizorów firmy Sony.
Co zrobić z zepsutym telewizorem?
Bardzo często, jeżeli psuje nam się sprzęt elektryczny, z czasem zalega od nas strychu czy w piwnicach. Musimy pamiętać o tym, że wyrzucanie uszkodzonych i zepsutych urządzeń RTV oraz AGD i jest nielegalne i grozi nam grzywną. Zatem najprostszym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy przechowywać uszkodzonego sprzętu elektrycznego, byłoby po prostu wyrzuceni go. Jednak w praktyce nie jest to takie proste, gdyż by tego dokonać, musimy oddać go do odpowiednich punktów, gdzie elektrośmieci kierowane są w czasie późniejszym do firm zajmujących się recyklingiem. Prawo coraz bardziej chronić środowisko naturalne i dlatego pojawiają się coraz to nowe przepisy regulujące postępowanie z odpadami, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka.
Musimy jednak wiedzieć, że wyrzucenie uszkodzonych sprzętów nie jest jedynym wyjściem, nawet w przypadku, kiedy zamierzamy skorzystać odpowiednich dlatego punktów. Na początek warto zastanowić się nad tym, w jakim stopniu sprzęt został uszkodzony i rozważyć opcję naprawienia telewizora. Nie jesteśmy zwolennikami wyrzucanie urządzeń elektrycznych, gdyż wychodzimy z założenia, że zawsze warto podjąć próbę naprawienia ich. Oczywiście, na uwadze należy mieć to, jakie koszty właściciel urządzenia będzie musiał ponieść i od tego należy uzależnić podjęciu decyzji o ewentualnej naprawie. Może zdarzyć się tak, że często koszt naprawy przekracza wartość sprzętu, co w takim przypadku łączy się bez wątpienia z zakupem nowego. Jednak jeżeli jest to możliwe, warto naprawiać stary, uszkodzony sprzęt, co z pewnością korzystnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale również na budżet domowy, gdyż nie będzie wygenerować kolejnych kosztów związanych z zakupem nowego sprzętu elektrycznego.