Systemy operacyjne Microsoft Windows. Który wybrać?

Wydaje się, że na postawione w tytule artykułu pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Propozycje przygotowane przez rozpoznawalną firmę Microsoft są na tyle zróżnicowane, że wybór konkretnego produktu musi zostać poprzedzony gruntowną analizą możliwości danego systemu operacyjnego Windows 10. To właśnie wersje tej edycji porównamy w dzisiejszym tekście.

Systemy operacyjne Windows 10 — oferta dla różnych grup użytkowników

Globalny zasięg dystrybucji oprogramowania operacyjnego marki Windows sprawia, że jego producenci muszą podczas tworzenia systemów uwzględnić różne potrzeby użytkowników. Część klientów nie stawia wysokich wymagań dotyczących funkcjonalności. Podstawowym oczekiwaniem większości klientów Microsoft jest sprawność działania systemu operacyjnego i niskie ryzyko przerwania pracy na skutek wystąpienia błędu. Jednak są i tacy użytkownicy, którzy na co dzień potrzebują dostępu do zaawansowanych funkcji.

Analizując ofertę systemów operacyjnych Windows 10 można wyróżnić pięć produktów:

  • Windows 10 Home

Podstawowa wersja systemu klienckiego. Stanowi udoskonalone przedłużenie poprzednich serii oprogramowania, czyli np. Windows Vista, Windows 7 lub Windows 8. Odświeżony design umożliwia sprawniejsze poruszanie się po środowisku aplikacji i daje możliwość łatwego dostępu do najczęściej wykorzystywanych programów.

System Windows 10 Home posiada znacznie lepsze zabezpieczenia niż wyżej przywołane edycje. Nowością dla użytkowników jest unowocześniona przeglądarka Microsoft Edge, która wedle zapewnień producentów może śmiało konkurować pod względem użyteczności z Google Chrome lub Mozilla Firefox. Co istotne dla zwolenników urządzeń mobilnych, z Windows 10 Home można także na tabletach oraz laptopach 2 in 1.

  • Windows 10 Professional

To nieco bardziej rozbudowana wersja systemu operacyjnego Windows 10. Została poszerzona głównie o funkcje ułatwiające zarządzanie firmą. Krótszy jest zatem proces konfigurowania nowych urządzeń, a dzięki usłudze Windows Update użytkownik może liczyć na szybką instalację najnowszych aktualizacji.

  • Windows 10 Education

Rozwiązanie stworzone dla szkół i placówek edukacyjnych. Różnica względem innych produktów polega m.in. na zastosowaniu dogodniejszych funkcji sterowania ekranem startowym z pozycji jednego interfejsu. Nauczyciele mogą również otrzymać dostęp do treści w sieci szkolnej i korzystać z niej w domu.

  • Windows 10 Enterprise

Zaawansowana wersja Windows 10 Enterprise stanowi bazę dla systemu edukacyjnego, choć sama została stworzona na potrzeby biznesowe średnich i dużych przedsiębiorstw. Informatycy korzystający z Enterprise mają do dyspozycji m.in. znacznie szerszy zakres kontroli.

  • Windows 10 Pro for Workstation

Ostatni z prezentowanych systemów operacyjnych Windows 10 to najbardziej rozbudowana wersja, przystosowana do instalacji w stacjach roboczych o mocnych podzespołach (nawet do 6 TB RAM oraz sprzętu z 4 procesorami). Pro for Workstation obsługuje system plików ReFS, jest zintegrowany z SMB Direct, a także umożliwia korzystanie z pamięci NVDIMM.

Masz już wstępne pojęcie o dostępnych możliwościach? Sprawdź ceny Windows 10 na stronie producenta lub w jednym ze specjalistycznych e-sklepów (np. Soft360.pl) i kup jedną z licencji Windows 10. 

Oceń post

Zostaw komentarz