Jaki domofon dobrze sprawdzi się w domu wielorodzinnym?

Każdy rodzaj domu ma swoją specyfikę, którą należy uwzględnić przy planowaniu systemu domofonowego. A jakie wymagania stawiają domy wielorodzinne i jak im sprostać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Nie warto się ograniczać!

Pierwszą cechą domów wielorodzinnych, jaką należy w tym kontekście wyróżnić, jest różnorodność mieszkańców. Rodziny z dziećmi, emeryci, młode, samotne osoby – znajdziemy tutaj każdą z tych grup. Pociąga to za sobą niejednolitość potrzeb – warto wyjść jej na przeciw. Dobre firmy zajmujące się instalacjami domofonowymi, na przykład marka zamel.com, umożliwiają daleko idące modyfikacje sprzętu. Firma ta oferuje możliwość, między innymi, dodania do standardowego domofonu kamery czy wyposażenia panelu zewnętrznego w skaner linii papilarnych. Dzięki temu zarządca obiektu może dopasować system do mieszkańców. Tę cechę docenią także deweloperzy, często rozbudowujący swe inwestycje. Po zwiększeniu liczby lokali lub nawet wybudowaniu kolejnego budynku, najmniejszym problemem nie będzie uzyskanie kompatybilności całej sieci. Warto podkreślić także możliwość obsłużenia ogromnej liczby użytkowników i wejść – tych pierwszych może być nawet kilkuset.

Postaw na nowoczesność

Poza rozmaitością potrzeb, wyróżnioną w poprzednim punkcie, możemy zauważyć także ogólnie rosnące wymagania. Mieszkańcy oczekują domu coraz lepszego i wygodniejszego. Sprostanie tym wyzwaniom jest możliwe wyłącznie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Istotnie wpływają one na jakość życia mieszkańców, zarazem zwiększając prestiż dewelopera czy zarządcy. Skoro o komforcie mowa, warto podkreślić, że musi on mieć charakter całościowy. Przykładowo ogrzewanie podłogowe to ciepłe stopy i szczęśliwy dom – dobrze więc pomyśleć i o tym. Klasyczny, żeby nie powiedzieć „przestarzały”, domofon ma wyłącznie funkcję dzwonienia, ewentualnie także otwierania drzwi kodem. Instalacje nowoczesne wiążą się chociażby z panelem dotykowym, wspomnianym już otwieraniem poprzez odcisk palca czy daleką idącą integracją wszystkich urządzeń. Cechuje je również bardzo wysoka jakość obrazu i dźwięku. Ułatwia to komunikację, a także wpływa na bezpieczeństwo, o którym więcej w kolejnym akapicie. 

Trwałość i bezpieczeństwo

Domy wielorodzinne to zasadniczo najbardziej ogólnodostępne budynki mieszkalne. Klatki schodowe, wspólne dla wszystkich mieszkańców, codziennie przemierzają dziesiątki gości, kurierów czy dostawców jedzenia. Nie sprzyja to ochronie przed kradzieżami i wandalizmem. Pomocą okazują się właśnie nowoczesne widedomofony. Obserwacja osoby, chcącej wejść do środka, zabezpiecza przed wpuszczeniem osoby niepożądanej. Z kolei możliwa do zainstalowania pamięć, zapisująca obraz, ułatwia identyfikację sprawców ewentualnych przestępstw i wykroczeń. Inne zagrożenie stoi przed samymi domofonami. Znajdując się na zewnątrz, nieustannie narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury czy wilgoć. Dodatkowo używane są przez setki różnych osób – niekoniecznie delikatnych i dbających o cudze mienie. Wobec tego kluczowa jest wytrzymałość urządzenia; tak, aby po krótkim czasie nie pojawiła się konieczność serwisu. Wyróżnia się tutaj firma Zamel – oferowane przez nią systemy wykonywane są z wysokiej jakości tworzyw, chociażby stopu cynku. Znacznie zwiększa to ich trwałość, a w konsekwencji – zmniejsza koszty eksploatacji.

Oceń post

Zostaw komentarz