Sprawdzone narzędzia do ochrony prywatności

To, że internet zapewnia jedynie pozorną anonimowość, wie już dziś chyba każdy. Jednak każdy z nas ma także rzeczy, którymi niekoniecznie chce dzielić się z resztą świata. Wiele osób również zwyczajnie ceni sobie prywatność – lubią mieć świadomość tego, że ich działania w internecie nie mogą być monitorowane i pozostają anonimowe. Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i prywatności w sieci internetowej – oto kilka z nich.

Serwery proxy

Czym są serwery proxy? W uproszczeniu można powiedzieć, iż są to serwery pośredniczące pomiędzy danym użytkownikiem internetu, a serwerem, z którym się łączy. Takie rozwiązanie niesie za sobą liczne korzyści – strony internetowe ładują się na ogół szybciej, a co ważniejsze – IP naszego komputera nie jest widoczne. Pozwala to również na ominięcie licznych blokad – na przykład tych związanych z terytorium danego państwa. Ponieważ połączenie następuje poprzez pośredniczący serwer, IP użytkownika jest ukrywane – widoczne jest IP serwera.

Jak korzystać z proxy? Nie jest to skomplikowane – wystarczy odpowiednio skonfigurować ustawienia przeglądarki internetowej (sposób konfiguracji różni się w zależności od przeglądarki, a potrzebne informacje odnośnie ustawień można łatwo odnaleźć w internecie). Należy również znać adres serwera, przez który zamierzamy łączyć się z serwerami docelowymi.

Korzystanie z proxy jest niewątpliwie proste i pozwala na wygodne ominięcie blokad, banów i ograniczeń. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie jest to narzędzie zapewniające całkowitą anonimowość i bezpieczeństwo – nie każdy serwer proxy ukryje nasz adres IP! Ponadto – ruch nie jest szyfrowany, toteż lepiej nie korzystać z proxy podczas przeglądania poczty lub gdy używamy internetowego konta bankowego.

VPN – sieci prywatne

VPN to skrót od „Virtual Private Network”, czyli „prywatna sieć wirtualna”. Słowo „wirtualna” nie pojawia się w tej nazwie przypadkowo – zwraca bowiem uwagę na fakt, iż sieci VPN nie istnieją w formie fizycznej, nie ma żadnych kabli ani urządzeń, które warunkują jej działanie.

Działanie sieci VPN opiera się na tunelowaniu, które jest rodzajem szyfrowania. Łącząc się z danym serwerem, nasz komputer przesyła do niego dane. Zastosowanie tunelowania sprawia, że podczas przesyłania dane są w formie zaszyfrowanej – nawet, jeśli ktoś chciałby je przechwycić, otrzyma dane w formie trudnej do wykorzystania. W przeciwieństwie do serwerów proxy, korzystanie z VPN w celu sprawdzenia poczty lub konta bankowego nie niesie za sobą potencjalnych zagrożeń – połączenia zawsze są bowiem szyfrowane. VPN zapewnia również bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych sieci wi-fi – korzystanie z VPN uniemożliwia podglądanie naszej aktywności w sieci internetowej. Więcej na temat działania tego rozwiązania można przeczytać w serwisie Dobry VPN, który zajmuje się tą tematyką.

Sieci VPN są często wykorzystywane przez firmy, tak, aby dostęp mieli do nich jedynie zaufani pracownicy. Podnosi to poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko wycieku prywatnych danych poza firmę. Jak widać – sieci VPN znajdują więc zastosowanie nie tylko prywatne, ale również w sprawach zawodowych, biznesowych.

TOR – sieć „cebulowa”

Skrót TOR pochodzi od nazwy „the onion router”, a odniesienie do cebuli pojawia się tu w kontekście struktury tego wynalazku – złożonej, i niejako „wielowarstwowej”. Czym jest TOR? Oprogramowanie to umożliwia anonimowe przeglądanie sieci i uniemożliwienie zbierania przesyłanych przez nas danych i informacji. Sieć TOR opiera się na działaniu „węzłów” – komputerów, przez które połączenie przechodzi, zanim dotrze do serwera docelowego. Węzłów jest wiele, a to, przez które z nich będzie wiodło połączenie, jest zupełnie losowe. Mówiąc prościej – jeśli wielokrotnie odwiedzimy daną stronę, to połączenie z nią za każdym razem przejdzie poprzez inny schemat węzłów. Co za tym wszystkim idzie – trudno jest wyśledzić, kto właściwie rozpoczyna połączenie i jaki jest jego cel. Poszczególne komputery jedynie przesyłają dane dalej – nie posiadają informacji o tym, gdzie zostały one nadane.

Przeglądarka TOR jest bramą do tzw. „Deep Web” – ukrytej sieci internetowej, wokół której krąży bardzo wiele mitów i legend. W każdej legendzie jest jednak część prawdy – w ukrytej sieci istotnie można się bowiem natknąć na wiele nielegalnych, niezgodnych z prawem materiałów. To jednak również źródło informacji, których na próżno można poszukiwać na tradycyjnych stronach, a także możliwość korzystania w bezpieczniejszy sposób z portal społecznościowych – powstała nawet specjalna wersja Facebooka, która nie pozwala na śledzenie naszych działań. Przeglądając ukrytą sieć, warto więc zachować zdrowy rozsądek.

Podsumowanie

Które z rozwiązań jest najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – to zależy od tego, w jakim celu chcemy z nich korzystać i na czym dokładnie nam zależy. Warto dokładnie zgłębić zasady funkcjonowania poszczególnych wymienionych sposobów na zachowanie prywatności w sieci, poznać ich zalety oraz słabe punkty i wady. Faktem jest jednak, iż w dzisiejszych czasach zachowanie prywatności w internecie staje się coraz trudniejsze – warto więc wiedzieć, jak można o to zadbać.

Oceń post

Zostaw komentarz