Jak wybrać najlepsze słuchawki dla siebie?

Słuchawki to jeden z bardziej przydatnych gadżetów. Wielu ludzi wykorzystuje go na co dzień: do słuchania muzyki, podcastów czy audiobooków, a także do odtwarzania dźwięku gier komputerowych czy wygodnego prowadzenia rozmów w biznesie. Aby produkt ten dobrze spełniał swoje zadanie, trzeba dobrać go do stylu życia i sytuacji, w których zamierzasz go używać. Jaki rodzaj słuchawek sprawdzi się w Twoim przypadku?

Dostępne rodzaje słuchawek

Najbardziej popularne słuchawki to z pewnością te douszne oraz nauszne. Pierwsze wkłada się po prostu do małżowiny. Są to modele o bardzo małych rozmiarach, więc można zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Często wykorzystywane są jako akcesoria do smartfona. Z kolei słuchawki nauszne to rodzaj wyposażenia, dzięki któremu można łatwiej osiągnąć efekt odizolowania się od dźwięków z zewnątrz. Jest to produkt dużo większy, zakładany na głowę i przylegający do uszu. To jednak nie wszystkie typy słuchawek dostępne na rynku. Istnieją jeszcze słuchawki dokanałowe, które zamiast do małżowiny usznej, wkłada się głębiej, bezpośrednio do kanału słuchowego, co zapewnia lepsze wytłumienie zewnętrznych dźwięków. Znakomite właściwości mają także słuchawki wokółuszne, które od nausznych różnią się tym, że są większe i zamiast tylko przylegać do ucha, otaczają je. W takich akcesoriach można więc spędzić kilka godzin bez odczucia niewygody.

Warto również wspomnieć o podziale słuchawek na przewodowe i bezprzewodowe. W zależności od przeznaczenia tych akcesoriów, kabel, który będzie połączony z urządzeniem odtwarzającym dźwięk, może, ale nie musi przeszkadzać w użytkowaniu. Ważny jest więc przemyślany i dopasowany do konkretnych potrzeb dobór produktu.

Ważne parametry produktu

Poza wspomnianymi powyżej cechami budowy słuchawek, te akcesoria różnią się także parametrami technicznymi, z których najważniejsze są trzy: impedancja, częstotliwość przenoszenia oraz dynamika. Wpływają one przede wszystkim na jakość dźwięku.

Impedancja jest wartością wyrażaną w Ohmach. Im ich mniej, tym słuchawki będą głośniejsze, ale też bardziej podatne na szumy. Akcesoria o wysokiej impedancji to najczęściej modele profesjonalne, nienadające się jednak do podłączenia do telefonu. Częstotliwość przenoszenia pokazuje natomiast, jak wysokie i niskie dźwięki mogą odtworzyć Twoje słuchawki. Standardowe modele mają zakres od 20 do 20 000 Hz, co oznacza wszystkie dźwięki słyszane przez człowieka. Jeśli zależy Ci na większej głębi dźwięku, warto poszukać słuchawek, które obsługują częstotliwości powyżej dwudziestu tysięcy, jak i poniżej dwudziestu herców. To propozycja nie tylko dla osób o wrażliwym słuchu. Z kolei dynamika pokazuje, jak wiernie słuchawki są w stanie odtworzyć dźwięki zgodnie z ich poziomem głośności. Oznacza to, że w modelach z wyższą wartością decybeli bardziej odczujesz różnicę między szelestem, a dudnieniem bębnów.

Sposób wykorzystywania słuchawek

Na ostateczny wybór akcesoriów bardzo duży wpływ ma ich przeznaczenie. Poszukując słuchawek przydatnych w podróży, będziesz kierował się innymi względami niż wtedy, gdy potrzebujesz modelu do grania na komputerze. Zastanów się więc, w jaki sposób będziesz najczęściej wykorzystywał swój produkt. Więcej informacji doczytasz np. na youtab.pl

5/5 - (2 votes)

Zostaw komentarz