jak medytować

Jak Medytować? Techniki Medytacji Dla Początkujących

Czy wiesz jak medytować? Medytacja to cudowny sposób na zrelaksowanie ciała i umysły, pozbycie się napięcia, spojrzenie na otaczający Cię świat i Twoje problemy z innej perspektywy.

Nie musisz przy tym być mistrzem buddyjskiego zakonu, żeby opanować proste techniki medytacji.

Medytować może naprawdę każdy. Przedstawię Ci kilka zasad, dzięki którym z łatwością dowiesz się jak medytować w codziennym życiu.






 

Czym Jest Medytacja?

czym jest medytacja

Medytacja to ogólne określenie licznych praktyk samodoskonalenia, spotykanych głównie w religiach Wschodu. Jest rodzajem autohipnozy, polegającej na oczyszczeniu umysłu z jakichkolwiek myśli i wyobrażeń albo przeciwnie aktywnej wizualizacji.

Medytacja ma dobry wpływ zarówno na zdrowie umysłu, jak i ciała. Między innymi zwiększa zdolność koncentracji, pozwala uwolnić się od stresu i zmniejsza podatność na jego działanie, skraca czas zasypiania przy bezsenności, pozwala patrzeć na życie z perspektywy chwili obecnej (tu i teraz), a nie rozpamiętywać przeszłość i zamartwiać się przyszłością. Zwiększa poziom inteligencji emocjonalnej, empatii, kreatywności, wydajności pracy.

W wolnym czasie poświęć czas na medytacje, ponieważ przynosi wiele korzyści. Możesz również skorzystać z innych, sprawdzonych sposobów korzystania z wolnego czasu. 

Jak Się Przygotować Do Medytacji?

jak się przygotować do medytacji

Gdy zaczynasz swoją przygodę z medytacją, potrzebne Ci są sprzyjające warunki do jej uprawiania. Podstawową zasadą jest znalezienie sobie spokojnego miejsca. Niech to będzie cichy, domowy zakątek, gdzie nic nie będzie Cię rozpraszać. Na początku medytuj w ciszy, później możesz medytować przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.






Obierz wygodną pozycję. Z medytacją może kojarzyć Ci się słynna pozycja kwiatu lotosu (ze skrzyżowanymi nogami). Jednak nie jest ona konieczna. Najważniejsze jest wybór pozycji komfortowej. Usiądź w miękkim fotelu, ułóż ręce na podłokietnikach, tak żeby nie dotykały ciała, odchyl lekko głowę, żeby zapewnić sobie łatwość głębokiego oddechu. Możesz też usiąść na wygodnej poduszce na podłodze, kanapie albo na krześle. Medytować możesz też na leżąco, na łóżku. Taką pozycję wybierz, jeśli medytacja ma Ci pomóc w zaśnięciu.

Przed rozpoczęciem medytacji możesz przez kilka minut poćwiczyć. Wysiłek fizyczny rozładuje napięcie mięśni, pozwoli Ci przyjąć wygodną pozycję i ułatwi rozluźnienie.

Jak Medytować? Najważniejsze Aspekty Medytacji

jak medytować - ustal cele

1. Ustal cel medytacji

Ustal w jakim celu medytujesz. To może być rozwiązanie jakiego problemu albo po prostu zrelaksowanie się. Jeśli chcesz, możesz napisać ten cel na kartce, ale nie jest to konieczne.

2. Rozluźnij się

Przyjmij wygodną pozycję i rozluźnij po kolei wszystkie mięśnie. Dla ułatwienia możesz sobie wyobrażać, jak z każdego mięśnia wyzbywasz się napięcia. Zamknij oczy. Oddychaj głęboko i spokojnie. Skup się na na każdym wdechy i wydechu.

3. Przejdź w fazę głębokiej koncentracji

Jest wiele sposobów na osiągnięcie tego stanu. Oto przykładowe techniki koncentracji:

  •  skoncentruj się na jakimś przedmiocie ze swojego otoczenia, badaj wszystkie jego cechy: kształt, kolor, fakturę, temperaturę
  •  wyobraź sobie jakiś przedmiot, np. książkę, którą przeglądasz, kartkujesz i liczysz kartki
  •  skup się na swoim oddechu, włącz do tego liczby – przy każdym wdechu i wydechu wyobrażaj sobie kolejno cyfry od 0 do 9, możesz sobie też wyobrażać, jak przy każdym wdechu do Twojego ciała wpływa spokój i szczęście, a z każdym wydechem pozbywasz się stresu i niepokoju
  •  do medytacji możesz też dołączyć afirmację, czyli powtarzanie sobie pozytywnych zdań, np. „Czuję się świetnie”

Najistotniejsze w tej części medytacji jest maksymalne skupienie uwagi. Możesz ustawić sobie budzik na moment, kiedy medytacja będzie musiała być zakończona, żeby nie dekoncentrowało Cię martwienie się o upływający czas. Koncentrując się na przedmiocie, wykorzystaj wszystkie dostępne zmysły. Wyobrażaj sobie każdy najmniejszy detal, smak, kolor, zapach, fakturę.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

4. Czas na rozmyślanie

Nie koniecznie medytacja musi zawierać ten element. Możesz poprzestać na koncentracji i oczyszczeniu umysłu ze wszelkich myśli. Jeśli jednak za cel obierzesz sobie rozwiązanie problemu, potraktuj medytację jako czas na rozmyślanie, wniknięcie głęboko w swój umysł i poszukanie odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

Po kilku minutach koncentrowania się na oddechu lub przedmiocie, wejdziesz w fazę między jawą a snem. Zacznij rozmyślać o celu medytacji. Nie staraj się niczego narzucać, niech Twoje myśli płyną swobodnie, bądź ich biernym obserwatorem, pozwól im przychodzić i odchodzić. Podświadomość podpowie Ci rozwiązanie problemu.

5. Wyjście z medytacji

Aby wyjść ze stanu medytacji, odlicz od 1 do 5, wizualizując sobie każdą z cyfr. Otwórz oczy, przeciągnij się i wstań bez pośpiechu.

Technik tego jak medytować jest bardzo wiele. Ta przedstawiona przeze mnie, to prosty sposób na oczyszczenie umysłu i relaksację ciała. Gdy już ją opanujesz, łatwiej będzie Ci medytować w każdej dowolnej sytuacji, np. podczas spaceru, czy chwili przerwy w pracy. Bardzo istotne jest, aby medytować regularnie, najlepiej codziennie ok. 40 minut. Na początku możesz poświęcać medytacji mniej czasu i stopniowo go wydłużać. Bardzo ważne jest, aby wprowadzić systematyczny, dobry nawyk. 

Przedstawione przeze mnie podstawowe zasady medytacji, pozwolą Ci praktykować tą technikę relaksacyjną każdego dnia.

Oby medytacja stała się nieodłącznym elementem Twojej drogi do samodoskonalenia, uporania się z problemami, stresem i pośpiechem dnia codziennego.

Mam nadzieję, że nie poprzestaniesz na tym i zagłębisz się w tajniki medytacji.

Oceń post

Zostaw komentarz