Gdzie przechowywać dane – nasze porady

Dyski w komputerach mają coraz większą pojemność, mimo tego nasze dane często musimy gromadzić poza komputerem. Jak poradzić sobie z brakiem miejsca na dysku twardym? Gdzie przechowywać ważne pliki. Czytaj dalej.

Dysk SSD

Rozwój technologii sprawił, że pojemności dysków są coraz większe, ale nie to stało się rewolucją, a nowy rodzaj pamięci wykorzystywanej w urządzeniach – mowa o SSD, czyli Solid State Drivers. Jest to technologia zastępująca tradycyjne dyski talerzowe HDD, czyli Hard Disc Drive. Początkowo najczęściej można było spotkać je w komputerach przenośnych, ze względu na swoje rozmiary. Informacje o laptopach z dyskiem SSD znajdziesz w tym artykule.

Rzeczą, która odróżnia tę technologię od tradycyjnych nośników jest prędkość przesyłania danych – może różnić się w zależności od modelu i producenta, ale zawsze będzie szybsza niż w dyskach HDD. Dzięki temu przesyłanie plików trwa krócej.

Wyposażenie się w przenośną wersję dysku zapewni nam dostęp do danych w niemal każdym momencie. Wielkością nie przekracza rozmiarów przeciętnego smartfonu i jest bardzo lekki. Dzięki temu łatwo go transportować – zmieści się w teczce, plecaku, a nawet w kieszeni, chociaż nie poleca się tego ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia.

Dane w chmurze

Internet osiąga prędkości, które pozwalają na szybkie przesyłanie oraz odbieranie danych – niezależnie od tego, czy mówimy o połączeniu kablowym, czy bezprzewodowym. Dzięki temu część plików można przechowywać na wirtualnych dyskach, czyli w tzw. chmurze.

Korzystanie z internetowego dysku jest bardzo proste. Przede wszystkim, na wybranym przez nas portalu należy założyć konto, które jest niezbędne do przechowywania danych – są portale oferujące przestrzeń na swoich serwerach za darmo, ale zazwyczaj są to niewielkie ilości gigabajtów. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na płatną opcję. Dzięki niej dostaniemy większą przestrzeń do magazynowania własnych plików. W zależności od dostawcy, znajdziemy opcje comiesięcznej subskrypcji albo jednorazowej opłaty.

Największą zaletą posiadania wirtualnego dysku jest fakt, że mamy do niego dostęp z niemal każdego urządzenia wyposażonego w Internet. Równie łatwo uruchomić go na telefonie, za pomocą aplikacji, ale również na tablecie oraz komputerze, przy użyciu przeglądarki internetowej.

Pendrive

Nie każdy potrzebuje dysków przenośnych, żeby pomieścić swoje pliki na dużej przestrzeni, a dane przechowywane w chmurze mogą nie budzić dużego zaufania – zdarzały się wycieki, które doprowadziły do ujawnienia np. prywatnych zdjęć znanych ludzi. W takim przypadku przyda się pendrive.

Dzisiaj można go nazwać tradycyjnym sposobem na magazynowanie i przenoszenie danych. Mimo wielu lat obecności na rynku jego popularność nie słabnie i nadal jest chętnie kupowany. Jego największą zaletą jest cena – podstawowe modele można kupić już za kilkanaście złotych. Dodatkowym atutem są jego rozmiary, które sprawiają, że zmieści się w portfelu, małej kieszonce, a także sprawdzi się jako breloczek.

5/5 - (2 votes)

Zostaw komentarz