Czym jest hosting i jakie są jego rodzaje?

Hosting to usługa, w ramach której firma udostępnia nam pewną powierzchnię na swoim serwerze. Powierzchnia ta może być wykorzystana m.in. do umieszczenia na niej plików strony internetowej. Serwer można nazwać też po prostu komputerem, który jest podłączony do Internetu i musi cały czas działać, aby umieszczona na nim strona internetowa była dostępna. Firmy hostingowe oferują klientom usługi, które należy odpowiednio dopasować pod własne potrzeby.

Jaka usługa serwerowa będzie odpowiednia?

Firma musi wybrać taką usługę serwerową, która będzie zapewniała odpowiednie warunki do funkcjonowania danej strony internetowej czy sklepu. Inne wymagania serwerowi stawia odwiedzana przez kilka osób dziennie strona wizytówka, składająca się z kilku artykułów i niekorzystająca z baz danych, a inne obciążenie generuje sklep internetowy, który oferuje 1000 produktów i ma kilka tysięcy odwiedzin dziennie. Trzy podstawowe usługi serwerowe, jakie mają do dyspozycji klienci, to serwer współdzielony (nazywany często hostingiem), serwer VPS i serwer dedykowany. Przyjrzyjmy się zatem, jakie plusy i minusy mają poszczególne rozwiązania, do kogo są skierowane i na co powinien zwracać uwagę klient, który chce z takiej usługi skorzystać.

Serwer współdzielony

Usługa serwerowa w wersji współdzielonej jest najtańsza. Polega na tym, że powierzchnia jednego serwera dzielona jest pomiędzy wielu użytkowników. Każdy ma przypisaną do konta powierzchnię, z jakiej może korzystać, i poziom transferu, jaki ma do wykorzystania w ciągu miesiąca. Wszyscy użytkownicy otrzymują to samo IP i każdy ma określone pewne maksymalne obciążenie, jakie może wygenerować. Pamiętajmy, że poszczególni użytkownicy mają wpływ na działanie całego serwera, stąd jeśli konto danego użytkownika zacznie przekraczać wyznaczone parametry, to jego usługa może zostać zablokowana, aby nie wpływać negatywnie na działanie usług innych użytkowników. Firmy hostingowe najczęściej proponują klientom różne pakiety. Poniżej prezentujemy, jak hosting AZ.pl, jeden z bardziej znanych, podzielił swoją ofertę.

Poszczególne pakiety różnią się od siebie przede wszystkim pod względem powierzchni. Jak widzimy, najdroższy pakiet, dla profesjonalistów, daje nam do dyspozycji aż 200 GB powierzchni. Transfer w każdym przypadku jest nielimitowany, ale zwróćmy uwagę na ograniczenia, jakie nakłada pakiet SMART. Klient ma do dyspozycji 25 baz danych i nie ma dostępu do SSH (to szyfrowany protokół komunikacyjny – umożliwia zdalne połączenie z serwerem i zarządzanie nim). Pamiętajmy jednak, że brak ograniczeń transferu wcale nie oznacza, że będziemy mogli do woli korzystać z serwera. Hosting dzielony stawia wiele dodatkowych ograniczeń dla obciążenia procesora, pamięci RAM czy liczby procesów.

Serwer VPS

VPS, czyli Virtual Private Server, to maszyna wirtualna, która jest jakby pośrednią opcją pomiędzy serwerem współdzielonym a dedykowanym. W przypadku VPS-a użytkownik ma dużo większą kontrolę niż w ramach serwera współdzielonego. Daje większe uprawnienia, pozwala samodzielnie dobrać oprogramowanie systemowe i ma ściśle określone zasoby wydajnościowe. Przydzielone zasoby są zazwyczaj zdecydowanie większe niż na koncie współdzielonym. Jeśli chodzi o liczbę użytkowników, którzy korzystają z takiej maszyny, to kont dzielonych może funkcjonować na niej nawet ponad 1000, a taka sama maszyna może obsługiwać około 100 serwerów VPS. Koszty VPS-a są oczywiście wyższe niż konta współdzielonego – nawet kilkukrotnie, jednak jest to opcja zdecydowanie tańsza niż serwer dedykowany.

Serwer dedykowany

Popularny „dedyk” jest najdroższą, ale jednocześnie dającą największe możliwości opcją korzystania z usług firmy hostingowej. Do naszej dyspozycji zostaje oddana wirtualna maszyna, z której nie korzystają inni użytkownicy. Możemy ją w pełni konfigurować, mamy uprawnienia administratora i sami decydujemy o tym, jakie zainstalujemy oprogramowanie. Serwer dedykowany to również najwyższy poziom współczynnika SLA, wskazującego bezpieczeństwo świadczonych usług. Koszty serwerów dedykowanych są wysokie i miesięczna płatność za nie może być wyrażona nawet w tysiącach złotych. Dochodzi do tego również kwestia samodzielnego administrowania usługą.

Jaki rodzaj hostingu wybrać?

Decydujące dla użytkownika powinny być oczekiwania. Początkujący z pewnością zadowolą się kontem dzielonym z możliwością darmowego testu. Właściciele średniej wielkości sklepów będą już potrzebować serwera VPS, natomiast prowadzący bardzo duże witryny czy sklepy z pewnością nie obejdą się bez serwera dedykowanego.

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz